ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
24 травня 2016 року
справа № 808/932/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дадим Ю.М.
суддів: Богданенка І.Ю. Уханенка С.А.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську апеляційну скаргу прокуратури Запорізької області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 31.08.2015 року у справі №808/932/15 за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Технохімреагент» до Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області, Запорізької митниц ДФС за участю Прокуратури Запорізької області про зобов’язання вчинити певні дії та стягнення надмірно сплачених митних платежів, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Технохімреагент» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області, Запорізької митниці ДФС, в якому, з урахуванням уточнень, просило:
- зобов'язати Запорізьку митницю ДФС надати висновок до Головного управління Державної казначейської служби в Запорізькій області про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Технохімреагент» надмірно сплачених митних платежів в розмірі 12676,81 грн.;
- стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Технохімреагент» надмірно сплачені при митному оформленні товару, за вантажно-митними деклараціями № 112050000/2013/024705 від 19.09.2013 № 112050000/2013/024497 від 18.09.2013, митні платежі в розмірі 12676,81 грн. та за вантажно-митною декларацією № 112050000/2013/017306 від 04.07.2013 митні платежі у розмірі 15623,05 грн.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 31.08.2015 року адміністративний позов було задоволено частково. Зобов’язано Запорізьку митницю ДФС надати висновок до Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Технохімреагент» надмірно сплачених митних платежів у розмірі 12676,81 грн.
Прокуратура Запорізької області, не погодившись з рішенням адміністративного суду першої інстанції, посилаючись на порушення ним норм матеріального та процесуального права, звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 31.08.2015 року скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
У відповідності до ст.. 195 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу в межах доводів апеляційної скарги.
Оскільки Позивачем не була оскаржена постанова суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в частині задоволених позовних вимог в межах доводів апеляційної скарги прокуратури Запорізької області.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 29.01.2015 року позивач звернувся до Запорізької митниці ДФС із заявою про повернення надмірно сплачених до бюджету грошових коштів за МД № 112050000/2013/024705 від 19.09.2013 та МД № 112050000/2013/024497 від 18.09.2013 у розмірі 12676,81 грн.
Листом № 124/11/08-70-10 від 05.02.2015 Запорізька митниця відмовила підприємству у задоволенні вказаної заяви, зазначивши, що питання повернення надмірно сплачених платежів не було предметом розгляду справи, а надана копія аркуша « 3/8» МД 112050000/2013/024705 від 19.09.2013 свідчить про нарахування та сплату митних платежів за товари, до яких застосована відповідна митна процедура, однак не підтверджує суму надмірно сплачених митних платежів, а тому відсутні підстави для повернення надмірно сплачених митних платежів.
08.04.2015 позивач звернувся до Запорізької митниці ДФС із заявою про повернення надмірно сплачених митних платежів за МД № 112050000/2013/017306 від 04.07.2013 у розмірі 15623,05 грн. У своєму листі позивач посилався на ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду по справі № 808/8068/13 від 24.04.2014, після прийняття якої набула чинності Постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 13.11.2013.
Листом № 445/11/08-70-10 від 08.05.2015 Запорізька митниця відмовила позивачу зазначивши, що питання повернення надмірно сплачених митних платежів не було предметом розгляду справи № 808/8068/13.
Не погодившись з обґрунтованістю зазначених відмов, Позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.
Вирішуючи спір між сторонами та частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивач, у відповідності до вимог Порядку №618, звернувся до митного органу із заявою щодо повернення надмірно сплачених митних платежів та виконав всі передбачені законодавством дії для повернення надмірно сплачених коштів, то зобов'язання митного органу надати висновок до Головного управління Державної казначейської служби в Запорізькій області щодо повернення надмірно сплачених митних платежів в розмірі 12676,81 грн. є обґрунтованим та правомірним.
Суд апеляційної інстанції погоджується з зазначеними висновками суду першої інстанції з огляду на наступні обставини.
Відповідно до ч.3 ст.301 Митного кодексу України, помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно з ч. 5 ст.301 Митного кодексу України, повернення сум відповідних митних платежів здійснюється також у разі, якщо зокрема: у випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, здійснюється зміна раніше заявленого митного режиму, якщо суми митних платежів, належних до сплати при поміщенні товарів у новий митний режим, є меншими, ніж суми митних платежів, сплачених при поміщенні їх у попередній митний режим; митну декларацію змінено або визнано недійсною.
Приписами ч.6 ст.301 Митного кодексу України визначено, що повернення сум митних платежів у випадках, передбачених частиною п’ятою цієї статті, здійснюється у тому самому порядку, що і повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів за заявою платника податків за умови, що така заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів.
Процедура повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України, затверджений наказом Державної митної служби України № 618 від 20.07.2007року.
Відповідно до п.1 розділу ІІІ вказаного Порядку, для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
До заяви додаються: аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі; документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяв про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, у випадках, передбачених в абзацах третьому - восьмому цього пункту.
Приписам п.п.3.4, Порядку, відповідний відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати. Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 N 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.
Зі змісту зазначених правових норм вбачається, що у разі якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов’язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов’язкових платежів) повертається декларанту, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.
Зазначена позиція також кореспондується з позицією Верховного суду України, яка відображена у постанові від 24.03.2015 року.
Як свідчать встановлені обставини справи, підставою для звернення Позивача до митного органу з заявою про повернення надмірно сплачених платежів була наявність постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 05.03.2014, залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, яким адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Технохімреагент» було задоволено у повному обсязі, визнано протиправними та скасувано рішення про коригування митної вартості товарів № 112050000/2013/000752/2 від 17.09.2013 та №112050000/2013/000762/2 від 19.09.2013.
Тобто, передумовою звернення підприємства до Відповідача фактично стало встановлення судовим органом безпідставності нарахування йому додаткових митних зобов’язань у загальному розмірі 12676.81 грн. та оформлених рішеннями про коригування митної вартості, які були сплачені до Державного бюджету України.
Отже, за приписами чинного законодавства у Позивача виникло право на повернення вказаної суми як надмірно сплаченої.
Між тим, в апеляційній скарзі орган прокуратури зазначає, що станом на час розгляду справи ТОВ «Технохімреагент» має податковий борг у розмірі 2170974.14 грн., що за приписами Податкового кодексу України виключає можливість повернення йому помилково або надмірно сплаченої суми.
Відповідно до приписів ст.43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Суд апеляційної інстанції зауважує, що виходячи з приписів митного кодексу України, дослідження наявності податкового боргу має здійснюватись митним органом безпосередньо при вирішенні питання щодо можливості повернення надмірно сплачених коштів.
Як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження наявності у Позивача податкового боргу, митним органом була подана довідка станом на 31.08.2015 року, в той час, як заява про повернення надмірно сплачених коштів була подана 29.01.2015 року.
Окрім того, як вбачається з листа Відповідача від 05.02.2015 року №124/11/08-70-10, в ньому відсутні будь-які посилання на відмову у поверненні надмірно сплачених коштів у зв’язку з наявністю у підприємства податкового боргу.
Отже, виходячи з встановлених обставин справи, зобов’язання Запорізької митниці ДФС надати висновок до Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Технохімреагент» надмірно сплачених митних платежів у розмірі 12676,81 грн. є обгрунтованим та таким, що відповідає приписам чинного законодавства.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскаржувана постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 31.08.2015 року була винесена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що свідчить про відсутність підстав для її скасування.
На підставі наведеного, керуючись, ч.3 ст.160, ст. 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу прокуратури Запорізької області – залишити без задоволення .
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 31.08.2015 року у справі №808/932/15 – залишити без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів шляхом подання касаційної скарги.
Головуючий: Ю.М. Дадим
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: С.А. Уханенко