Справа № 615/308/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2016 р. м. Валки
Валківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Товстолужського О.В.,
при секретареві Неділько І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Валківського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
09 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Валківського районного суду Харківської області із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Валківському районі Харківської області про дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії.
В позові зазначено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів прокуратури України. В прокуратурі він працював з лютого 1979 року по жовтень 2001 року. Звільнений за вислугою років у звязку із виходом на пенсію за посадою прокурора відділу прокуратури Харківської області. 18.02.2016 року позивач звернувся до відповідача про проведення перерахунку пенсії, подавши довідку прокуратури Харківської області про заробітну плату, з якого належить проводити перерахунок пенсії. Проте управління Пенсійного фонду України у Валківському районі відмовило позивачу у перерахунку пенсії, у звязку із тим, що п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-V-III від 02.03.2015 року скасовано норми щодо призначення (перерахунку) пенсій відповідно до спеціальних законів, у тому числі згідно із Законом України «Про прокуратуру».
ОСОБА_1 вважає, що така відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії є незаконною та необґрунтованою, такою, що грубо порушує його права, законні інтереси та норми Конституції України, а тому вимагає визнати такі дії незаконними та зобовязати відповідача перерахувати йому пенсію.
Позивач в судовому засіданні був відсутній проте надав до суду заяву, відповідно до якої позов підтримав та прохає проводити судове засідання без його участі і в порядку письмового провадження.
Представник відповідача у судовому засіданні також був відсутній, проте надав до суду заперечення, відповідно до змісту яких прохає відмовити позивачу у задоволенні позову, обґрунтовуючи свою думку тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-V-III від 02.03.2015 року скасовано норми щодо призначення (перерахунку) пенсій відповідно до спеціальних законів, у тому числі згідно із Законом України «Про прокуратуру». Крім того, представник прохав проводити судове засідання за його відсутності.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України», після реорганізації утворено
як юридичну особу, шляхом злиття - Валківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області.
Відповідно до статті 55 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне провести заміну відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Валківському районі Харківської області на Валківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області.
Відповідно до ч. 6ст. 128 КАС України,якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 1ст. 41 КАС України,у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.
ОСОБА_1 з 01.10.2001 року перебував на обліку в УПФ України в Київському районі м. Харків, а потім в ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Валківському районі, йому була призначена пенсія, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи із максимального розміру 90% від чинної на той час заробітної плати па посаді працівника прокуратури.
Відповідно до частин 1, 2, 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 26.07.2001 року, чинної на час призначення пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 26.07.2001 року, чинної на час призначення пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
При цьому, при перерахунку позивачу пенсії відповідачем було застосовано ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону від 02.03.2015 року, згідно якої пенсія призначається та не перевищує розміру 60 відсотків від суми місячної заробітної плати.
Таким чином, внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру» від 02.03.2015 року повинні застосовуватись до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу вищевказаних змін.
Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 26.07.2001 року, чинної на час призначення пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись до відповідача, позивач просив зробити перерахунок пенсії, а тому, відповідач повинен був провести перерахунок, керуючись ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в чинній редакції Закону станом на день виходу позивачем на пенсію).
Статтями 22, 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Посилання відповідача на внесені зміни до положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», щодо призначення пенсії у розмірі 60% від суми місячної заробітної плати є необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності.
Таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Відповідно до Постанови Верховного Суду України від 06.10.2015 року в справі № 21-2416а15, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому колегія суддів дійшла такого правового висновку, що внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Крім того, в постанові зазначено, що у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
За таких підстав, відповідач повинен був перерахувати ОСОБА_1 пенсію, згідно довідки прокуратури Харківської області №18-114 від 17.02.2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 26.07.2001 року, з розрахунку 90% середнього заробітку, отже його відмова в здійсненні такого перерахунку є неправомірною, а тому необхідно зобовязати Валківське обєднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії.
Враховуючи, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із відповідною заявою 18.02.2016 року, то саме з цієї дати необхідно здійснити перерахунок пенсії, а не з 01.12.2015 року.
Крім того, не підлягають задоволенню вимоги позивача про зобовязання відповідача здійснювати виплату пенсій в подальшому, оскільки судовий захист спрямований на відновлення порушеного права.
На підставі викладеного, ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 17, 71, 159-163 КАС України,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Валківському району Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру його пенсії за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 26.07.2001 року.
Зобов'язати Валківське обєднане управління Пенсійного фонду України здійснити з 18 лютого 2016 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 26.07.2001 року в розмірі 90 відсотків від середнього заробітку на підставі довідки виданої прокуратурою Харківської області від 17.02.2016 року №18-114.
В іншій частині вимог відмовити.
Стягнути із Валківського обєднаного управління Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 40387023) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Валківський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: ОСОБА_3