Постанова № 57953174, 27.05.2016, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
27.05.2016
Номер справи
161/5412/16-а
Номер документу
57953174
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 161/5412/16-а

Провадження № 2-а/161/337/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 травня 2016 року м.Луцьк

Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Подзіров А.О., розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду міста Луцьк справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

позивач звернувся в суд з позовом до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він працював в органах прокуратури Волинської області з жовтня 1985 року та набув право на пенсію за вислугою років, у звязку з чим з 10.07.2002 року перебуває на обліку в Луцькому обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та отримує пенсію вказаного виду на підставі ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ від 5 листопада 1991 року «Про прокуратуру» в розмірі 90 % середнього місячного заробітку за посадою першого заступника прокурора Волинської області.

04 березня 2016 року він звернувся до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської областііз заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ від 5 листопада 1991 року «Про прокуратуру», виходячи із розрахунку 90 % від середньомісячного заробітку та долучив довідку прокуратури Волинської області № 18-125 вих. від 03.02.2016 року про середній місячний заробіток за посадою, яку він займав перед виходом на пенсію.

Листом відповідача від 18.03.2016 року за № 30/В-01, позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії у звязку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 внесено зміни до деяких нормативно правових актів, у тому числі й до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Зокрема, відповідно до цих змін з тексту постанови від 31.05.200 р. № 865 виключено п. 4, яким передбачався порядок визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, а також з абзацу 1 пункту 5 цієї постанови виключено слово перерахунок.

Вважає, що відповідач протиправно не провів перерахунок його пенсії у розмірі 90 % від суми заробітної плати, в звязку з чим просить визнати протиправними дії Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у перерахунку йому ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Волинської області № 18-125 вих. від 03.02.2016 р. відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати та зобовязати відповідача провести йому з 01.01.2016 р. перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від суми його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Волинської області № 18-125 вих. від 03.02.2016 р. без обмеження пенсії максимальним розміром.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював в органах прокуратури Волинської області з жовтня 1985 року та набув право на пенсію за вислугою років, у звязку з чим з 10.07.2002 року перебуває на обліку в Луцькому обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та отримує пенсію вказаного виду на підставі ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ від 5 листопада 1991 року «Про прокуратуру» в розмірі 90 % середнього місячного заробітку за посадою першого заступника прокурора Волинської області.

04 березня 2016 року позивач звернувся до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської областііз заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ від 5 листопада 1991 року «Про прокуратуру», виходячи із розрахунку 90 % від середньомісячного заробітку та долучив довідку прокуратури Волинської області № 18-125 вих. від 03.02.2016 року про середній місячний заробіток за посадою, яку він займав перед виходом на пенсію (а.с. 5 ).

Листом відповідача від 18.03.2016 року за № 30/В-01, позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії у звязку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 внесено зміни до деяких нормативно правових актів (а.с. 7 ).

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог частини першої статті 1 Протоколу №12 до Конвенції про захист прав людини та основних свобод від 04 листопада 2000 року, користування будь-яким правом, яке визнане законом, повинно бути забезпечено виконанням без будь-якої дискримінації.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ. Редакція зазначеної статті змінювалась.

Відповідно до частин 1, 2, 3статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», який був чинний на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права: «Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії».

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у звязку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у звязку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Відповідно до частини 13статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до частини 18, частини 19 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

Відповідно до нової редакції частини 1статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. ( частина 2статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»в редакції від 08.07.2011 року).

Оскільки внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, однак це не стосується перерахунку вже призначеної пенсії. Самі по собі механізми і процедури щодо призначення та перерахунку пенсії різні, як за змістом так і за механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у звязку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.

Відповідно до частини 2статті 22 Конституції Україниконституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Відповідно до частини 3статті 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.

Відповідно до статтей 22та64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі іЗаконом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів, справа № 1-7/99), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першійстатті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Таким чином, обсяг прав позивача в частині отримання пенсії в розмірі 90%, які нараховувалися і отримувалися раніше не може бути звуженим у зв'язку із внесення змін уЗакон України "Про прокуратуру"та прийняттямпостанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури". Під час проведення перерахунку пенсії позивача повинна бути враховано попередня відсоткова ставка, з якої визначається розмір пенсії - 90%.

Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що нова редакціястатті 50-1 Закону України "Про прокуратуру"значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, яким пенсія була призначена раніше, при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення йому пенсії (станом на лютий 2011 року).

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії позивачу в розмірі 90% від суми заробітної плати протиправними та зобовязання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% суми заробітної плати є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з пунктом 2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цимЗаконом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Позивачу пенсія була призначена 10 липня 2002 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Керуючись ст.ст. 19,22,64,92 Конституції України,ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст.128, 158 164, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Волинської області № 18-125 вих. від 33.02.2016 р. відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати.

Зобовязати Луцьке обєднане управління Пенсійного фонду України у Волинській областіпровести ОСОБА_1з 01.01.2016 р. перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від суми його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Волинської області № 18-125 вих. від 03.02.2016 р. без обмеження пенсії максимальним розміром.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Луцьке обєднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в сумі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її отримання .

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Луцького міськрайонного

суду Волинської області ОСОБА_2