ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.05.2016р. м. Київ К/800/35307/15
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя-доповідач Кочан В.М., судді Пасічник С.С. , Мойсюк М.І. , розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Громадської організації "Законність і правопорядок" на постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 06.05.2015р. ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.07.2015р. у справі за позовом Громадської організації "Законність і правопорядок" до Виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2015 р. Громадська організація «Законність і правопорядок» звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправною відмову виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області у наданні інформації на запит від 23.03.2015р., зобов'язати виконавчий комітет Лозівської міської ради Харківської області надати вичерпну інформацію про наявність вільних земельних ділянок (з наданням графічних матеріалів, що дають можливість визначити місцезнаходження земельної ділянки), із земель запасу та резервів на території міста Лозова Харківської області, що мають цільове призначення: для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (не більше 0.10 гектара) для індивідуального будівництва (не більше 0,10 гектара) та для будівництва індивідуальних гаражів (не більше 0,01 гектара), які, відповідно до ст. 121 Земельного кодексу України, можуть бути передані у власність.
Постановою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 06.05.2015р., залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.07.2015р., в задоволенні позову відмовлено в повному обсязі.
Не погоджуючись з ухваленими у справі судовими рішеннями, співголова Громадської організації «Законність і правопорядок» посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, допущених судами, просить судові рішення скасувати і ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України відповідно до ст. 222 Кодексу адміністративного судочинства України у письмовому провадженні, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Громадська організація "Законність і правопорядок" звернулась із запитом від 23.03.15р. відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" до виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області, в якому просила надати вичерпну інформацію про наявність вільних земельних ділянок з наданням графічних матеріалів, що дають можливість визначити місцезнаходження земельної ділянки, із земель запасу та резервів на території міста Лозова Харківської області, що мають цільове призначення: для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (не більше 0.10 гектара) для індивідуального будівництва (не більше 0,10 гектара) та для будівництва індивідуальних гаражів (не більше 0,01 гектара), які, відповідно до статті 121 Земельного кодексу України, можуть бути передані у власність.
Відповідно до ст. 40 Конституції України усі мають право на направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Порядок звернення до суб'єктів владних повноважень для забезпечення права кожного на доступ до інформації встановлено Законом України "Про доступ до публічної інформації". У ч. 1 ст. 1 цього Закону визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Листом від 25.03.2015р. виконавчий комітет Лозівської міської ради Харківської області, посилаючись на п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації", повідомив, що вони цією інформацією не володіють. Для отримання такого роду інформації потрібно звертатись до Управління Державного агентства земельних ресурсів в Лозівському районі Харківської області, як до розпорядників інформації.
Також 31.03.2015р. виконавчий комітет Лозівської міської ради направив позивачу відповідь, в якій повідомив, що рішенням міської ради від 26.12.2014р. №1305 було затверджено Програму створення служби містобудівного кадастру в м. Лозова на 2015-2016 роки.
Положенням про Державне агентство земельних ресурсів, затвердженого Указом Президента від 08.04.2011р. №445, визначені повноваження територіальних органів Державного агентства земеьних ресурсів, до таких повноважень належить проведення моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру, територіальне планування, здійснення топографо-геодезичної і картографічної діяльності, здійснення землеустрою, підготовка земельно-кадастрової документації, створення, формування та ведення місцевого фонду документації землеустрою, проведення державної реєстрації земельних ділянок, здійснення методичного забезпечення місцевих органів виконавчої влади з питань регулювання земельних відносин тощо.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" на розпорядників публічної інформації покладені обов'язки, зокрема надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що містобудівний кадастр - державна система зберігання і використання геопросторових даних про територію, адміністративно-територіальні одиниці, екологічні, інженерно - геологічні умови, інформаційних ресурсів будівельних норм, державних стандартів і правил для задоволення інформаційних потреб у плануванні територій та будівництві, формування галузевої складової державних геоінформаційних ресурсів.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено, що Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Земельним кодексом України, зокрема статтею 194, визначено призначення Державного земельного кадастру, призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.
Судами вірно встановлено, що на розпорядників публічної інформації покладено обов'язок надавати на запити осіб вже реально існуючу інформацію. Оскільки розпорядник такою інформацією не володів, у нього не виникло обов'язку створювати інформацію, що відповідала б заданим критеріям. Запит позивача не стосувався відомостей, що вже зафіксовані в офіційному документі, створеному в процесі здійснення відповідачем своєї діяльності.
Зважаючи на викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що відповідач, при наданні відповіді на запит позивача від 23.03.2015р. діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому своїми діями не порушив прав та законних інтересів позивача.
Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.
Відповідно до ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, надали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих ними рішень.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу Громадської організації "Законність і правопорядок" залишити без задоволення, а постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 06.05.2015р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.07.2015р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, встановлених статтями 237-244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя - доповідач В.М. Кочан
судді
Пасічник С.С.
Мойсюк М.І.