ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2016 року м. ПолтаваСправа № 816/416/16
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бойка С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Лисака С.В.,
представника позивача - Залізняк Г.І.,
представника відповідача - Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації - Гайдар С.О.,
представника третьої особи - ФОП ОСОБА_5 - ОСОБА_6,
представника третьої особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Полтаватранс" - Бутка С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Еталон Пас Сервіс" до Полтавської обласної державної адміністрації, Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації, треті особи: ФОП ОСОБА_5, Товариство з обмеженою відповідальністю "Полтаватранс" про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
29 березня 2016 року Приватне підприємство "Еталон Пас Сервіс" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавської обласної державної адміністрації, Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації, треті особи: ФОП ОСОБА_5, Товариство з обмеженою відповідальністю "Полтаватранс" про визнання протиправним та скасування рішення, оформленого Протоколом № 99 від 06.10.2015 в частині п. 1.20 Порядку денного засідання конкурсного комітету про допущення до участі у конкурсі ФОП ОСОБА_5 та визнання його переможцем конкурсу на автобусному маршруті №100-19 Полтава АС-1 - Супрунівка гр. №1(об'єкт конкурсу № 19) з правом укладання договору на п'ять років.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що під час прийняття про допущення до конкурсу перевізник-претендента ФОП ОСОБА_5 відповідачем було допущено порушенням п.п. 10.12,26,27.36,67 п. 3 Додатку до Постанови Кабінету Міністрів України № 1081 від 03.12.2008 та ст.ст. 34, 45 Закону України "Про автомобільний транспорт", оскільки ФОП ОСОБА_5 було подано недостовірну інформацію про найманих працівників, а тому рішення конкурсного комітету, оформлене Протоколом № 99 від 06.10.2015 в частині п. 1.20 Порядку денного засідання конкурсного комітету про допущення до участі у конкурсі ФОП ОСОБА_5 та визнання його переможцем конкурсу на автобусному маршруті №100-19 Полтава АС-1 - Супрунівка гр. №1(об'єкт конкурсу № 19) з правом укладання договору на п'ять років слід визнати протиправним та скасувати.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Відповідач Полтавська обласна державна адміністрація явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. У наданих до суду письмових запереченнях просив в задоволенні адміністративного позову відмовити посилаючись на те, що в ході проведенні перевірки документів наданих ФОП ОСОБА_5 для участі у конкурсі, зауважень не виявлено, недостовірність вказаної в них інформації не встановлено, про що свідчить протокол № 99 від 06.10.2015. Стверджував, що питання наявності у автомобільного перевізника ФОП ОСОБА_5 трьох працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів та двох працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв та які працюють на повну ставку та перебувають у штаті перевізника не менш як один рік до дати оголошення конкурсу було предметом дослідження судом першої та апеляційної інстанції під час розгляду справи № 816/4113/15.
Представник відповідача Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував. У наданих до суду письмових запереченнях просив у задоволенні позову відмовити посилаючись на те, що 06.10.2015 відбувся конкурс з перевезення пасажирів на внутрішньообласних маршрутах. На приміський автобусний маршрут загального користування №100-19 Полтава АС-1 - Супрунівка, гр. № 1 (об'єкт конкурсу № 19) перевізниками-претендентами були три автопідприємства ПП "Еталон Пас Сервіс", ФОП ОСОБА_8 та ФОП ОСОБА_5 З метою проведення перевірки документів поданих перевізниками-претендентами 21.09.2015 облдержадміністрацією на адресу відповідних органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та установ надіслано відповідний лист.
Стверджував, що ФОП ОСОБА_5 надано усі необхідні документи, що підтверджують наявність у штаті трьох працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів та двох працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв та працюють на повну ставку.
Представник третьої особи ФОП ОСОБА_5 в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував посилаючись на те, що ФОП ОСОБА_5 для у часті у конкурсі надав всі належні та достовірні документи, а відповідачем правомірно нараховано додаткові бали.
Представник третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтаватранс" в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував.
Заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що Полтавська ОДА (організатор) оголосила конкурс з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування у газеті "Село полтавське" № 34 від 03.09.2015 /а.с. 45/.
06.10.2015 проведено засідання конкурсного комітету при Полтавській ОДА по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, результати якого оформлені протоколом від 06.10.2015 № 99 /а.с. 107-109/. Робочим органом у конкурсі виступало ТОВ "Полтаватранс".
Переможцем конкурсу на автомобільному маршруті загального користування №100-19 Полтава АС-1 - Супрунівка, гр. № 1 (об'єкт конкурсу № 19) визнано ФОП ОСОБА_5 та вирішено укласти з ним договір терміном на п'ять років. Визнано ПП "Еталон пас сервіс" таким, що посіло друге місце у конкурсі.
Позивач не погодився із рішенням конкурсного комітету та оскаржив його до суду.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначена Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III (далі по тексту - Закон) та Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою КМ України від 03.12.2008 № 1081 (далі - Порядок), та є обов'язковою для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
Відповідно до статті 43 Закону визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів). На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами. Визначення кандидатури автомобільного перевізника для роботи на міжнародному автобусному маршруті загального користування здійснюється на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із статтею 44 Закону України "Про автомобільний транспорт" організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 28 Порядку організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації), яке повинне містити таку інформацію: 1) найменування організатора та робочого органу; 2) порядковий номер та основні характеристики кожного об'єкта конкурсу: на міжміському маршруті - номер рейсу, початковий та кінцевий пункти маршруту, протяжність, час відправлення з кінцевих пунктів та прибуття до них, особливості періодичності виконання перевезень, рекомендовану кількість зірочок за параметрами комфортності; на міському та приміському маршруті - номер маршруту, найменування кінцевих зупинок, кількість оборотних рейсів або кількість автобусів для забезпечення перевезень, режим руху та інтервал, особливості періодичності виконання перевезень (сезонний, у певні дні тижня тощо); 3) умови конкурсу; 4) порядок одержання необхідної інформації про об'єкт конкурсу; 5) кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі; 6) найменування організації, режим її роботи та адреса, за якою подаються документи для участі в конкурсі; 7) місце та дата одержання бланків документів для участі в конкурсі; 8) місце, дата та час початку проведення засідання конкурсного комітету; 9) розмір плати за участь у конкурсі; 10) телефон для довідок (електронна адреса або адреса веб-сайту) з питань проведення конкурсу.
Судом встановлено, що організатор конкурсу у газеті "Село полтавське" № 34 від 03.09.2015 опублікував оголошення про конкурс з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування із зазначенням усієї необхідної інформації.
Згідно з пунктом 29 Порядку для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) за останні повні два квартали.
Відповідно до п. 32 Порядку до заяви автомобільного перевізника додається анкета за формою згідно з додатком 5, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
Пунктом 37 Порядку встановлено, що достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.
Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації своїм листом від 23.09.2015 № 02-05/561 /а.с. 82/ запропонувало перевізникам-претендентам надати завірені належним чином копії документів відносно працівників, що зазначені у додатку 5 пункту 3 Порядку, а саме ідентифікаційних кодів, трудових книжок, наказів на призначення, трудових договорів, дипломів про освіту, свідоцтв, що підтверджують освітньо-кваліфікаційний рівень працівників, свідоцтва підвищення кваліфікації.
Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_5 для у часті у конкурсі подано до Полтавської обласної державної адміністрації наступні документи заяву на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському (приміському) автобусному маршруті загального користування, Ліцензію серія АЕ № 572482 на внутрішні перевезення пасажирів автобусами, анкету до заяви про участь у конкурсі, оголошеному в газеті "Село полтавське" № 34 від 03.09.2015, перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, тимчасовий реєстраційний талон, довідку про відсутність транспортних засобів для перевезення осіб з особливими фізичними потребами, штатний розпис, податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, договір лізингу, сертифікат відповідності, накази, дипломи, свідоцтва про підвищення кваліфікаційного рівня з робітничих професій, посвідчення про підвищення кваліфікації, довідки про присвоєння ідентифікаційних номерів, трудові книжки, договір оренди приміщення та площадки /а.с. 46-106/.
З метою проведення перевірки достовірності інформації, викладеної у заяві та доданих до неї документах Полтавською обласною державною адміністрацією на адресу Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Управління ДАІ УМВС України в Полтавській області, Головного управління ДФС України у Полтавській області, Управління Укртрансінспекції у Полтавській області, Полтавського обласного центру зайнятості, Головного управління статистики в Полтавській області, Управління Держпраці у Полтавській області, ТДВ "Полтаваавтотранс" та виконавчих комітетів Полтавської, Кременчуцької, Миргородської, Лубенської та Лохвицької міських рад направлено листа № 02-05/550 від 21.09.2015 щодо надання інформації про перевізників-претендентів, які беруть участь у конкурсі при Полтавській обласній державній адміністрації по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, оголошеного в газеті "Село полтавське" № 34 від 06.10.2015 /а.с. 83/.
В ході розгляду справи суд встановлено, що ОСОБА_9 працює у штаті ФОП ОСОБА_5 з 26.06.2013 згідно трудового договору, зареєстрованого у встановленому законом порядку 26.06.2013 за № 16501301887 /а.с. 141 - 144/. Наказом від 01.02.2014 № 9 /а.с. 87/ ОСОБА_9 переведено на посаду механіка по проведенню передрейсового та післярейсового технічного огляду автомобілів з 01.02.2014, у зв'язку з чим 01.02.2014 до вказаного трудового договору було внесено відповідні зміни /а.с. 145/.
ОСОБА_10 працює у штаті ФОП ОСОБА_5 з 01.09.2012 згідно трудового договору, зареєстрованого у встановленому законом порядку за № 16501203031 /а.с. 149 - 152/. Наказом від 01.02.2014 № 9 /а.с. 87/ ОСОБА_10 переведено на посаду механіка по проведенню передрейсового та післярейсового технічного огляду автомобілів з 01.02.2014, у зв'язку з чим 01.02.2014 до вказаного трудового договору було внесено відповідні зміни /а.с. 153/.
ОСОБА_11 працює у штаті ФОП ОСОБА_5 з 01.09.2012 згідно трудового договору, зареєстрованого у встановленому законом порядку за № 16501201664 /а.с. 157 - 160/. Наказом від 01.02.2014 № 9 /а.с. 87/ ОСОБА_11 переведено на посаду медичного працівника з 01.02.2014, у зв'язку з чим 01.02.2014 до вказаного трудового договору було внесено відповідні зміни /а.с. 161/.
ОСОБА_12 працює у штаті ФОП ОСОБА_5 з 27.04.2012 згідно трудового договору, зареєстрованого у встановленому законом порядку за № 16501303585 /а.с. 164 - 166/. Наказом від 01.02.2014 № 9 /а.с. 87/ ОСОБА_12 переведено на посаду механіка по проведенню передрейсового та післярейсового технічного огляду автомобілів з 01.02.2014, у зв'язку з чим 01.02.2014 до вказаного трудового договору було внесено відповідні зміни /а.с. 167/.
Судом встановлено, що реєстрація змін до вказаних договорів була проведене лише у 2015 році, разом з тим суд вважає за необхідне вказати, що порушення строків реєстрації трудових договорів укладених між працівником та фізичною особою, яка використовую найману працю не може бути підставою визнання таких договорів не дійсними, а є лише підставою для застосування до роботодавця адміністративних санкцій.
Крім того, ФОП ОСОБА_5 наказом № 17 від 01.07.2014 прийняв на посаду медичного працівника по проведенню передрейсового та післярейсового оглядів водіїв транспортних засобів ОСОБА_13
Слід зазначити, що відповідно до пункту 5.1 Порядку перевірки технічного стану транспортних засобів автомобільними перевізниками, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку № 974 від 05.08.2008, технічний стан КТЗ перевіряє персонал, який має відповідний рівень професійної кваліфікації щодо виконуваних робіт.
Персонал, який перевіряє КТЗ, повинен знати особливості його конструкції (п.5.2 Порядку). Водій відповідного КТЗ перевіряє технічний стан його складників та систем до виїзду на дорогу та у процесі виконання перевезень (п.5.3 Порядку).
Відповідно до пункту 5.4 вказаного порядку перевізник визначає персонал, що перевіряє технічний стан КТЗ.
Якщо перевізник використовує не більше 15 КТЗ і має відповідну власну технічну базу, він перевіряє технічний стан цих КТЗ особисто за умови наявності відповідної кваліфікації чи вповноважує відповідальну особу - водія або контролера, які можуть виконувати перевірку.
ФОП ОСОБА_5, як перевізник, що використовує не менше 15 КТЗ і має відповідну власну технічну базу, визначив згідно п. 5.4 вказаного Порядку персонал, що перевіряє технічний стан ТЗ, поклавши ці обов'язки, як на механіків з відповідною професійною кваліфікацією, на ОСОБА_10, ОСОБА_9, ОСОБА_12
На підтвердження наявності у ОСОБА_9, ОСОБА_12, ОСОБА_10, відповідної професійної кваліфікації необхідної для проведення передрейсового та післярейсового технічного огляду автомобілів, а у ОСОБА_11 та ОСОБА_13 наявності професійної кваліфікації необхідної для проведення передрейсового та післярейсового оглядів водіїв транспортних засобів ФОП ОСОБА_5 до Полтавської обласної державної адміністрації надано диплом Б № 968630 виданий ОСОБА_10, диплом Б № 782765 виданий, свідоцтво про присвоєння кваліфікаційного рівня з виробничих професій видане ОСОБА_12, диплом ІМ № 002371 виданий ОСОБА_11, диплом МТ № 655241 ОСОБА_13, посвідчення про підвищення кваліфікації видані ОСОБА_12, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 / а.с. 89 - 95/.
Перебування ОСОБА_9, ОСОБА_12, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_13 в штаті працівників ФОП ОСОБА_5 більше року, які працюють на повну ставку крім іншого підтверджується податковими розрахунками сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку за період з 2014 - 2015 років /а.с. 54 - 57/.
Згідно з пунктом 42 Порядку у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України "Про автомобільний транспорт".
Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу.
В ході розгляду справи встановлено, що на приміському автобусному маршруті № 100-19 Полтава АС-1 - Супрунівка, гр. №1 (об'єкт конкурсу № 19) перевізникам-претендентам, допущеним до участі у конкурсі, нараховані наступні бали:
ПП "Еталон Пас Сервіс",
за сумарну пасажиромісткість автобусів (не нижче Євро-2), які є власністю, співвласністю перевізника або взяті у лізинг для відповідного виду перевезень від 300 до 500 місць (включно) - 6 балів.
за строк експлуатації автобусів (повних років з року виготовлення) - 2 бали;
Загальна кількість балів - 8 балів.
ФОП ОСОБА_5,
за сумарну пасажиромісткість автобусів (не нижче Євро-2), які є власністю, співвласністю перевізника або взяті у лізинг для відповідного виду перевезень від 300 до 500 місць (включно) - 10 балів;
за строк експлуатації автобусів (повних років з року виготовлення) - 4 бали;
за наявність сертифіката відповідності послуг - 4 бал;
за наявність трьох працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів - 5 балів;
за наявність двох працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв - 4 бали;
Загальна кількість балів - 27 балів.
Відповідно до частини 3 пункту 3 Переліку показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів (Додаток № 4 до Порядку), додаткові +5 та +4 бали нараховуються, якщо працівники, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів, та працівники, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв, працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про правомірність нарахування ФОП ОСОБА_5 додаткових 5 та 4 балів за перебування у штаті підприємства, не менш як один рік, працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів, та працівників, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв, працюють на повну ставку.
Щодо решти вимог на підставі яких здійснювалося нарахування балів ФОП ОСОБА_5 позивачем зауважень не надано та не оспорювалося у зв'язку з чим суд не знаходить підстав для їх дослідження.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов до висновку, що конкурсним комітетом обґрунтовано визнано переможцем конкурсу на автобусному маршруті загального користування № 100-19 Полтава АС-1 - Супрунівка, гр. № 1 (об'єкт конкурсу № 19) ФОП ОСОБА_5 та вирішено укласти з ним договір терміном на п'ять років, відповідно, рішення конкурсного комітету при Полтавській ОДА від 06.10.2015 № 99 по визначенню пасажирського перевізника на автобусному маршруті № 100-19 Полтава АС-1 - Супрунівка, гр. № 1 (об'єкт конкурсу № 19) є правомірним та скасуванню не підлягає.
Відтак, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Зважаючи на приписи статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати, понесені позивачем, необхідно залишити в Державному бюджеті України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 23 травня 2016 року.
Суддя С.С. Бойко