Постанова № 57955375, 16.05.2016, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2016
Номер справи
806/494/16
Номер документу
57955375
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2016 року Житомир справа № 806/494/16

категорія 12.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Чернової Г.В., суддів: Гуріна Д.М., Капинос О.В.,

секретар судового засідання Захарченко О.Є.,

за участю: представника позивача,

представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання протиправними дій, зобов'язання прийняти рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом та просить:

- визнати протиправними дії (бездіяльність) Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності 2 групи з 12.08.2015 внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби;

- зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення щодо призначення йому, як інваліду 2 групи, одноразової грошової допомоги, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975.

В обгрунтування позову посилається на те, що 12.08.2015 отримав інвалідність 2 групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби. Відповідно до ст.16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", яка набрала чинності з 01.01.2014 та Постанови Кабінету Міністрів № 975 від 25.12.2013 "Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", він має право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. 21.08.2015 ОСОБА_1 звернувся до Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату Житомирської області, в якій просив виплатити належну йому одноразову грошову допомогу, проте листом ОСОБА_2 фінансів Міністерства оборони України № 248/3/6/1083 від 29.02.2016 у виплаті відмовлено. Вважає таку відмову протиправною, оскільки відповідно до ст.16 Закону та ч.2 п.3 Порядку № 975, одноразова допомога у разі інвалідності - гарантована державою виплата, право на яку виникає у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, з дати, яка зазначена в довідці МСЕК та не пов'язана з часом звільнення з військової служби. За таких обставин, необхідно зобов'язати відповідача прийняти відповідне рішення щодо призначення йому належної за Законом одноразової грошової допомоги.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позов з підстав, заявлених у ньому та просив його задовільнити.

Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у письмовому запереченні та зазначив, що ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в редакції з 01.01.2007 та дія Порядку № 975 не розповсюджує свою дію на ОСОБА_1, оскільки позивач був звільнений з військової служби до 10.05.2006, тобто до встановлення цими актами права на отримання одноразової грошової допомоги. Крім того, Міністр оборони України, як уповноважений приймати відповідні рішення, не приймав будь-якого рішення щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги, а тому відсутні протиправні дії або бездіяльність. Також вказав, що лист ОСОБА_2 фінансів не є належним доказом протиправності дій Міністерства оборони України.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлений належним чином.

Дослідивши наявні у справі матеріали, колегія суддів приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до архівного витягу державного архіву Міністерства оборони України від 17.09.2015, ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу військової частини № 10349 з 10.10.1997 (а.с.13).

21.08.2015 позивач подав заяву до військового комісара Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату Житомирської області про виплату йому одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням другої групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби (а.с.22).

ОСОБА_2 фінансів Міністерства оборони України № 248/3/6/1083 від 29.02.2016, Житомирський обласний військовий комісаріат повідомлено про те, що після розгляду документів ОСОБА_1 щодо виплати допомоги відповідно до Постанови КМУ від 25.12.2013 № 975, підстав для подання пропозицій Міністру оборони України щодо призначення одноразової допомоги немає. Зміни до ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (на виконання якого було прийнято постанову КМУ від 25.12.2013 № 975), набрали чинності 01.01.2014, отже дія цих актів поширюється тільки на військовослужбовців та звільнених, які отримали первинно інвалідність та звільнені після цієї дати, тому права на отримання ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги немає (а.с.23).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступних мотивів.

Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон), одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Як видно із постанови військово-лікарської комісії № 157 (а.с.15), ОСОБА_1 має травму, пов'язану із виконанням обов'язків військової служби, а також захворювання, пов'язані з виконанням обов'язків та проходженням військової служби.

В зв'язку із зазначеним, позивачу вперше було встановлено 3 групу інвалідності з 02.06.1997 та безстроково 2 групу інвалідності з 12.08.2015, що підтверджується довідками до акта МСЕК від 14.06.1997 № 160646 та від 17.08.2015 № 206636 (а.с.14, 20).

18.08.2015 Управлінням праці та соціального захисту Корольовської районної ради м.Житомира ОСОБА_1 видано посвідчення інваліда війни 2 групи (а.с.21).

Підпунктом 4 пункту 2 статті 16 Закону передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується, в тому числі, у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

При цьому, розмір одноразової грошової допомоги у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи становить суму 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб (п."б" ч.1 ст. 16-2 Закону).

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975 (далі - Постанова № 975), яка набрала чинності 24.01.2014.

Відповідно до п.3 Постанови № 975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Підпунктом 1 пункту 6 Постанови № 975 передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується: військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.

Якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному та резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми (п.8 Постанови).

Як вбачається із довідки НАСК "Оранта" від 12.05.2016 № 0690-06-05/382 ОСОБА_1 з моменту встановлення йому вперше 02.06.1997 інвалідності 3 групи та включно до 12.05.2016, одноразову грошову допомогу не отримував.

Таким чином, днем виникнення права позивача на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого Законом для працездатних осіб, є 12.08.2015, оскільки ця дата зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії як час, з якого ОСОБА_1 при повторному огляді встановлена 2 група інвалідності.

Суд зазначає, що застосування ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та п.3 постанови № 975 пов'язується не з фактом звільнення позивача зі служби, на що звертає увагу ОСОБА_2 фінансів в листі від 29.02.2016, а з часом встановлення йому інвалідності, внаслідок травми або захворювання, що мало місце в період проходження військової служби, незалежно від строку, що минув після звільнення з військової служби.

Враховуючи вказане, позивач отримав право на призначення та отримання вказаної допомоги з 12.08.2015 відповідно до Постанови КМ України від 25.12.2013 № 975.

Що стосується посилання відповідача на те, що Міністр оборони України не приймав рішення про виплату або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, а лист ОСОБА_2 фінансів України не є таким рішенням, відтак порушення прав позивача зі сторони Міністерства оборони України не відбулось, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 4.8 Наказу № 530 від 14.08.2014 "Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей" (далі - Наказ №530), висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги подається відповідними органами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до ОСОБА_2 фінансів Міністерства оборони України.

Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.

Згідно п.13 Постанови № 975, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

При цьому за змістом абз.7 п.4.7 Наказу № 530, керівником уповноваженого органу, який подає висновок до ОСОБА_2 фінансів Міністерства оборони України стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності особі, звільненій з військової служби (зборів, резерву) є обласний військовий комісар за місцем проживання такої особи. Вказане також випливає із додатку 13 до цього Наказу.

В свою чергу, ОСОБА_2 фінансів Міністерства оборони України згідно Наказу Міністерства оборони України № 33 від 21.01.2013 є структурним підрозділом апарату Міністерства оборони України, діяльність якого спрямовує та контролює безпосередньо Міністр оборони України. Таким чином, виконавчим органом, через який Міністр здійснює свої повноваження як розпорядника бюджетних коштів є саме ОСОБА_2 фінансів Міністерства оборони України.

Отже, оскільки ОСОБА_2 фінансів Міністерства оборони України направив позивачу письмове повідомлення із зазначенням мотивів відмови, то є безпідставними доводи відповідача про те, що Міністерством оборони не приймалось ніякого рішення щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги.

Таким чином, ОСОБА_1 набув право на отримання одноразової грошової допомоги з 12.08.2015, відтак дії Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні йому грошової допомоги є протиправними.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано доказів правомірності своїх дій та прийнятого рішення щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги, з огляду на що, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.

Керуючись статтями 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням йому 2 групи інвалідності з 12.08.2015 внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби.

Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути питання та прийняти відповідне рішення щодо призначення ОСОБА_1, як інваліду другої групи, одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013року № 975

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Г.В. Чернова

Суддя Д.М. Гурін

Суддя О.В. Капинос

Повний текст постанови виготовлено: 23 травня 2016 р.