Постанова № 57895385, 24.05.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2016
Номер справи
504/3019/15-а
Номер документу
57895385
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 травня 2016 р. Справа № 504/3019/15-а

Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Вінська Н.В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Милосердного М.М.

(у зв'язку з неприбуттям у судове засідання сторін, справа

розглядається в порядку п.2 ч.1 ст.197 КАС України)

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області на постанову Комінтернівського районного суду Одеської області від 01 лютого 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про визнання дій відповідача протиправними, у зв'язку з необґрунтованою відмовою у виділені та передачі у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарчих будівель і споруд (присадибна ділянка) у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 0,25 га в межах села Фонтанка та скасування рішення Фонтанської сільської ради №1339-УІ від 07 серпня 2015 року «Про розгляд звернення громадянки ОСОБА_2»; зобов'язання відповідача повторно розглянути подане клопотання про виділення та передачу у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку відповідно до вимог чинного законодавства і дати дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки.

Постановою Комінтернівського районного суду Одеської області від 01 лютого 2016 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені частково. Визнано дії Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області протиправними у зв'язку з необґрунтованою відмовою ОСОБА_2 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовним розміром 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах с. Фонтанка Комінтернівського району Одеської області. Скасовано рішення Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 07 серпня 2015 року 1339-УІ «Про розгляд звернення громадянки ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в с. Фонтанка Комінтернівського району Одеської області». Зобов'язано Фонтанську сільську раду Комінтернівського району Одеської області повторено розглянути звернення ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в с. Фонтанка Комінтернівського району Одеської області. В задоволені іншої частини вимог відмолено.

В апеляційній скарзі Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 07 серпня 2015 року 1339-УІ «Про розгляд звернення громадянки ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в с. Фонтанка Комінтернівського району Одеської області» відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовним розміром 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах с. Фонтанка Комінтернівського району Одеської області, так як з наданих графічних матеріалів неможливо визначити бажаного місця розташування земельної ділянки на підставі висновку комісії з питань землекористування.

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відмова сільської ради у наданні дозволу на розробку проекту немотивована в зв'язку з чим, підлягає скасуванню. Також, суд першої інстанції дійшов до висновку, що вимоги позивачки в частині надання дозволу на розроблення проекту не можуть бути задоволені, оскільки питання відмови позивачці відповідачем є немотивоване, в зв'язку з чим висновок суду в частині зобов'язання надання такого дозволу є передчасним. Окрім цього, суд першої інстанції дійшов до висновку, що вимоги позивачки в частині розгляду її звернення до Фонтанської сільської ради по питанню «виділення і передачі земельної ділянки» також не підлягають задоволенню, так як дане питання позивачкою перед відповідачем не порушувалось, відповідач не відмовляв їй у виділені та передачі земельної ділянки, рішень про відмову позивачці у виділенні і передачі земельної ділянки сторонами не надано та судовим розглядом справи не встановлено.

Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України - громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно абз.1-2 ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

З наведеного слідує, що до клопотання про отримання земельної ділянки слід додавати графічні матеріали, на яких зазначено її бажане місце розташування. Метою надання цих матеріалів є необхідність її ідентифікації відповідачем для перевірки відповідності місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Статтею 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно п.34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Як вбачається з матеріалів справи, при подачі до органу місцевого самоврядування клопотання на одержання земельної ділянки позивачкою не були надані графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки.

Натомість, до клопотання були додані роздруківки карти (а.с.11-12), що в силу ст. 118 Земельного Кодексу України не може вважатись графічними матеріалами, в яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки, оскільки за змістом статті 118 Земельного Кодексу України необхідно подавати не будь-які графічні матеріали, а ті, на яких зазначене бажане місце розташування конкретної земельної ділянки.

Крім того, у тексті клопотання позивачкою зазначено про бажання отримати земельну ділянку, але не конкретизовано всупереч ч.6 ст. 118 Земельного Кодексу України місце знаходження бажаної земельної ділянки, а лише зазначено розмір та те, що вона повинна знаходитись в межах села Фонтанка Комінтернівського району Одеської області.

Вказані обставини свідчать про те, що клопотання від 14 квітня 2015 року було подано з порушенням встановленого порядку, а тому відповідачем правомірно відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, що помилково не було встановлено судом першої інстанції.

Окрім цього, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, що відмова сільської ради у наданні дозволу на розробку проекту невмотивована, оскільки як вбачається з оскаржуваного рішення 1339-УІ «Про розгляд звернення громадянки ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в с. Фонтанка Комінтернівського району Одеської області» відповідачем було зазначено, що саме у зв'язку з неможливості визначення бажаного місця розташування земельної ділянки відповідно до наданих графічних матеріалів та на підставі висновку постійної комісії з питань землекористування було прийнято відповідне рішення.

Таким чином, враховуючи те, що з наданих позивачкою графічних матеріалів неможливо ідентифікувати бажану земельну ділянку на місцевості, що виключає можливість надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до вимог закону, колегія суддів приходить до висновку, що вимоги про визнання дій Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області протиправними, у зв'язку з необґрунтованою відмовою у виділені та передачі у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарчих будівель і споруд (присадибна ділянка) у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 0,25 га в межах села Фонтанка та про скасування рішення Фонтанської сільської ради №1339-УІ від 07 серпня 2015 року «Про розгляд звернення громадянки ОСОБА_2» і зобов'язання відповідача повторно розглянути подане клопотання - є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

За вказаних обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини справи, які мають значення для її правильного вирішення, у зв'язку з чим, судове рішення відповідно до вимог п.1 ч.1 ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст. 195, ст. 197, п.3 ч.1 ст. 198, п.1 ч.1 ст. 202, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області на постанову Комінтернівського районного суду Одеської області від 01 лютого 2016 року задовольнити.

Постанову Комінтернівського районного суду Одеської області від 01 лютого 2016 року скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

М.М. Милосердний