Постанова № 57955397, 26.05.2016, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2016
Номер справи
806/637/16
Номер документу
57955397
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2016 року м. Житомир

справа № 806/637/16

категорія 12.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Семенюка М.М.,

суддів Токаревої М.С., Черноліхова С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій протиправними, зобов'язання вирішити питання щодо призначення одноразової грошової допомоги,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

-визнати протиправним дії Міністерства оборони України щодо відмови у призначені ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому 2 групи інвалідності з 28.12.2015 внаслідок поранення, контузії та захворювання пов'язаного з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії:

-зобов'язати Міністерство оборони України вирішити питання щодо призначення ОСОБА_1, як інваліду 2 групи з 28.12.2015 внаслідок поранення, контузії та захворювань пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії, одноразової грошової допомоги, відповідно до порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, віськовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив: що він проходив строкову військову службу в період з 25.10.1981 по 09.02.1984 у військовій частині 2033: при цьому в період із 01.06.1982 по 08.02.1984 проходив військову службу на території Демократичній Республіки Афганістан та прийняв участь в бойових діях. Позивач у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в Демократичній Республіці Афганістан, де велись бойові дії, отримав множинні вогнепальні осколкові поранення грудна клітки, живота, правої кисті, обличчя (контузія головного мозку 1983). Внаслідок поранення позивач в подальшому отримав інвалідність - III групи інваліда війни. При цьому 28.12.2015 Житомирською обласною медико- соціальною експертною комісією № 2 позивачу було встановлено 2 трупу інвалідності, довічно з 28.12.2015, яка настала внаслідок поранення (контузії) та захворювань пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії. Як інвалід 2 групи позивачем було подано заяву до Міністерства Оборони України через Житомирський об'єднаний міський комісаріат для виплати одноразової грошова допомоги відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", як інваліду другої групи та додані необхідні документи. Однак, Міністерством оборони України у листі від 26.02.2016 №248/3/6/956 позивачу було відмовлено у призначенні грошової допомоги. Така відмова була обґрунтована тим, що виплата одноразової грошова допомоги здійснюється органом державної влади, який здійснював розрахунок від час звільнення з військової служби, а отже рекомендувало звернутись до Державної прикордонної служби України. Проте, звернувшись до Державної прикордонної служби позивач отримав відповідь із інформацією, що дійсно позивач в період з 1982 по 1984 проходив службу у військовій частині 2033, що входила до складу Прикордонних військ КДБ СРСР які відповідно до статті 4 Закону України від 12.03.1989 "О всеобщей воинской обязаности" до 21.03.1989 були складовою Збройних сил СРСР, тому враховую той факт, що позивач призивався та звільнявся з військової служби наказами МО СРСР, а також, що ДПС України не є правонаступником прикордонних військ КДБ СРСР то позивачу було рекомендовано звернутись до Міністерства оборони України. З огляду на викладене, вважаючи дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з даним позовом.

Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі у порядку письмового провадження.

Представник відповідача не прибув у судове засідання, направив на адресу суду заяву, в якій просив суд розглядати справу в порядку письмового провадження. У письмових запереченнях на позов вказав, що у зв'язку з тим що друга група інвалідності позивачу була встановлена після сплину двох років від первинного встановлення інвалідності на думку відповідача, вказує на відсутність правових підстав для отримання позивачем одноразової грошової допомоги; крім того позивач помилково звертався до МО України, оскільки проходив службу в Прикордонних військах КДБ СРСР.

Враховуючи, що прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду належним чином, потреба заслуховувати свідків чи експертів відсутня, справа розглядається у відповідності до ч.6 ст.128 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 проходив строкову військову службу в Збройних Силах СРСР в складі Прикордонних військ КДБ СРСР у військовій частині 2033 з 25.10.1981 по 09.02.1984 і був звільнений в запас відповідно до наказу Міністра оборони СРСР від 27.09.1983 № 231.

В період з 01.06.1982 по 08.02.1984 позивач проходив військову службу на території Республіки Афганістан та приймав участь в бойових діях, що підтверджується копією військового квитка НУ № 8290574 та копією архівної довідки ФСБ РФ від 23.04.2014 №21/59/С-13402.

Рішенням Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного звязку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Міністерства оборони України від 15.05.2013 № 1183 встановлено, що отримані мною поранення (контузія) та захворювання ТАК повязані з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, що підтверджується копією витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного звязку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 15.05.2013 № 1183, копією висновку спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи від 07.05.2013 №749/Ж та положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України затверджене Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 N 402, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 р. за N 1109/15800.

25.06.2013 Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією № 2 позивачу було встановлено третю групу інвалідності, з 14.06.2013, яка настала внаслідок поранення (контузії) та захворювань повязаних з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах де велися бойові дії, що підтверджується довідкою Житомирського обласного МСЕК № 2 серія 10 ААБ № 654903 від 25.06.2013.

28.12.2015 Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією № 2 позивачу було встановлено другу групу інвалідності, довічно з 28.12.2015, яка настала внаслідок поранення (контузії) та захворювань повязаних з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах де велися бойові дії, що підтверджується копією довідки Житомирського обласного МСЕК № 2 серія 12 ААА № 218770 від 28.12.2015.

28.12.2015 Управлінням праці та соціального захисту населення Житомирської РДА позивачу було встановлено статус інваліда війни другої групи безтерміново, що підтверджується копією посвідчення ІВ 2 групи серія В-1№ 006108 від 28.12.2015.

20.01.2016 позивачем була подана заява до МО України, Житомирського обласного військового комісаріату (далі Житомирський ОВК) через Житомирський обєднаний міський військовий комісаріат (далі по тексту Житомирський ОМВК) для виплати одноразової грошової допомоги МОУ згідно ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", як інваліду другої групи та додані необхідні документи, що підтверджується копією заяви позивача від 20.01.2016 до Житомирського ОМВК. Житомирський обласний військовий комісаріат направив до Міністерства оборони України документи (висновок) щодо призначення мені одноразової грошової допомоги як інваліду 2 групи внаслідок поранення, контузії, захворювань повязаних з виконанням обовязків військової служб при перебуванні в країнах де велися бойові дії

Проте Міністерством оборони України у листі від 26.02.2016 № 248/3/6/956 позивачу були повернуті документи без реалізації у зв'язку з тим, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється органом держаної влади, який здійснював розрахунок під час звільнення з військової служби, а отже рекомендовано звернутись до Державної прикордонної служби України.

16.03.2016 для виплати одноразової грошової допомоги згідно ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Прядку 975 позивач звернувся до Державної прикордонної служби України.

В листі від 29.02.2016 №11/С-1757 Державна прикордонна служба України повідомила позивачу, що дійсно ОСОБА_1 в період з 1982 по 1984 проходив строкову службу у військовій частині 2033, що входила до складу Прикордонних військ КДБ СРСР які відповідно до ст.4 Закону СРСР від 12.10.1967 "О всеобщей воинской обязаности" до 21.03.1989 були складовою Збройних Сил СРСР. Враховуючи той факт, що призивався та звільнявся з військової служби наказами МО СРСР, а також, що ДПС України не є правонаступником Прикордонних військ КДБ СРСР, йому рекомендовано звернутися за призначенням одноразової грошової допомоги до МО України.

Відповідно до п. 1 ст. 16 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно пп. 4 п. 2 ст. 16 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Відповідно до ст. 23 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, котра затверджує "Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".

Відповідно до п. 13 вказаного Порядку, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Суд також вважає за необхідне зазначити, що згідно п. 1 ч. 1 Указу Президії Верховної ОСОБА_2 СРСР від 21.03.1989 № 10224-ХІ "Про виведення із складу Збройних Сил СРСР прикордонних, внутрішніх і залізничних військ" прикордонні, внутрішні і залізничні війська виведені зі складу Збройних Сил СРСР.

У відповідності до п.1, 2 Постанови Верховної ОСОБА_2 України від 24.08.1991 "Про військові формування на Україні", Верховна ОСОБА_2 України постановила підпорядкувати всі військові формування, дислоковані на території республіки, ОСОБА_2 України. Утворено Міністерство оборони України.

Згідно з ст. 4 Закону України "Про правонаступництво України", органи держави влади і управління, органи прокуратури, суди та арбітражні суди, сформовані на підставі Конституції (Основного Закону) Української РСР, діють в Україні до створення органів державної влади і управління, органів прокуратури, судів та арбітражних судів на підставі нової Конституції України.

З огляду на вищевикладене, приймаючи до уваги, що позивач проходив службу саме у Збройних силах СРСР, які на той час були підпорядковані та знаходились на фінансовому забезпеченні Міністерства оборони СРСР, правонаступником якого в подальшому стало Міністерство оборони України, то в силу ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" і Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" від 25.12.2013 року № 975, колегія суддів дійшла висновку про те, що обов'язок призначати та виплачувати позивачу одноразову грошову допомогу, у зв'язку із встановленням йому IІ групи інвалідності, у зв'язку з травмою, пов'язаною з виконанням обов'язків військової служби, покладений саме на Міністерство оборони України.

Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що з боку Міністерства Оборони України наявні протиправні дії з приводу повернення документів ОСОБА_1, тобто відмови, щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей".

З врахуванням вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

п о с т а н о в и в:

Визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням йому інвалідності ІІ групи з 28 грудня 2015 року внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.

Зобов'язати Міністерство оборони України вирішити питання щодо призначення ОСОБА_1 як інваліду ІІ групи з 28 грудня 2015 року внаслідок поранення, контузії, захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року N 975.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя М.М. Семенюк

Суддя С.В. Черноліхов

Суддя М.С. Токарева