Постанова № 57969279, 12.05.2016, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
12.05.2016
Номер справи
640/6745/16-а
Номер документу
57969279
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 640/6745/16-а

н/п 2-а/640/142/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.05.2016

Київський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого судді Невядомського Д.В.

при секретарі Кузнецовій А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Харкова справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -

в с т а н о в и в:

До Київського районного суду м. Харкова звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до УПФУ в Київському районі м. Харкова.В своїй заяві просить:

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області від 30.03.2016 №18-218 вих. 16.

Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова №95 від 12.04.2016 щодо відмови у перерахунку пенсії.

Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова здійснити, починаючи з 1 січня 2016 року, перерахунок призначеної - ОСОБА_1 - пенсії, нарахувати її у розмірі90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати , яку вказано у довідці прокуратури Луганської області від 30.03.2016 № 18-218вих 16, без обмеження максимального розміру пенсії.

Зобов»язати відповідача виплатити ОСОБА_1 недоплачену різницю між фактично отриманою нею та перерахованою пенсією за період з 1 січня 2016 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у сумі 551,20 грн.

В обґрунтування позову вказує про те, що з 1979 року вона працювала в прокуратурі Луганської області на різних посадах . У квітні 2003 року у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (далі Закон) від 05.11.1991 №1789-Х11 (редакція від 11.03.2002 ) їй було призначено пенсію за вислугою років, виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати, яку їй неодноразово перераховували.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» ( зі змінами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №763 від 30.09.2015), з урахуванням постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015, працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно зі ст.50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.

Вказані обставини дали ОСОБА_1 підставу 30.03.2016 звернутися до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова із заявою щодо перерахунку пенсії, виходячи з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати , яку вказано у довідці прокуратури Луганської області № 18-218 вих 16 від 30.03.2016, з грудня 2015 року, без обмеження максимального розміру пенсії.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в Київському районі

м.Харкова № 95від 12.04.2016 ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін

до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-

У111 від 02.03.2015, згідно якому з 01.06.2015 скасовані норми щодо пенсійного

забезпечення осіб, яким пенсія ( щомісячне грошове утримання ) призначаються

відповідно до Законів України«Про прокуратуру»

Відповідач відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, при цьому ним застосовано нові положення до правовідносин, які виникли до їх прийняття,та суттєво звужують моє право на пенсійне забезпечення, що суперечить ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 працівникам прокуратури збільшено посадові оклади з 01.12.2015, тобто ОСОБА_1 має право на перерахунок призначеної їй пенсії з 01.01.2016.

В судовому засіданні ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримала та просила їх задовольнити в повному обсязі.

Представник Управління Пенсійногофонду України в Київському районі м.ХарковаКусти Н.С. в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала та надала по справі письмові заперечення проти позову з тих підстав, що заява про перерахунок пенсії була подана 08.04.2016 року, а норми Закону України «Про прокуратуру» в частині, яка стосується пенсійного забезпечення, - скасовані, управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова не може провести перерахунок пенсії згідно Закону, який втратив чинність в частині проведення таких перерахунків.

Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини, з 1979 року вона працювала в прокуратурі Луганської області на різних посадах . У квітні 2003 року у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (далі Закон) від 05.11.1991 №1789-Х11 (редакція від 11.03.2002 ) їй було призначено пенсію за вислугою років, виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати, яку їй неодноразово перераховували.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» ( зі змінами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №763 від 30.09.2015), з урахуванням постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015, працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно зі ст.50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.

30.03.2016 позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова із заявою щодо перерахунку пенсії, виходячи з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати , яку вказано у довідці прокуратури Луганської області № 18-218 вих 16 від 30.03.2016, з грудня 2015 року, без обмеження максимального розміру пенсії.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в Київському районі

м.Харкова № 95від 12.04.2016 ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін

до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-

У111 від 02.03.2015, згідно якому з 01.06.2015 скасовані норми щодо пенсійного

забезпечення осіб, яким пенсія (щомісячне грошове утримання) призначаються

відповідно до Закону України«Про прокуратуру».

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб,що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-У11 від 14.10.2014 передбачено призначення пенсій працівникам прокуратури в розмірі 60% від суми їхньої місячної заробітної плати.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановленних для осіб, які втратили працездатність.

Максимальний розмір пенсії у період з 01.01.2016 по 31.12.2016 не може перевищувати 10740 грн.

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про

внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного

забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 1 червня 2015

Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних

підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного

забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання )

призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про

прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів».

Вказані норми Закону суттєво звужують і обмежують зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами. Крім того, вони не регулюють спірні правовідносини. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури на цей час іншим законом не визначено.

Відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, при цьому ним застосовано нові положення до правовідносин, які виникли до їх прийняття,та суттєво звужують моє право на пенсійне забезпечення, що суперечить ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Згідно до вимог п.5 ч. 1 ст. 16 Закону України « Про прокуратуру» від 14.10.2014 ( вступив в дію з 15.07.2015) гарантії незалежності прокурорів забезпечуються належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням.

Вирішуючи питання про застосування Закону у часі, слід виходити із того, що відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, згідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України ( в тому числі і Законом України « Про прокуратуру « ) є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст.22 Конституції України не допускається.

Пенсія ОСОБА_1 була призначена відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 11.03.2002, тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни, внесені до законів, стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку ( новий порядок не прийнято).

Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності. Процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України « Про прокуратуру».

Таким чином, при перерахунку їй пенсії підлягає застосуванню положення ст.50-1 Закону України « Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, та яка набула право на пенсію за вислугою років з часу її призначення у розмірі 90 відсотків від суми місячного ( чинного ) заробітку.

Відповідно до ч. 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (ред.. 11.03.2002) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у

зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Згідно до вимог п.5 ч. 1 ст. 16 Закону України « Про прокуратуру» від 14.10.2014 ( вступив в дію з 15.07.2015) гарантії незалежності прокурорів забезпечуються належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням.

Вирішуючи питання про застосування Закону у часі, слід виходити із того, що відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, згідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України ( в тому числі і Законом України « Про прокуратуру « ) є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст.22 Конституції України не допускається.

Відповідно до ч. 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (ред.. 11.03.2002) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються узвязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплат праці, що існувала на день його звільнення з роботи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 працівникам прокуратури збільшено посадові оклади з 01.12.2015, тобто ОСОБА_1 має право на перерахунок призначеної їй пенсії з 01.01.2016.

Таким чином, відмова відповідачем у перерахунку ОСОБА_1 пенсії є незаконною.

Питання, повязані з реалізацією права на захист певних категорій громадян, зазначено і рішеннями Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп99 , від 20.03.2002 №5-рп/2002 та від 22.05.2008 №10-рп/2008, а також таку позицію висловлено і постановами Верховного Суду України від 10.12.2013 у справі№21-420а13та від 17.12.2013 у справі № 21 -445а13.

Юридично значимою обставиною для вирішення даного спору є наявність у позивача права, а у відповідача відповідного обов'язку на перерахунок раніше призначеної пенсії.

У відповідності доКонституції Українивизначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст. 22, п. 1 ст. 92).

Згідно з ч. 1ст. 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до вимогч. 2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

ОскількиКонституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідностіКонституціїта у всіх необхідних випадках застосовуватиКонституцію, як акт прямої дії.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 рокуу разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Проте, вказані зміни законодавства поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку, а тому до спірних правовідносин не застосовується. Тобто не містять заборони на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Між тим, пенсія позивачу була призначена ще з 11 березня 2002 року, тобто до внесення змін доЗакону України «Про державну службу».

Таким чином, доводи пенсійного органу про те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокремаЗаконом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, є необґрунтованими.

Зміни, які відбулися устатті 37 Закону України «Про державну службу»стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначаються після набрання чинності змін до Закону, і жодним чином не поширюються на розмір відсотків раніше призначених пенсій.

ЗаПостановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 рокуна 25% підвищено посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських)органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія перераховується зі строків, передбачених ч.4 ст. 45Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що УПФ України в Київському районі не мало правових підстав для відмови позивачці ОСОБА_1 уздійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця.

Тому, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставіст.94 ч.1 КАС Українисудові витрати позивачки на сплату судового збору у сумі 551,20 грн. присуджуються на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.37, 37-1 ЗУ «Про державну службу», ст..ст.2,18,71,86,94,183-2,186 КАС України,

п о с т а н о в и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити .

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області від 30.03.2016 №18-218 вих. 16.

Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова №95 від 12.04.2016 щодо відмови у перерахунку пенсії.

Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова здійснити, починаючи з 1 січня 2016 року, перерахунок призначеної - ОСОБА_1 - пенсії, нарахувати її у розмірі90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати , яку вказано у довідці прокуратури Луганської області від 30.03.2016 № 18-218вих 16, без обмеження максимального розміру пенсії.

Зобов»язати відповідача виплатити ОСОБА_1 недоплачену різницю між фактично отриманою нею та перерахованою пенсією за період з 1 січня 2016 року.

Стягнути з Управління пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у сумі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду черезКиївський районний суд м.Харкова шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.

Суддя: Д.В.Нев»ядомський