Справа № 766/1925/16-а
н/п 2-а/766/44/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2016 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Спічак О.Б.
при секретарі Кирпиченко І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
25 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом до відповідача , посилаючись на те, що відповідно протоколу №55 від 12.04.2016 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Херсоні відмовлено у перерахунку пенсії за її заявою від 12.04.2016року про перерахунок пенсії, призначеної відповідно до ЗУ « Про державну службу» з урахуванням інших виплат. Позивач зазначила, що вона отримує пенсію у розмірі 90 % від суми заробітної плати без врахування інших виплат. У довідці ж від 01.04.2016 року за № 24 зазначено, що на всі доходи у тому числі і інші нараховано страхові внески, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. За вказаних обставин позивач вважає, що відповідачем порушено її права та вказаний протокол є незаконним та підлягає скасуванню, тому просила суд визнати протиправними дії та скасувати рішення ( протокол №55 від 12.04.2016 року) Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні, зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Україні в м. Херсоні здійснити їй перерахунок пенсії за довідкою № 24 від 01.04.2016 року, яка видана головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області з урахуванням інших виплат, починаючи з 30.12.2010 року довічно, з урахуванням ст.. 37 Закону України « Про державну службу» в розмірі 90% від заробітку (доходу), яка діяла на час призначення пенсії , відшкодувати судові витрати .
В судовому засіданні позивач вимоги підтримала.
Представник Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні, , в судовому засіданні позов не визнав, пояснив, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не входять до складу заробітної плати у розумінні ст.33 ЗУ « Про державну службу», а тому врахування її при призначенні пенсії та здійснення перерахунку з урахуванням інших виплат є неможливим.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію згідно Закону України « Про державну службу» з 30.12.2010 року.
12.04.2016 року ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні з заявою про перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням інших виплат вказаних у довідці від 01.04.2016 року за № 24.
Рішенням, оформленим протоколом №55, Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні від 12.04.2016 року ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат.
Відмовляючи у перерахунку пенсії, відповідач послався на ст.33 Закону України «Про державну службу», вказавши, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не входять до переліку складових заробітної плати державних службовців та не враховуються для обчислення пенсії, на ст.. 37 Закону в редакції від 28.12.2014 року, а також на прикінцеві положення Закону України « про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення, від 02.03.2015 року.
Але такі висновки Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні не можна вважати правомірними.
Вказані правовідносини регулюються Законом України «Про державну службу» та Законом України «Про пенсійне забезпечення» і Законом України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». При цьому перший у відношенні до спірних правовідносин є загальним , а два наступні є спеціальними, які визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії.
За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Нормами ст.ст. 1,2 Закону України "Про оплату праці" та ст.. 33 Закону України «Про державну службу» визначено поняття заробітної плати та встановлено структуру заробітної плати.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій та визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз вказаних норм права дає підстави вважати, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Такі висновки узгоджуються з висновками Верховного Суду України викладених у постановах від 14 та 28 травня 2013 року, 4 березня 2014 року у справах № № 21-125а13, 21-97а13, 21-3а14.
Відповідно довідки від 01.04.2016 року за № 24 на всі виплати, включені в довідку, зокрема і інші виплати: матеріальну допомогу на оздоровлення,матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати , нараховано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний
внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, отже підстав для відмови у перерахунку пенсіїї не було.
Посилання відповідача у своєму рішенні на ст.. 37 ЗУ « Про державну службу» із змінами та доповненнями внесеними Законом № 76-VІІІ від 28.12.2014 року є безпідставними та такими , що протиречать принципу дії закону в часі, оскільки пенсія позивачу призначена на підстави Закону в редакції , яка діяла на момент призначення пенсії.
З огляду на приписи ст. 71 КАС України, УПФУ не довело правомірності свого рішення.
Таким чином, відмова ПФУ у перерахунку пенсії ОСОБА_1 є не правомірною та такою , що порушує право на пенсійне забезпечення.
Як встановлено матеріалами справи ОСОБА_1 звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії 12.04.2016 р., тому підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача раніше ніж остання звернулась з такою вимогою немає. Таким чином, перерахунок пенсії позивачу повинен проводитися з урахуванням вимог ст.. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» починаючи з 01 квітня 2016 року.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у разі фактичного задоволення позову з Державного бюджету України на користь позивача також слід стягнути судові витрати, понесені ним при зверненні до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94, 99,100, 159-163 КАС України, ст. 37 Закону України « Про державну службу», ст. 2 Закону України « Про оплату праці», ст. 66 Закону України « Про пенсійне забезпечення», ст.40,41,45 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановами Верховного Суду України від 14 та 28 травня 2013 року, 4 березня 2014 року у справах № № 21-125а13, 21-97а13, 21-3а14, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні викладене у формі протоколу від 12.04.2016 року №55 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2016 року перерахунок та виплату пенсії по довідці від 01.04.2016 року № 24 з урахуванням сум інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від заробітку /доходу/ в редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені нею витрати на сплату судового збору у розмірі 287 грн. 50 коп.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Спічак О.Б.