Рішення № 57944126, 24.05.2016, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
24.05.2016
Номер справи
234/7347/16-ц
Номер документу
57944126
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 234/7347/16-ц

Провадження № 2-о/234/584/16

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2016 року місто Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області в складі:

судді Ткачової С.М., за участю секретаря Скоробогатової М.В., заявниці ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краматорського міського управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту смерті,-

В С Т А Н О В И В :

05.05.2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту смерті, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_6 року у лікарні м. Донецьк померла її мати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Факт смерті матері підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 02.03.2016 року, видане комунальним закладом «Центру первинної медико-санітарної допомоги №3 м. Донецьк» Донецької Народної Республіки. Після смерті матері залишилась спадщина. 04.05.2016 року вона звернулась до Відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Краматорського міського управління юстиції у Донецькій області для державної реєстрації смерті матері. Однак їй було відмовлено на підставі того, що медичне свідоцтво про смерть її матері було видано незаконним органом на території, яка тимчасово не підконтрольна Україні та вважається недійсним. З метою оформлення спадкових справ після смерті матері, заявниця ОСОБА_1 просить суд ухвалити рішення про встановлення факту смерті ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 року.

Заявниця ОСОБА_1 у судовому засіданні заявлені вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд їх задовольнити.

Представник відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краматорського міського управління юстиції у Донецькій області в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Проаналізувавши в сукупності представлені в справі докази, суд вважає, що заява підлягає задоволенню.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.234 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Як вбачається з копії паспорту, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродж. д. Лужки Нікологірького району Владимирської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1. (а.с.7).

Як вбачається з копії свідоцтва про народження, ОСОБА_2, є матір'ю ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5. (а.с.6).

Як вбачається з копії довідки від 20.11.2014 року №1426/6430 Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, заявниця ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5 взята на облік як внутрішньо переміщена особа.

Факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 02.03.2016 року, видане комунальним закладом «Центр первинної медиком-санітарної допомоги №3 м. Донецька» Донецької Народної Республіки. (а.с.3).

Як вбачається з відмови у проведенні державної реєстрації смерті, 04.05.2016 року, гр. ОСОБА_1 зверталась до ВДРАЦС Краматорського МУЮ для державної реєстрації смерті гр. ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 року у Калінінському районі м. Донецька. Однак, заявниці в реєстрації було відмовлено, натомість роз'яснено, що для зазначеної реєстрації необхідно надати лікарське свідоцтво про смерть встановленого Міністерства охорони здоров'я України зразка, або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.(а.с.3).

Таким чином, факт смерті ОСОБА_2 підтверджується наданими суду доказами.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» вищевказані документи є недійсними і не створюють правових наслідків.

Як вбачається зі змісту Наказу Мінюсту України від 17.06.2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», доступ користувачів до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України, зокрема Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на території Донецької області, зокрема м. Донецьк, тимчасово припинено, до закінчення антитерористичної операції на сході України. Тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться, зокрема, на території м. Донецька.

Відповідно до роз'яснень п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.

Відповідно до інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 15.04.2016 року щодо застосування частини першої статті 257-1 ЦПК України, вирішуючи питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), a також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, Грунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду в такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 213 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.

Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справу порядку статті 257-1 ЦПК України.

Встановлення факту має для заявниці юридичне значення, так як це необхідно для отримання спадщини.

За таких обставин, суд вважає, що заява про встановлення факту смерті підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 10, 60, 212, 214, 215, 223, 234, 256, 257-1 ЦПК України, ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краматорського міського управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту смерті, задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки д. Лужки, Нікологірського району Владимирської області, громадянки України, визнавши дату її смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 року у віці 92 роки у м. Донецьк Донецької області, Україна.

Рішення підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Апеляційна скарга на рішення Краматорського міського суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення

Рішення ухвалене в нарадчій кімнаті, надруковано в одному екземплярі.

Суддя