ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2016 р. Справа № 818/3743/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Тацій Л.В.
Суддів: Подобайло З.Г. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління соціального захисту населення Сумської міської ради на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 04.02.2016р. по справі № 818/3743/15
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Сумської міської ради , Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Сумської міської ради, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просила: визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Сумської міської ради (далі - відповідач) щодо відмови у присвоєнні статусу "Член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни" - ОСОБА_1; визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Сумської міської ради щодо відмови у видачі посвідчення "Член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни" - ОСОБА_1; зобов'язати Управління соціального захисту населення Сумської міської ради присвоїти статус "Член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни" - ОСОБА_1; зобов'язати Управління соціального захисту населення Сумської міської ради видати посвідчення "Член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни" - ОСОБА_1.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 04.02.2016р. по справі № 818/3743/15 позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Сумської міської ради щодо відмови у присвоєнні статусу "Член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни" - ОСОБА_1. Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Сумської міської ради щодо відмови у видачі посвідчення "Член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни" - ОСОБА_1. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Сумської міської ради повторно розглянути питання щодо присвоєння статусу "Член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни" та щодо видачі посвідчення "Член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни" - ОСОБА_1. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Відповідач, - УПСЗН Сумської міської ради, не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати та ухвалити нову, якою у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 19.05.2016 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанцій встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживали разом, як чоловік і жінка з 20 червня 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_4 року, вели спільне господарство , мали спільний бюджет, разом виховували сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто, проживали однією сім'єю.
ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4. помер, що підтверджується відповідною довідкою про причину смерті та свідоцтвом про смерть ( (а.с.14, 17).
Відповідно до витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії ОСОБА_3 загинув при виконанні обов'язків військової служби ІНФОРМАЦІЯ_4
Позивач звернулась до Зарічного райсуду м. Суми з метою захисту її інтересів та інтересів дитини з позовом в якому просила встановити факт сумісного проживання її з ОСОБА_3 однією сім'єю без реєстрації шлюбу в період з 20 червня 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_4
Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 3 березня 2015 року по справі №591/9942/14-ц, яке набуло законної сили, встановлено факт проживання ОСОБА_5 та ОСОБА_3 однією сім'єю як чоловіка та дружини без реєстрації шлюбу з 20 червня 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_4 року. (а.с.16).
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, факт проживання позивача однією сім'єю з ОСОБА_3 знайшов своє підтвердження при розгляді вищезазначеної справи і не підлягає доказуванню у межах розгляду даної справи.
Крім того, рішенням Зарічного райсуду м. Суми від 12 листопада 2014 року (а.с.22) встановлено факт батьківства ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 відносно ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 та внесено відповідні зміни до актового запису №446 від 01.04.2014 року про народження дитини з зазначенням в ньому прізвища дитини "ІНФОРМАЦІЯ_5" замість "ІНФОРМАЦІЯ_5".
В подальшому, ОСОБА_5 змінено прізвище з "ОСОБА_5" на "ОСОБА_5", що підтверджується відповідним свідоцтвом про зміну прізвища від 04.02.2015р. актовий запис №06. ((а.с.19).
Після того як рішення Зарічного районного суду м. Суми від 03 березня 2015 року про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу, набрало законної сили, позивач звернулася до Управління соціального захисту населення Сумської міської ради з заявою про надання їй статусу "Член сім'ї загиблого" та видачу посвідчення.
У вказаній заяві позивач зазначила, що вона, як дружина загиблого внаслідок виконання службових обов'язків військовослужбовця, має право на отримання соціального захисту відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради за результатами розгляду заяви ОСОБА_1, прийняв рішення про відмову у її задоволенні, яке вмотивоване тим, що встановлення факту проживання однією сім'єю не засвідчує факт про наявність у позивача прав, передбачених для подружжя.
Не погоджуючись такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи частково позов, виходив з того, що Управління соціального захисту населення Сумської міської ради не було взято до уваги та не було надано належної оцінки обставинам, які встановлено вищезазначеним рішенням Зарічного райсуду м. Суми від 3 березня 2015 року по справі №591/9942/14-ц, тобто не враховано, встановлений судовим рішенням факт проживання позивача із ОСОБА_3 Миколаєвичем однією сім'єю як чоловіка та дружини без реєстрації шлюбу.
Колегія суддів не погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Правовий статус ветеранів війни визначається Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993р. №3551-XII (далі - Закон №3551), який забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дія цього закону розповсюджується на: сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів; сім'ї військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, які призивалися на збори військовозобов'язаних Міністерства оборони, органів внутрішніх справ і державної безпеки колишнього Союзу РСР і загинули (померли) під час виконання завдань по охороні громадського порядку при надзвичайних ситуаціях, пов'язаних з антигромадськими проявами; сім'ї загиблих під час Великої Вітчизняної війни осіб із числа особового складу груп самозахисту об'єктових та аварійних команд місцевої протиповітряної оборони, а також сім'ї загиблих внаслідок бойових дій працівників госпіталів, лікарень та інших медичних закладів.
До членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у цій статті, належать: утриманці загиблого або того, хто пропав безвісти, яким у зв'язку з цим виплачується пенсія; батьки; один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні; діти, які не мають (і не мали) своїх сімей; діти, які мають свої сім'ї, але стали інвалідами до досягнення повноліття; діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти.
Ужите в Законі України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" поняття «один з подружжя» позначають чоловік або дружина.
При цьому, за частиною першою статті 21 СК України подружжя утворюється тільки на підставі шлюбу - добровільного сімейного союзу жінки та чоловіка, зареєстрованого в державному органі реєстрації актів цивільного стану.
Згідно зі статтею 36 СК України саме шлюб є підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя.
Відповідно до частини другої статті 21 СК України проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.
У повсякденному житті може скластися правова ситуація, коли жінка та чоловік проживають разом, ведуть спільне господарство, разом виховують дітей, ведуть спільний побут, набувають певних взаємних прав та обов'язків, притаманних сім'ї, але не перебувають у шлюбі. В окремих сферах правовідносин (житлових, цивільно-майнових, сімейних, трудових та інших) такі відносини можуть підпадати під поняття сім'ї, а її учасники визнаватися членами сім'ї, яким з огляду на об'єктивну відмінність їх змісту у відповідних галузях законодавства надаються або не надаються (обмежуються) відповідні права та обов'язки.
Такі відносини подібні до шлюбних, однак попри цю схожість, вони не ототожнюються з ними, і жінка та чоловік, які утворили неодружену сімейну пару та за певних унормованих правовідносин можуть вважатися членами сім'ї, що не є рівнозначним поняттям «чоловік» та «дружина», тобто - «подружжя», позаяк саме цими термінами закон персоніфікує кожного з подружжя як суб'єкта правовідносин між собою.
У Законі України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" чітко й однозначно визначено, що до членів сімей загиблих військовослужбовців належать один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні, до яких жінка чи чоловік, які проживали однією сім'єю без реєстрації шлюбу, не належать.
Отже, встановлення в судовому порядку факту проживання чоловіка та жінки однією сім'єю без шлюбу і визнання за її учасниками статусу члена сім'ї не легітимізує і не може легітимізувати (узаконити) правове становище неодруженої сімейної пари як подружньої, оскільки за законом подружжя утворюється не від тривалості чи стійкості взаємин, а після реєстрації шлюбу в державному органі реєстрації актів цивільного стану.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верхового Суду України від 10 березня 2015 року по справі № 21-615а14.
За правилами ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Виходячи з наведених обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що надаючи відповідь на звернення позивача з питання отримання посвідчення відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Управління соціального захисту населення Сумської міської ради правомірно не було взято до уваги факт, встановлений рішенням Зарічного райсуду м. Суми від 3 березня 2015 року по справі №591/9942/14-ц про проживання позивача з ОСОБА_3 Миколаєвичем однією сім'єю без реєстрації шлюбу, оскільки дані правовідносини не породжують виникнення у позивача прав отримання статусу «Члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни».
Відповідно, Управлінням соціального захисту населення Сумської міської ради було відмовлено ОСОБА_1 у присвоєнні статусу "Член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни" та відмовлено у видачі посвідчення "Член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни" правомірно.
Відповідно до ч. 3 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Згідно пп. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, а також порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови порушені норми матеріального права, у зв'язку з чим постанова підлягає скасуванню, а апеляційна скарга підлягає задоволенню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Сумської міської ради задовольнити.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 04.02.2016р. по справі № 818/3743/15 скасувати.
Прийняти нову постанову.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сумської міської ради, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Тацій Л.В.Судді Подобайло З.Г. Григоров А.М. Повний текст постанови виготовлений 24.05.2016 р.