ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
25 травня 2016 рокусправа № П/811/2355/15
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Лукманової О.М.
суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.
при секретарі: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року у справі № П/811/2355/15 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області, про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
в с т а н о в и л а:
У липні 2015 року ФОП ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулвся до суду з позовом до ГУ ДФС у Кіровоградській області (далі по тексту - відповідач-1), Знам'янської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (далі по тексту - відповідач-2) в якому просив визнати протиправним та скасувати наказ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 22.05.2015 року № 82 «Про проведення перевірки»; визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення від 16.06.2015 року № 0000322207, № 0000312207, № 0000302207.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16.12.2015 року позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000322207 від 16.06.2015 року, винесене Знам'янською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області, яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 290189,40 грн., у частині 290102,40 грн. штрафних (фінансових) санкцій (штрафів); визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000312207 від 16.06.2015 року, винесене Знам'янською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області, яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 162239,50 грн., у частині 161812,50 грн. штрафних (фінансових) санкцій (штрафів). В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції Знам'янська ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувала тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначав, що фактична перевірка господарських одиниць, що належать ФОП ОСОБА_1 проводились на підставі норм ПК України та з метою здійснення контролю за дотриманням норм законодавства у сфері регулювання обігу готівки, порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензії, патентів, свідоцтв. Перед початком проведення перевірок двох крамниць було здійснено контрольні закупки і виявлено, що розрахункові операції через реєстр розрахункових операцій не проводились, розрахункові документи, підтверджуючі виконання операцій не роздруковувались та не видавались. Апелянт вказував, що штрафні санкції до позивача застосовані за виявлені порушення, зокрема за не проведення операцій через РРО та не видачу розрахункового документу встановленого зразка, не друкування щоденного фіскального звітного чеку, проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) та обліку їх кількості, не відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі продажу, яка зазначена в денному звіті РРО, несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичного надходження в книгах обліку розрахункових операцій. Апелянт вказував, що у перевіряємий період ФОП ОСОБА_1 при розрахунках із покупцями використовувались реєстратори розрахункових операцій та банківський платіжний термінал, однак в ході проведення перевірок, виявлено продаж товарів на загальну суму 32437,05 грн., при цьому згідно контрольних стрічок та Z-звітів розрахункові операції на таку суму не проводились, щодо проведення перевірки іншого магазину, виявлено ідентичне порушення. Апелянт вказував, що суд першої інстанції помилково зробив висновок, що не виконуючи протягом певного періоду обов'язку щодо проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій ФОП ОСОБА_1 вчинив продовжуване порушення, а не декілька окремих порушень.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що після надходження до відповідача-1 від органу місцевого самоврядування інформації, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, у відповідача-1 були підстави для призначення перевірки, а у Знам'янської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області були правові підстави для проведення перевірок. Перевірки проводились згідно приписів ПК України, з пред'явленням направлення на перевірку разом з посвідченнями перевіряючи осіб. Суд першої інстанції врахував, що позивачем допущено посадових осіб ГУ ДФС у Кіровоградській області до перевірки. Судом першої інстанції вказувалось, що у контексті п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» обов'язковою умовою для застосування фінансових санкцій за вчинення правопорушення вдруге та за кожне наступне порушення, є вчинення суб'єктом господарювання двох або більше окремих правопорушень, виявлених контролюючим органом протягом календарного року під час різних фактичних перевірок відповідного суб'єкта господарювання, у даному випадку, не виконуючи протягом певного періоду обов'язку щодо проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій ФОП ОСОБА_1 вчинено продовжуване порушення, а не декілька окремих порушень. Контролюючим органом на підставі одного наказу одночасно проведено фактичні перевірки двох господарських одиниць позивача, під час яких виявлено порушення не застосування реєстратора розрахункових операцій під час здійснення розрахункових операцій, відповідачем не надано докази встановлення аналогічних порушень під час проведення попередніх фактичних перевірок, суд першої інстанції вказував, що за таке порушення до ФОП ОСОБА_1 підлягає застосуванню фінансова санкція у розмірі 1,00 грн. по кожній господарській одиниці. Суд першої інстанції вказував, що законодавчо не встановлено обов'язок покупюрного відображення сум грошових коштів у касі, натомість описи грошових коштів на місці проведення розрахунків від 22.05.2015 р. підписані продавцями магазинів «ІНФОРМАЦІЯ_1» та «ІНФОРМАЦІЯ_2», тому посилання позивача на помилковість висновків контролюючого органу стосовно невідповідності сум грошових коштів в касі із даними Z-звіту внаслідок того, що відсутній детальний опис із покупюрним зазначенням суми грошових коштів у касі, є необґрунтованими. Інші штрафні санкції, що увійшли до оскаржувавних податкових повідомлень-рішень застосовані правомірно, з огляду на підтвердженість виявлених під час перевірки порушень.
Відповідно до матеріалів справи 06.05.2015 року на адресу ГУ ДФС у Кіровоградській області надійшов лист Виконавчого комітету Знам'янської міської ради Кіровоградської області від 28.04.2015 року за №01-23/57/4 з інформацією про можливі порушення платниками податків, у тому числі ФОП ОСОБА_1 норм законодавства з питань обігу готівки, установленого порядку проведення розрахункових операцій. Наказом ГУ ДФС у Кіровоградській області від 22.05.2015 року №82 «Про проведення фактичних перевірок» призначено проведення з 22.05.2015 року по 29.05.2015 року фактичної перевірки господарських одиниць, що належать ФОП ОСОБА_1, проведення перевірок доручено посадовим особам ГУ ДФС у Кіровоградській області.
Відповідно до копій направлень на перевірку №48, №49, №50, №51 від 22.05.2015 року ФОП ОСОБА_1, бухгалтеру ОСОБА_2 було пред'явлено службові посвідчення та направлення на проведення перевірок, що підтверджується відповідними записами та підписами на таких направленнях.
Судом першої інстанції встановлено та не заперечується сторонами по справі, що у період з 15:00 год. 22.05.2015 року по 13:50 год. 29.05.2015 року посадовими особами ГУ ДФС у Кіровоградській області було проведено фактичну перевірку за дотриманням порядку здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2», розташованого у АДРЕСА_1, який належить ФОП ОСОБА_1 За результатами перевірки складено акт №9/11/28/22/НОМЕР_4 від 29.05.2015 року. Згідно висновків акту перевірки, встановлено порушення п.1, 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, не проведення розрахункових операцій через РРО у період з 01.01.2015 року по 23.05.2015 року на загальну суму 32437,05 грн. та не видача розрахункових документів встановленого зразку; зафіксовано порушення п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, з боку ФОП ОСОБА_1 було встановлено відсутність щоденного роздрукування фіскального звітного чеку, а саме: звітний чек №1019 за 27.12.2014 року роздрукований лише 28.12.2014 року о 09:37 год.; зафіксовано порушення п.11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обсягу їх кількості; актом зафіксовано порушення п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків (149,35 грн.), сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО; порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637, а саме, несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичного надходження в книзі обліку розрахункових операцій в сумі 174,85 грн.
На підставі акта перевірки Знам'янською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкові повідомлення рішення №0000302207 від 16.06.2015 року, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 824,25 грн. та №0000312207, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 162239,50 грн.
Штрафна санкція відповідно до податкового повідомлення-рішення №0000302207 від 16.06.2015 року визначена у розмірі 824,25 грн. (174,85 грн. х 5) нарахована за порушення абз.3 п.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року №436/95. Штрафні (фінансові) санкції (штрафи) визначені податковим повідомленням-рішенням №0000312207 від 16.06.2015 року у загальному розмірі 162239,50 грн. складаються з: 161813,50 грн. відповідно до п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», 340,00 грн. відповідно до п.4 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; 85,00 грн. відповідно до п.6 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; 1,00 грн. відповідно до п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Встановлено, що у період з 15:44 год. 22.05.2015 року по 14:00 год. 29.05.2015 року посадовими особами ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено фактичну перевірку за дотриманням порядку здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», розташованого у АДРЕСА_2, який належить ФОП ОСОБА_1 За результатами перевірки складено акт №10/11/28/22/НОМЕР_4 від 29.05.2015 року. Відповідно до висновків акту ФОП ОСОБА_1 порушено: п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, зафіксовано не застосування реєстратора розрахункових операцій під час здійснення розрахункових операцій у період з 01.01.2015 року по 22.05.2015 року при продажі товарів на загальну суму 58005,45 грн.; зафіксовано порушення п.11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, відбувалось проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обсягу їх кількості; зафіксовано порушення п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, встановлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків (77,15 грн.), сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО.
На підставі акту перевірки Знам'янською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкове повідомлення-рішення №0000322207 від 16.06.2015 року, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 290189,40 грн. Штрафні (фінансові) санкції (штрафи) визначені податковим повідомленням-рішенням №0000322207 на загальну суму 290189,40 грн., складаються з 290027,25 грн. (58005,45 грн. х 5) відповідно до п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», 85,00 грн. відповідно до п.6 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та 77,15 грн. відповідно до п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення, яке вчинено вдруге протягом 2015 року.
Відносно оскарження позивачем наказу про призначення фактичних перевірок, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, пп. 80.2.2 п. 80.2 ст. 80 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами). Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.
Разом з тим, згідно п. 80.4, п. 80.5 ст. 80 ПК України перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі підпункту 20.1.9 пункту 20.1 статті 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція. Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Згідно з п. 81.1, п. 81.3 ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки. Під час проведення перевірок посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до п. 86.1 ст. 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт.
Посадовими особами ГУ ДФС у Кіровоградській області було вручено ФОП ОСОБА_1 копію наказу про призначення фактичної перевірки, було вручено направлення на проведення перевірки пред'явлено посвідчення службовими особами податкової, тобто посадовими особами дотримано порядок початку проведення фактичної перевірки.
Фактичні перевірки були призначені на підставі звернення Виконавчого комітету Знам'янської міської ради Кіровоградської області від 28.04.2015 року за №01-23/57/4 з інформацією про можливі порушення платниками податків, у тому числі ФОП ОСОБА_1, що відповідає вимогам для призначення фактичних перевірок згідно пп. 80.2.2 п. 80.2 ст. 80 ПК України. Наказ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 22.05.2015 року № 82 «Про проведення перевірки» є правомірним з огляду на дотримання відповідачем-1 порядку його винесення, з існуванням таким підстав для проведення фактичних перевірок.
Щодо правомірності податкового повідомлення-рішення № 0000322207 від 16.06.2015 року на суму штрафних санкцій 290189,40 грн., колегія суддів зазначає наступне.
В матеріалах справи наявний акт від 22.05.2015 року про проведення контрольної розрахункової операції за місцем реалізації товарів (надання послуг), відповідно до якого перевіряючими особами здійснено придбання товарів за готівкові кошти, однак при розрахунках РРО не використовувався, розрахунковий документ (чек, квитанцію) не видано. Акт підписаний без зауважень ОСОБА_3
Згідно п.п. 1 - 3, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: вчинене вперше - 1 гривня; вчинене вдруге - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг); за кожне наступне вчинене порушення - у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг).
Спірним є питання, що вважати першим порушення, а що триваючим. У своїх доводах Знам'янська ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області вказує, що порушення є різними, почерговими а не триваючими. Тобто штрафну санкцію слід застовувати за перше порушення 1 грн., за друге 100 відсотків вартості проданих з порушенням товарів, за кожне натупне порушення у п'ятикратному розмірі вартсоіт проваданих з порушенням товарів. Таким чином, Знам'янською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області нараховано за порушення п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» 290027,25 грн., що становить 58005,45 грн. х 5.
З аналізу приведеної норми п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», вбачається, що обов'язковою умовою для застосування фінансових санкцій за вчинення правопорушення вдруге та за кожне наступне порушення, є вчинення суб'єктом господарювання двох або більше окремих правопорушень, виявлених контролюючим органом протягом календарного року під час різних фактичних перевірок відповідного суб'єкта господарювання. Знам'янською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області не заперечується, що протягом 2015 року нею не проводились інші перевірки ФОП ОСОБА_1 протягом року, перевірки щодо норм п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не було.
Висновки про здійснення розрахунків без застосування РРО податкова інспекція зроюила за результатами одного акту проведення контрольної розрахункової операції за місцем реалізації товарів (надання послуг), на підставі однієї фактичної перевірки у крамниці «Алладін 1».
Таким чином, варто вказати, що порушення допущене ФОП ОСОБА_1 п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є одним, і з огляду на характер того, що таке порушення тривало від 01.01.2015 року до 22.05.2015 року, таке порушення варто вважати триваючим, за що передбачена санкція у розмірі 1 грн.
Таким чином податкове повідомлення-рішення № 0000322207 від 16.06.2015 року у розмірі 290102,40 грн. є протиправним.
Відносно інших зафіксованих порушень, що увійшли до податкового повімолення-рішення № 0000322207 від 16.06.2015 року варто вказати наступне.
Актом перевірки зафіксовано порушення п.11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обсягу їх кількості, зафіксовано порушення п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», встановлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків.
Матеріалами справи встановлено, що під час перевірки перевіряючими використано виписки терміналівських трансакцій
Відповідно до опису готівкових коштів на місті проведення розрахунків, кошти отримані від реалізації товарів складають 108,30 грн., однак згідно Х-звіту, роздрукованого 16.03 год. 22.05.2015 року сума від продажу товарів становить 323.929,82 грн.
Згідно п. 11, п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення № 0000322207 від 16.06.2015 року у сумі 162,15 грн., яким визначено штрафні санкції за порушення п.11 та п. 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», є правомірним. ФОП ОСОБА_1 допущено проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обсягу їх кількості; виявлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО.
Аналогічні порушення, що були виявлені при перевірці магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» зафіксовані і при перевірці магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2», що відобразилось у податковому повідомленні-рішенні № 0000312207 від 16.06.2015 року. Сума, що визначена як штафна санкція у розмірі 161812,50 грн. застосована Знам'янською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області та нараховано за порушення п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» з урахуванням того, що порушення не є триваючим а є різними за черговістю.
Висновки про здійснення розрахунків без застосування РРО податкова інспекція зробила за результатами одного акту проведення контрольної розрахункової операції за місцем реалізації товарів (надання послуг), на підставі однієї фактичної перевірки у магазині «Алладін 3». Варто вказати, що порушення допущене ФОП ОСОБА_1 п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» при здійсненні реалізації товарів у магазині «ІНФОРМАЦІЯ_2» є одним, і з огляду на характер того, що таке порушення тривало від 01.01.2015 року до 22.05.2015 року, таке порушення варто вважати триваючим та виявленим один раз, за що передбачена санкція у розмірі 1 грн.
Таким чином податкове повідомлення-рішення № 0000312207 від 16.06.2015 року у розмірі 162239,50 грн. є протиправним.
Актом фактичної перевірки, проведеної у магазині «ІНФОРМАЦІЯ_2» зафіксовано порушення п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»: відсутність щоденного роздрукування фіскального звітного чеку, а саме: звітний чек №1019 за 27.12.2014 року роздрукований лише 28.12.2014 року о 09:37 год.; та знову ж так порушення п.11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обсягу їх кількості.
Згідно 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.
Відповідальність та таке порушення визначається п. 4. ст. 17 вищевказаного Закону (у редакції дійсній на час виневкнення правовідносин). За порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неопоаткованих мінімумів доходів громадян - у разіневиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання.
Варто вказати, що як і попередньому випадку, відповідальність за порушення п. 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначається як п'ять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості (п. 6 ст. 17 Закону).
Таким чином, податкове повідомлення-рішення № 0000312207 від 16.06.2015 року у сумі 425 грн. є правомірним, оскільки штрафна санкція у такому розмірі застосована за порушення які мали місце, їх наявність не спростована.
Фактичною перевіркою магазину «ІНФОРМАЦІЯ_2» встановлено порушення позивачем п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637, яке полягає у несвоєчасному оприбуткуванні готівкових коштів у повній сумі їх фактичного надходження в книзі обліку розрахункових операцій в сумі 174,85 грн., оскільки запис 27.12.2014 року в розділі «Облік руху готівки та сум розрахунків» на підставі Z-звіту №1019 на суму 174,85 грн. не відповідає реальному часу здійснення запису, Z-звіт №1019 за 27.12.2014 року роздрукований 28.12.2014 року о 09:37 год., відтак і оприбуткування готівки на підставі зазначеного фіскального чека також було здійснено 28.12.2014 року замість необхідного 27.12.2014 року.
Згідно з п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Відповідальність за виявлене порушення визначається Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року №436/95.
Так, згідно ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року №436/95, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Таким чином, варто вказати, що сума штрафної санкції за податковим повідомленням-рішенням у розмірі 824,25 грн. визначена вірно, податкове повідомлення-рішення є правомірним.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.03.2016 року було відстрочено Знам'янській ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення рішення по справі.
Відповідно ч. 1 ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року у справі № П/811/2355/15 - залишити без змін.
Стягнути з Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області на користь Державного бюджету України (отримувач: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37989274, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровськ, код банку отримувача (МФО): 805012, рахунок отримувача: 31217206781004, код класифікації доходів бюджету: 22030101), судовий збір в розмірі 5439,58 грн. (п'ять тисяч чотириста тридцять дев'ять гривень 58 копійок).
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Т.С. Прокопчук