Копія
Справа № 822/441/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представника позивача: ОСОБА_3, представника відповідача: ОСОБА_4,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмолпродукт" до Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання неправомірними дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрмолпродукт", з врахуванням змінених позовних вимог, звернулось в суд з позовом до Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, в якому просить визнати неправомірними дії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у вигляді витребування інформації по вимозі №01-23/11-3945 від 02.12.2014 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 09.12.2014 року ТОВ «Укрмолпродукт» отримало вимогу Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №01-23/11-3945 від 02.12.2014 року «Про надання інформації».
23 січня 2015 року ТОВ «Укрмолпродукт» надіслано відповідь на вказану вимогу Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.
Вказує, що 19 червня 2015 року отримав копію розпорядження адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №67-рп/к від 12 червня 2015 року про початок розгляду справи №03-06/65-15.
02 грудня 2015 року ТОВ «Укрмолпродукт» отримало копію подання № 11/254-п від 25 листопада 2015 року Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України з попередніми висновками по справі №03-06/35-15 щодо порушення ТОВ «Укрмолпродукт» законодавства про захист економічної конкуренції.
Не погоджуючись з поданням відповідача №11/254-п від 25 листопада 2015 року з попередніми висновками по справі №03-06/35-15 щодо порушення ТОВ «Укрмолпродукт» законодавства про захист економічної конкуренції, позивач подав до Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України заперечення від 14.12.2015 року №391.
Дії відповідача, які полягають у витребуванні інформації по вимозі №01-23/11-3945 від 02.12.2014 року, вважає неправомірними, тому звернувся в суд з вказаними позовними вимогами.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду заперечення, в якому просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у ньому.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.
Встановлено, що 09.12.2014 року на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмолпродукт" надійшла вимога Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №01-23/11-3945 від 02.12.2014 року, відповідно до якої вимагалось від позивача у термін до 15 грудня 2014 року надати інформацію щодо своєї діяльності за серпень - жовтень 2013 року та серпень - жовтень 2014 року.
Як вбачається із вимоги, зазначену інформацію необхідно було надати у зв'язку із розглядом листа Білогірської районної державної адміністрації від 12.11.2014 року №177/12-02-15-1692/2014 та здійсненням державного контролю за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції на ринку заготівлі молока для промислової переробки.
Відповідач вказує, що оскаржувана вимога прийнята на підставі статей 7, 17, 22-1 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», Положення про територіальне відділення Антимонопольного комітету України, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 23.02.2001р. №32-р та зареєстрованого в міністерстві юстиції України 30.03.2001р. за №291/5482 зі змінами та доповненнями.
17 грудня 2014 року відповідачем надіслано позивачу лист за №01-23/18-4074, в якому зазначено, що строки надання інформації на вимогу Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 02.12.2014 року №01-23/11-3945 продовжено до 23.01.2015 року включно.
23 січня 2015 року позивачем надіслано відповідь на вказану вимогу Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. У відповіді він зазначив, що до вимоги №01-23/11-3945 від 02.12.2014 року про надання інформації Хмельницьким обласним територіальним відділення Антимонопольного комітету України не додано дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірки, а у випадку, якщо Хмельницьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України вважає, що вказана вимога про надання інформації не є перевіркою, - просить надати інформацію. Зазначає, що не відмовляється від надання інформації Хмельницькому обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України на вимогу №01-23/11-3945 від 02.12.2014 року, при підтвердженні ним своїх повноважень на проведення перевірки та при наявності законних підстав передбачених законодавством на отримання інформації.
19 червня 2015 року позивачем отримано копію розпорядження адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №67-рп/к від 12 червня 2015 року про початок розгляду справи №03-06/65-15.
Вказаним розпорядженням постановлено розпочати розгляд справи відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмолпродукт" за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 13 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", неподання інформації територіальному відділенню Антимонопольного комітету України у встановлені строки.
02 грудня 2015 року ТОВ «Укрмопродукт» отримало копію подання № 11/254-п від 25 листопада 2015 року Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України з попередніми висновками у справі №03-06/35-15 щодо порушення ТОВ «Укрмолпродукт» законодавства про захист економічної конкуренції.
У вказаному поданні було запропоновано голові адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України визнати дії Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмолпродукт", які полягають у неподанні інформації на вимогу голови відділення від 02.12.2014 року №01-23/11-3945 у встановлений головою відділення строк, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції. За вказане порушення, відповідно до абзацу 4 частини 2 статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" накласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрмолпродукт" штраф у розмірі до одного відсотків доходу (виручки) цього суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за 2014 рік.
Про засідання адміністративної колегії Відділення з приводу прийняття рішення у справі №03-06/65-15 ТОВ «Укрмолпродукт» повідомлено листами від 11.12.2015 року №01-27/13-3842, від 18.12.2015 року №01-27/13-3842.
Не погоджуючись з поданням №11/254-п від 25 листопада 2015 року з попередніми висновками по справі №03-06/35-15 щодо порушення ТОВ «Укрмолпродукт» законодавства про захист економічної конкуренції, позивачем подано до Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України заперечення від 14.12.2015 року №391.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Державний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, захист інтересів суб'єктів господарювання та споживачів від його порушень здійснюються органами Антимонопольного комітету України.
Згідно ст. 5 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» (далі - Закон), Антимонопольний комітет України здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, законів України "Про захист економічної конкуренції", "Про захист від недобросовісної конкуренції", цього Закону, інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.
Відповідно до ст.3 Закону, основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині: 1) здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції; 2) контролю за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час регулювання цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; 3) сприяння розвитку добросовісної конкуренції; 4) методичного забезпечення застосування законодавства про захист економічної конкуренції; 5) здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель.
Положеннями статті 7 Закону передбачено, що у сфері формування та реалізації конкурентної політики, сприяння розвитку конкуренції, нормативного і методичного забезпечення діяльності Антимонопольного комітету України та застосування законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України, зокрема, має повноваження вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб інформацію, у тому числі з обмеженим доступом, необхідну для дослідження ринків, а також інформацію про реалізацію конкурентної політики.
В силу п.5 ч.1 ст. 17 Закону, голова територіального відділення Антимонопольного комітету України має повноваження при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом.
Згідно ст.22 Закону, розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.
Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність.
Крім того, статтею 22-1 Закону передбачено, що суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю, інші юридичні особи, їх структурні підрозділи, філії, представництва, їх посадові особи та працівники, фізичні особи зобов'язані на вимогу органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення подавати документи, предмети чи інші носії інформації, пояснення, іншу інформацію, в тому числі з обмеженим доступом та банківську таємницю, необхідну для виконання Антимонопольним комітетом України, його територіальними відділеннями завдань, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що направлення до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмолпродукт" вимоги №01-23/11-3945 від 02.12.2014 року не є перевіркою, а є способом одержання необхідної інформації на виконання покладених на орган Антимонопольного комітету України обов'язків. А тому доводи позивача про те, що стосовно ТОВ"Укрмолпродукт" проводиться перевірка відповідачем є помилковими.
З урахуванням наведених вище норм, суд приходить до висновку, що оскаржувана вимога щодо запитування інформації та документів стосовно господарської діяльності позивача, яка спрямована на здійсненням відповідачем державного контролю за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції на ринку заготівлі молока для промислової переробки, №01-23/11-3945 від 02.12.2014 року, є такою, що прийнята відповідачем у межах наданих повноважень, правомірно та у відповідності до положень законодавства про Антимонопольний комітет України, у зв'язку з чим позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмолпродукт" про визнання неправомірними дії відповідача у вигляді витребування інформації по вказаній вимозі не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 40 Закону України "Про захист економічної конкуренції", особи, які беруть (брали) участь у справі, мають право ознайомлюватися з матеріалами справи (крім інформації з обмеженим доступом, а також інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які беруть (брали) участь у справі, або перешкодити подальшому розгляду справи).
В силу пункт 16 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України № 5 від 19.04.1994, особи, які беруть (брали) участь у справі, мають право ознайомлюватися з матеріалами справи (за винятком інформації з обмеженим доступом, а також інформації, визначеної відповідним державним уповноваженим, головою відділення, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які беруть (брали) участь у справі, або перешкодити подальшому розгляду справи) після одержання копії подання з попередніми висновками в справі (витягу з нього відповідно до пункту 26 цих Правил), а також мають право наводити докази, подавати клопотання, усні й письмові пояснення, одержувати копії рішень у справі (витяги з них, за винятком інформації з обмеженим доступом, а також інформації визначеної відповідним державним уповноваженим, головою відділення, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), подавати свої міркування та заперечення, оскаржувати рішення в порядку, визначеному законодавством.
Із листа Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 17.12.2014 року №01-23/18-4074 вбачається, що відповідач повідомив позивача, про те, що представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмолпродукт" має можливість ознайомитися із листом Білогірської районної державної адміністрації від 12.11.2014 року №177/12-02-15-1692/2014 у територіальному відділенні.
Таким чином, відповідач діяв у визначений діючим законодавством спосіб.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевівши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача до Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України є необґрунтованими, в свою чергу відповідач довів правомірність своїх дій, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В позові Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмолпродукт" до Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання протиправними дії відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 26 травня 2016 року о 09 год. 00 хв.
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1