ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 556/1972/15-а
Номер рядка звіту 90
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" травня 2016 р. Володимирецький районний суд Рівненської області в складі
головуючої судді Котик Л.О.,
при секретарі Соловей Г.С.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача Лемещук І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Володимирець справу за позовом ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління ПФУ Рівненської області про визнання неправомірною відмови у донарахуванні надбавки, зобов»язання до вчинення дій, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Володимирецького об'єднаного управління ПФУ Рівненської області про визнання неправомірною відмови у донарахуванні надбавки, зобов»язання до вчинення дій , в якому просила визнати неправомірною лист-відмову управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі № 3482/04 від 15.12.2015 року у донарахуванні надбавки до пенсії за віком у розмірі 9 % заробітку з урахуванням всіх виплат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний соціальний внесок та зобов'язати відповідача донарахувати надбавку до пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", у редакції, що діяла на час призначення пенсії, у розмірі 9 % заробітку з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків відповідно до постанови КМУ від 24.02.2003 року № 212, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з 11 липня 2013 року.
У судовому засіданні представник позивача і ОСОБА_1 підтримали заявлені вимоги і надали пояснення в межах пред»явленого позову.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, надала заперечення на позов, пояснила, що згідно ст.. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне старування. За кожний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Згідно пенсійної справи ОСОБА_1, її стаж державної служби станом на 18.05.2009 року становив 19 років 02 місяці 01 день. Відповідно загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку - 89%.
В січні 2015 року позивач звернулась до Володимирецького районного суду з адміністративним позов про перерахунок пенсії, як державному службовцю, в розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну, безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків відповідно до постанови КМУ від 24.02.2003 року №212, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань. Постановою Володимирецького районного суду від 05.03.2015 року позов ОСОБА_1 задоволений. Проте Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04.06.2015 року постанову Володимирецького районного суду від 05.03.2015 року скасовано в частині задоволення позову про зобов'язання вчинити певні дії за період з 13.07.2013 року по 12.07.2014 року включно. Володимирецьке об'єднане управління ПФУ Рівненської області при виконанні рішення суду немає права змінювати змісту резолютивної частини. Крім того позивач просить зробити перерахунок пенсії в розмірі 9% з урахуванням всіх виплат починаючи з 11.07.2013 р. та стягнути судові витрати з Володимирецького об'єднаного управління ПФУ Рівненської області. Відповідно до ст.. 33Закону України "Про державну службу" та Постанови КМУ від 19.06.2013 р. №426 «Про деякі питання Порядку вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії державного службовця», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Чинним законодавством не регламентовано врахування при обчисленні пенсії матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, суми виплат, пов'язаних із індексацією заробітної плати працівників, будь-яких видів грошової допомоги, оскільки вони не є складовими заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсій державного службовця. Відповідно у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 18.05.2009 року призначено пенсію, як державному службовцю за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», але позивачка продовжувала працювати на посаді державного службовця. Після звільнення з роботи 11 липня 2013 року ОСОБА_1 звернулася до Управління пенсійного фонду у Володимирецькому районі та подала заяву про перерахунок пенсії з врахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховані та утримані страхові внески. І поскільки відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернулася з відповідним позовом у суд.
Постановою Володимирецького районного суду від 05.03.2015 року зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю в розмірі 80 % від заробітної плати з 13 липня 2014 року з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків відповідно до постанови КМУ від 24.02.2003 року № 212, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04.06.2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог про зобов'язання провести перерахунок пенсії за період з 13 липня 2013 року по 12 липня 2014 року включно - залишено без розгляду. В іншій частині постанову суду залишено без змін.
Предметом розгляду у вищевказаній адміністративній справі була лише сама пенсія, її основний розмір - 80% заробітної плати. ОСОБА_1 на той час не заявлялися вимоги щодо надбавки до пенсії у розмірі по одному відсотку заробітку за кожен рік роботи на державній службі понад 10 років, але не більше 90 відсотків заробітної плати в цілому, що передбачено ст.. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, що діяла на час призначення її пенсії.
В даний час ОСОБА_1 просить зобов»язати відповідача донарахувати надбавку до пенсії за віком відповідно до ст.. 37 Закону України «Про державну службу», у редакції, що діяла на час призначення пенсії, у розмірі 9% заробітку з урахуванням складових частин заробітної плати.
Як встановлено в судовому засіданні, згідно протоколу №3770 від 27.05.2009 року, ОСОБА_1 призначено пенсію у розмірі 89% заробітку, стаж державної служби - 19 років 2 місяця 1 день.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно зі ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до виплат (доходу), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, враховуються:
- суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески;
- суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723 від 16.12.1993 р. (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожен повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Статтею 33 вказаного Закону визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Також, державним службовцям надається матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, які відповідно до статей 1 та 2 Закону України " Про оплату праці" входять до системи оплати праці, а тому мають бути враховано при призначенні пенсії чи її перерахунку.
Згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.
Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться за основним місцем роботи в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати.
Таким чином, доводи Володимирецького об'єднаного управління ПФУ Рівненської області про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників та грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади за зразкове виконання трудових обов`язків згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. №212, не є складовими частинами заробітної плати та не можуть бути враховані при обчисленні розміру пенсії позивачки, є помилковими.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Разом з тим, доказів правомірності своїх дій відповідач суду не надав, і його заперечення не спростовують доводів позовної заяви та висновків суду.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку що дії відповідача з відмови у донарахуванні надбавки до пенсії за віком відповідно до ст.. 37 Закону України «Про державну службу», у редакції, що діяла на час призначення пенсії, у розмірі 9% заробітку з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків відповідно до постанови КМУ від 24.02.2003 року № 212, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань є протиправними, та визнає позов таким, що підлягає задоволенню.
Разом з тим, суд вважає, що порушене право підлягає захисту з 11.12.2015 року, оскільки 11.12.2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою про донарахування надбавки до пенсії.
Керуючись ст.ст. 11, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про державну службу", Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України "Про оплату праці", Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", суд, -
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління ПФУ Рівненської області про визнання неправомірною відмови у донарахуванні надбавки, зобов»язання до вчинення дій - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Володимирецького об'єднаного управління ПФУ Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 у донарахуванні надбавки до пенсії за віком у розмірі 9% заробітку з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків відповідно до постанови КМУ від 24.02.2003 року № 212, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Зобов»язати Володимирецьке об'єднане управління ПФУ Рівненської області донарахувати ОСОБА_1 надбавку до пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (№3723-ХІІ від 16.12.1993 р.), у редакції, чинній на час призначення пенсії, у розмірі 9% заробітної плати, з часу звернення до відповідача із заявою про донарахування надбавки до пенсії, тобто з 11.12.2015 року, з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків відповідно до постанови КМУ від 24.02.2003 року № 212, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Стягнути з Володимирецького об'єднаного управління ПФУ Рівненської області на користь ОСОБА_1 - 551,20 грн. судових витрат.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі винесення постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Суддя: Котик Л.О.