номер провадження справи 34/29/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
23.05.2016 Справа № 908/966/16
Суддя господарського суду Запорізької області Науменко А.О., розглянувши заяву Державної екологічної інспекції у Запорізькій області про забезпечення позову у справі № 908/966/16,
за позовом: Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (69035, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 72-А);
до відповідача: Комунального підприємства «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області (70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Запорізька, 9);
про стягнення суми,
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Запорізькій області заявила вимоги до Комунального підприємства «Оріхівський комунальник» Оріхівської міської ради Запорізької області про стягнення 254815,74 грн. шкоди, завданої внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 14.04.2016 р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 908/966/16 присвоєно номер провадження 34/29/16, справу до розгляду в засіданні господарського суду призначено на 04.05.2016 р.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 04.05.2016 р. у справі № 908/966/16 на підставі ст. 77 ГПК України відкладено розгляд справи на 23.05.2016 р. на 14-30.
Від позивача через Відділ документального забезпечення господарського суду 10.05.2016 р. на підставі ст. 66 ГПК України надійшла заява про забезпечення позову, відповідно до якої позивач просить суд вжити заходів до забезпечення позову шляхом накладення арешту на банківські рахунки відповідача.
Відповідно до зазначеної вище заяви, позивач просить суд відстрочити сплату судового збору до винесення рішення у справі, в звязку із тим, що позивач є державним органом та враховуючи скрутне фінансове становище в державі.
Розглянувши клопотання позивача про відстрочку сплати судового збору, суд дійшов до висновку, що вказане клопотання не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Законом України «Про судовий збір» визначено правові засади справляння судового збору, платників, обєкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору. Згідно зі статтею 1 вказаного Закону судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим законом, і включається до складу судових витрат. За статтею 2 вказаного Закону платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим законом.
Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації Комітету ОСОБА_1 Європи державам-членам щодо заходів, що полегшують доступ до правосуддя‚ від 14 травня 1981 року № R (81) 7: «В тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступові до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати» (підпункт 12 пункту D).
Таким чином, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого статтею 55 Конституції України.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Пунктом 3.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» № 7 від 21.02.2013 р. встановлено, що єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін.
Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
У підпункті 3.1.1. вказаної постанови, зазначено, що статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
У заяві позивачем зазначено, що оскільки на сьогоднішній день в державі скрутне фінансове становище, а позивач є державним органом, в звязку з чим в нього відсутня можливість сплатити судовий збір за подання заяви про забезпечення позову.
При цьому жодного письмового доказу на підтвердження цих обставин позивачем не додано.
Також з цього приводу слід зазначити, що вищевказані обставини не є підставою для відстрочення сплати судового збору з урахуванням п. 3.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» № 7 від 21.02.2013 р.
Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області не наведено обставин, які мали б виключний характер та свідчили б про наявність належних підстав для відстрочення сплати судового збору.
Таким чином, клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору судом відхиляється.
Розглянувши заяву позивача про забезпечення позову, суд дійшов до висновку, що заява про забезпечення позову підлягає поверненню без розгляду на підставі п. 4 ч. 1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.
Відповідно до п. 2.8 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 р. «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України», у разі коли позивач на підставі частини четвертої статті 22 ГПК до прийняття рішення зі справи збільшив розмір позовних вимог чи до початку розгляду справи по суті змінив предмет або підставу позову, в зв'язку з чим зросла ціна позову, він відповідно до абзацу другого частини другої статті 6 Закону повинен сплатити недоплачену в зв'язку з цим суму судового збору до звернення з відповідною заявою до господарського суду. Якщо до останньої не додано доказів такої доплати, заява повертається без розгляду на підставі пункту 4 частини першої статті 63 ГПК, що згідно з частиною третьою згаданої статті ГПК не перешкоджає позивачеві повторно звернутися до господарського суду з відповідною заявою після доплати ним необхідної суми судового збору; у цьому випадку до відповідного звернення суд здійснює розгляд раніше заявленої позовної вимоги (позовних вимог), якщо позивач не відмовився від неї. З урахуванням конкретних обставин справи суд може розглянути й змінені вимоги позивача без доплати останнім суми судового збору з подальшим розподілом останнього між сторонами за правилами статті 49 ГПК.
З вищевикладеного вбачається, що при поданні позивачем заяви процесуального характеру, він зобовязаний сплатити суму судового збору в порядку та розмірі, передбаченому чинним законодавством України та у випадку неподання доказів сплати судового збору, суд повертає дану заяву на підставі п. 4 ч. 1 ст. 63 ГПК України без розгляду.
Згідно ст. 44 ГПК України судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, повязаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місті їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката, та інших витрат, повязаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно п. 2.3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що за подання заяви про забезпечення позову, ставка судового збору складає 0,5 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» на 2016 рік мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 1 січня встановлена в сумі 1378,00 грн.
Таким чином, розмір судового збору за подання заяви про забезпечення позову повинен складати 689,00 грн.
Позивачем до матеріалів заяви про забезпечення позову не надано доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі.
Таким чином, враховуючи несплату позивачем при поданні заяви про забезпечення позову судового збору у встановленому порядку та розмірі, суд повертає Державній екологічній інспекції у Запорізькій області заяву про забезпечення позову без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись п. 4 ч. 1 ст. 63, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Повернути Державній екологічній інспекції у Запорізькій області заяву про забезпечення позову без розгляду.
Додаток: матеріали заяви про забезпечення позову на 2 аркушах.
СуддяА.О. Науменко