ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2016 р. Справа № 815/6441/15
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Бойко О.Я.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Милосердного М.М.
при секретарі - Павлюк К.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Департамента державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 січня 2016 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Енергосила 52" до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергосила 52" звернулось до суду з адміністративним позовом до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправними дії відповідача щодо повернення (відмови у прийнятті) поданої ТОВ "Енергосила 52" декларації про готовність об'єкта до експлуатації Будівництво трансформаторної підстанції ЗТП 10/0,4 кВ на земельній ділянці у складі мікрорайону 4-5 житлового району ІІІ-4 ж/масиву Котовського, розташованого на землях Крижанівської сільської ради, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Крижанівка, вул. Бочарова, 54 Е, що були зазначені в листах №05/1-7108 від 08 липня 2015 року та 05/1-8585 від 06 серпня 2015 року; зобов'язання відповідача прийняти та зареєструвати подану ТОВ "Енергосила 52" декларацію про готовність об'єкта до експлуатації Будівництво трансформаторної підстанції ЗТП 10/0,4 кВ на земельній ділянці у складі мікрорайону 4-5 житлового району III-4 ж/масиву Котовського, розташованого на землях Крижанівської сільської ради, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Крижанівка, вул. Бочарова, 54 Е.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15 січня 2016 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області щодо повернення (відмови у прийнятті) поданої ТОВ "Енергосила 52" декларації про готовність об'єкта до експлуатації Будівництво трансформаторної підстанції ЗТП 10/0,4 кВ на земельній ділянці у складі мікрорайону 4-5 житлового району ІІІ-4 ж/масиву Котовського, розташованого на землях Крижанівської сільської ради, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Крижанівка, вул. Бочарова, 54 Е, що були зазначені в листах №05/1-7108 від 08 липня 2015 року та №05/1-8585 від 06 серпня 2015 року. Зобов'язано Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області прийняти та зареєструвати подану ТОВ "Енергосила 52" декларацію про готовність об'єкта до експлуатації Будівництво трансформаторної підстанції ЗТП 10/0,4 кВ на земельній ділянці у складі мікрорайону 4-5 житлового району III-4 ж/масиву Котовського, розташованого на землях Крижанівської сільської ради, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Крижанівка, вул. Бочарова, 54 Е.
В апеляційній скарзі Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що у травні 2015 року представник ТОВ "Енергосила 52" подав на адресу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області декларацію про готовність об'єкта до експлуатації "Будівництво трансформаторної підстанції ЗТП 10/0,4 кВ на земельній ділянці у складі мікрорайону 4-5 житлового району ІІІ-4 ж/масиву Котовського, розташованого на землях Крижанівської сільської ради".
Листом №05/1-3916 від 15 червня 2015 року Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області повідомив позивача, що подана декларація оформлена з порушенням установлених вимог, а саме: невідповідно зазначено найменування органу, який провів реєстрацію; у п.6 найменування посади особи, відповідальної за виконання роботи потребує упорядкування; у п.9 зазначена інформація, щодо затвердження проекту від 22 листопада 2011 року, проте головний архітектор проекту призначений 05 грудня 2011 року, що свідчить про те, що проект було розроблено без залучення вказаного головного архітектора; у п.10 невідповідно зазначено інформацію про дозвільний документ; у п.11 не в повному обсязі зазначені дати початку та закінчення будівництва. Також, невідповідно зазначений строк введення об'єкту будівництва в експлуатацію: у п.13 передбачена характеристика житлових будинків, оскільки здійснювалось будівництво нежитлового об'єкту, цей пункт доцільно залишити не заповненим; у п.14 основні показники об'єкту необхідно зазначити у відповідності до проектної документації, у повному обсязі. Всі ці недоліки на думку відповідача стали підставою для повернення позивачу декларації на доопрацювання.
У липні 2015 року представник ТОВ "Енергосила 52" повторно подав на адресу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області декларацію про готовність об'єкта до експлуатації з урахуванням та усуненням виявлених недоліків.
Листом №05/1-7108 від 08 липня 2015 року Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області повідомив позивача, що відповідно до інформації, зазначеної у п.10 декларації, об'єкти згідно зі ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до IV і V категорій складності, здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації, шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Також повідомлено, що відповідно до наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України №25 від 13 лютого 2014 року прийняття документів, які є підставою для набуття права виконання підготовчих чи будівельних робіт, та документів, які є підставою для прийняття, закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію покладено на територіальні органи Держархбудінспекції України. Крім того, згідно з п.23 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів", для отримання сертифіката замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до відповідної Інспекції заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта та видачу сертифіката (далі - заява) за формою згідно з додатком 2, до якої додається акт готовності об'єкта до експлуатації за формою згідно з додатком 3. Таким чином, заявки на отримання сертифікатів готовності до експлуатації таких об'єктів можливо надсилати до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області із зазначенням у графі "найменування органу, якому надсилається заява або повідомлення - "Державна архітектурно-будівельна інспекція України" або до Держархбудінспекції України: 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26.
Представник ТОВ "Енергосила 52" втретє подав на адресу Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області декларацію про готовність об'єкта до експлуатації.
Листом №05/1-8585 від 06 серпня 2015 року Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області повідомило позивача, що об'єкт будівництва належить до IV категорії складності. У відповідності до п.2 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до IV і V категорії складності, здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Виходячи з вищезазначеного та враховуючи відсутність інформації щодо можливості почергового введення зазначеного об'єкту в експлуатацію, у Департаменті Державної архітектурно-будівельної інспекції відсутні повноваження по реєстрації наданої декларації.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що неналежне виконання суб'єктом владних повноважень свого обов'язку щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності є підставою для задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі, оскільки в діях Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області наявні ознаки неправомірності.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 року №439/2011 передбачено, що Державна архітектурно-будівельна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви. Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до IV і V категорій складності, здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
ТОВ "Енергосила 52" при складанні декларації про готовність об'єкта до експлуатації трансформаторної підстанції ЗТП 10/0,4 кВт на земельній ділянці у складі мікрорайону 4-5 житлового району ІІІ-4 ж/масиву Котовського, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Крижанівка, вул. Бочарова, 54Е, віднесено до ІІ категорії складності.
Частиною 6 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що інспекції державного архітектурно-будівельного контролю повертають декларацію про готовність об'єкта до експлуатації замовникові, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, з обґрунтуванням причини у строк, передбачений для її реєстрації.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Енергосила 52" неодноразово зверталось до органу державного архітектурно-будівельного контролю з метою реєстрації останнім декларації про готовність об'єкта до експлуатації, проте кожного наступного разу отримував відмову в такій реєстрації з підстав, які раніше не були вказані у листі відповідача.
Більш того, листом №05/1-8585 від 06 серпня 2015 року Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області на третє звернення повідомило позивача, що об'єкт будівництва належить до IV категорії складності, у зв'язку з чим у відповідності до п.2 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом такого об'єкта здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Проте, як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, згідно звіту про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта трансформаторної підстанції ЗТП 10/0,4 кВт, на земельній ділянці у складі мікрорайону 4-5 ж/масиву Котовського, розташованого на землях Крижанівської сільської ради, який складено експертом з технічного обстеження будівель та споруд Твардовським І.О., (кваліфікаційний сертифікат: АЕ №000477) на замовлення ТОВ "Енергосила 52", зазначений об'єкт будівництва віднесений до II категорій складності (а.с.65-70).
Також, згідно висновку ТОВ "Науково-технічного підприємства "Політехелектро" від 13 січня 2016 року, який є проектувальником цього об'єкту трансформаторна підстанції ЗТП 10/0,4 кВт, на земельній ділянці у складі мікрорайону 4-5 житлового району III-4ж/ масиву Котовського, розташована на землях Крижанівської сільської ради також відноситься до II категорії складності (а.с.108-109).
Крім того, колегія суддів зазначає, що апелянтом не надано до матеріалів справи під час судового засідання в апеляційному суді належних доказів, які б підтверджували доводи відповідача та свідчили про правомірність віднесення департаментом спірного об'єкту будівництва до ІІ категорії складності.
Отже, позивачем були виконані всі вимоги щодо повноти і правильності заповнення декларації про готовність об'єкта до експлуатації, а відповідачем натомість втретє було відмовлено в реєстрації такої декларації із зазначенням нової причини, а саме належність об'єкта будівництва до IV категорії складності, яка раніше не зазначалася, що в свою чергу свідчить про зловживання відповідачем своїми повноваженнями, тобто його відмова здійснити реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації є незаконною та необґрунтованою.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції про визнання протиправними дії Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області щодо повернення (відмови у прийнятті) поданої ТОВ "Енергосила 52" декларації про готовність об'єкта до експлуатації Будівництво трансформаторної підстанції ЗТП 10/0,4 кВ на земельній ділянці у складі мікрорайону 4-5 житлового району ІІІ-4 ж/масиву Котовського, розташованого на землях Крижанівської сільської ради, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Крижанівка, вул. Бочарова, 54 Е, що були зазначені в листах №05/1-7108 від 08 липня 2015 року та №05/1-8585 від 06 серпня 2015 року та зобов'язання відповідача прийняти та зареєструвати відповідну декларацію є правильними.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, у зв'язку з чим апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2016 року відстрочено Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області сплату судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 січня 2016 року по справі №815/6441/16 до моменту ухвалення судового рішення, у зв'язку з чим судовий збір у розмірі 1 339, 80 грн. (110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір") підлягає стягненню за результатами розгляду апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Департамента державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області залишити без задоволення, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 січня 2016 року залишити без змін.
Стягнути з Департамента державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок №:31212206781008, отримувач коштів: УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030001, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, код ЄДРПОУ суду 34380461 судовий збір в розмірі 1 339, 80 грн. (одна тисяча триста тридцять дев'ять) гривень.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення виготовлений 25 травня 2016 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
А.І. Бітов
М.М. Милосердний