ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2015 р. Справа № 804/14564/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіТурлакової Н. В. при секретаріЧудновській А.С. за участю: представника позивача представника відповідача Дударенко А.Д. не з'явився (заява без участі) розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Макіївський завод "Лазер" до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування наказу,-
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство «Макіївський завод «Лазер» звернулося до суду з адміністративним позовом до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області в якому просить скасувати наказ Західно-Донбаської ОДПІ від 13.07.2015 р. №314 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ «Макіївський завод «Лазер».
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що винесений наказ відповідача про проведення перевірки №314 від 13.07.2015р. є безпідставним, оскільки підприємство до 26.01.2015 р. було зареєстровано та фактично знаходилось за адресою 86193, Донецька обл., м. Макіївка, с. Свердлова, що є територією проведення АТО. Під час переїзду з непідконтрольної державним органам України території на місце нової реєстрації (Дніпропетровська область, м. Павлоград), невстановленими озброєними особами в камуфляжній формі було вилучено та знищено усі первинні документи в яких була відображено господарська діяльність ПрАТ «Макіївський завод «Лазер», що підтверджено доказами, про що неодноразово повідомлялось відповідача. Дії з проведення перевірки не відповідають чинному законодавству та порушують права позивача. У зв'язку з чим, позивач вважає, що оскаржуваний наказ є протиправним та підлягає скасуванню.
Від відповідача надійшло заперечення в яких він посилається на те, що позивачу надавався строк для відновлення документів та було зупинено проведення перевірки, однак жодної інформації щодо відновлення втрачених документів позивач на адресу ОДПІ не надав, а тому позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, у прохальній частині заперечень просив здійснювати розгляд за його відсутності посилаючись на доводи викладені у запереченнях.
Заслухавши представника позивача, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, судом встановлено наступне.
Згідно Витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16.12.2015р. відносно Приватного акціонерного товариства «Макіївський завод «Лазер», 19.01.2015р. Макіївським міським управлінням юстиції Донецької області здійснена державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи.
Згідно записів від 26.01.20105р., та 09.12.2015р. Реєстраційною службою Павлоградського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області відомості про вказану юридичну особу підтверджені.
Так місцезнаходження вказаної юридичної особи : Дніпропетровська область, м.Павлоград, вул.Карла Маркса, буд.96, корп..1, кв.42.
Начальником Західно-Донбаської ОДПІ, на підставі постанови старшого слідчого СВ ФР Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області старшого лейтенанта податкової міліції Кроковного Д.В., відповідно до п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, прийнято наказ «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ «Макіївський завод «Лазер» №155 від 07.04.2015 р., яким наказано здійснити документальну позапланову виїзну перевірку ПрАТ «Макіївський завод «Лазер» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011р. по 01.01.2014 р. із запланованим терміном проведення 5 робочих днів.
07.04.2015 р. ПрАТ «Макіївський завод «Лазер» звернувся до відповідача з заявою вих. №75, у якій повідомив про неможливість відновлення втрачених первинних документів при цьому просив надати строк для відновлення первинних документів у зв'язку з їх втратою під час перевезення з зони проведення АТО до пункту, підконтрольному Україні.
Наказом №163 від 14.04.2015 р. Західно-Донбаською ОДПІ було зупинено проведення позапланової виїзної документальної перевірки ПрАТ «Макіївський завод «Лазер» та перенесено термін її проведення з 14.04.2015р. на 13.07.2015р.
Позивач звернувся з листом вих. №250 від 12.05.2015 р. до Прем'єр-міністра України Яценюка А.П., в якому повідомив про неможливість відновлення втрачених первинних фінансово-господарських документів по взаємовідносинам ПрАТ «Макіївський завод «Лазер» за період з 01.01.2011р. по 30.03.2015р., просив надати роз'яснення щодо подальших дій у даній ситуації або видати доручення щодо позбавлення зобов'язання ПрАТ «Макіївський завод «Лазер» виконувати вимоги Постанови про витребування документів від 30.03.2015р. на підставі настання форс-мажорних обставин. Також просив спільно з Верховною Радою України визначити можливість розроблення загальнодержавних програмних дій по захисту юридичних осіб що були вимушені залишити фактичне місце перебування та змінити юридичну адресу з підстав проведення на визначеній території заходів антитерористичної операції.
Листом вих. №255 від 13.05.2015 р., на ім'я Західно-Донбаської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області, у зв'язку з неможливістю відновлення відповідних документів, позивач просив відповідача про звільнення його від зобов'язання виконання вимог Постанови про витребування документів від 30.03.2015 р., на підтвердження чого надав Сертифікат №4197 про форс-мажорні обставини від 30.04.2014р. №663/12.12-03, виданий Донецькою ТПП.
Відповідно до копії Сертифіката № 4197 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 30.04.2015р. № 663/12.12-03 цим засвідчує форм-мажорні обставини (обставини непереборної сили), зокрема: акти тероризму, військові дії на території донецької області (вилучення та знищення документації підприємства озброєними людьми.) Приватному акціонерному товариству «Макіївський завод «Лазер». Місцезнаходження до 26.01.2015р. - за адресою селище міського типу Свердлове м.Макіївка Донецької області; з 26.01.2015р. - за адресою Дніпропетровська область, м.Павлоград, вул.Карла Маркса, буд.96, корп..1, кв.42.; та здійснює господарську діяльність на території міста Павлоград Дніпропетровської області та м.Макіївка, Донецької області (за попереднім місцем реєстрації знаходяться виробничі потужності).
Крім того у вказаному Сертифікаті зазначено, що відповідно до п.100.4-100.5 Податкового кодексу України, Постанови КМУ від 27.12.2010р. № 1235 «Про затвердження переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу»; Указу Президента України від 14.04.20104р. №405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.20104р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози та збереження територіальної цілісності України»; Інформації Антитерористичного центру при Службі безпеки України, а якою з травня 2014р. та впродовж до поточної дати місто Макіївка не контролюється органами державної влади.
Відповідно до наказу Західно-Донбаської ОДПІ від 13.07.2015 р. №314 було поновлено позапланову документальну виїзну перевірку ПрАТ «Макіївський завод «Лазер» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 р. по 01.04.2014р.
Відповідно до акту від 13.07.2015 р. №79/04-10-22.01, підписаного сторонами у справі, посадову особу Західно-Донбаської ОДПІ не було допущено до перевірки у зв'язку з непред'явленням службового посвідчення особи, яка зазначена в направленні на перевірку.
Проаналізувавши норми чинного законодавства України, дослідивши надані докази, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до пп.20.1.2 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України (надалі -ПК України), контролюючі органи мають право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом;.
Згідно пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення
В силу пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити: 1) підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує; 2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; 3) печатку контролюючого органу.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Згідно із пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пп.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
З врахуванням місця реєстрації позивача в період який підлягав перевірці в зоні проведення АТО до спірних правовідносин підлягає застосуванню також спеціальне законодавство.
Так, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669-VII (надалі Закон України №1669-VII), який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначав тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Відповідно до статті 1 вказаного Закону встановлено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Відповідно до ст.3 вказаного Закону органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, крім позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.
Статтею 10 вказаного Закону передбачено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
З викладеного слідує, що заборона проведення планових або позапланових перевірок стосується суб'єктів господарювання, які здійснюють (чи здійснювали) діяльність у зоні проведення антитерористичної операції.
Тобто, визначальним у даному випадку є місце здійснення суб'єктом господарювання своєї діяльності.
На виконання ст.1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції Розпорядженням від 30 жовтня 2014 року № 1053-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Пунктом 1 додатку до вказаного розпорядження м. Макіївка віднесено до переліку населених пунктів, на території яких проводилася антитерористична операція.
Дію розпорядження № 1053-р зупинено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053" від 05 листопада 2014 року.
Відповідно до приписів частини другої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, визнані судом загальновідомими, не потрібно доказувати.
Так суд зазначає, що загальновідомою є обставина, що на території Донецької області та, зокрема, міста Макіївки триває антитерористична операція, а деякі населені пункти Донецької області є територіями, тимчасово не підконтрольними уряду Україні.
В подальшому, на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження від 02 грудня 2015 року № 1275-р про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р, до зазначених населених пунктів, зокрема, належить місто Макіївка Донецької області.
Так судом встановлено, що позивач здійснював господарську діяльність в місці, яке згідно розпоряджень Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р та від 02 грудня 2015 року №1275-р, відноситься до затвердженого переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Крім того, частиною третьою статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено, що закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Отже, з наведеного слідує, що Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року №1669-VІІ є спеціальним законом у спірних правовідносинах, а тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України.
Так, оцінюючі спірні правовідносини, суд виходить з того, що за положеннями статті 10 Закону №1669-VII належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс - мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово - промислової палати України.
Так згідно наявного в матеріалах справи копії Сертифіката № 4197 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 30.04.2015р. № 663/12.12-03 цим засвідчує форм-мажорні обставини (обставини непереборної сили), зокрема: акти тероризму, військові дії на території Донецької області (вилучення та знищення документації підприємства озброєними людьми.) Приватному акціонерному товариству «Макіївський завод «Лазер». Місцезнаходження до 26.01.2015р. - за адресою селище міського типу Свердлове м.Макіївка Донецької області; з 26.01.2015р. - за адресою Дніпропетровська область, м.Павлоград, вул.Карла Маркса, буд.96, корп..1, кв.42.; та здійснює господарську діяльність на території міста Павлоград Дніпропетровської області та м.Макіївка, Донецької області (за попереднім місцем реєстрації знаходяться виробничі потужності).
Крім іншого у вказаному Сертифікаті зазначено, що відповідно до Інформації Антитерористичного центру при Службі безпеки України, з травня 2014р. та впродовж до поточної дати місто Макіївка не контролюється органами державної влади.
Також судом враховано, що листом вих. №255 від 13.05.2015 р., на ім'я Західно-Донбаської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області, у зв'язку з неможливістю відновлення відповідних документів, позивач просив відповідача про звільнення його від зобов'язання виконання вимог Постанови про витребування документів від 30.03.2015 р., на підтвердження чого надав Сертифікат №4197 про форс-мажорні обставини від 30.04.2014р. №663/12.12-03, виданий Донецькою ТПП.
З аналізу даних норм вбачається, що обов'язковими підставами для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, визначених відповідно до чинного законодавства є знаходження суб'єкта господарювання на території проведення антитерористичної операції та наявність сертифікату Торгово - промислової палати, який підтверджує наявність обставин непереборної сили (форс - мажору), вказані обставини позивачем згідно матеріалів справи підтверджені, з врахуванням чого оскаржуваний наказ є протиправним та підлягає скасуванню.
Таким чином, на підставі викладеного, враховуючи норми чинного законодавства, та обставини справи в сукупності, суд приходить до висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваного Наказу, діяв всупереч нормам чинного законодавства, правомірність своїх дій останнім не доведена, відповідно позовні вимоги є обґрунтованими, а оскаржуваний наказ Західно-Донбаської ОДПІ від 13.07.2015 р. №314 «Про поновлення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ «Макіївський завод «Лазер» є протиправним та підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,- ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Макіївський завод «Лазер» до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування наказу - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Західно-Донбаської ОДПІ від 13.07.2015 р. №314 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ «Макіївський завод «Лазер».
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Н.В. Турлакова