№263/3911/16-а
№2-а/263/96/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М УКРАЇНИ
25 травня 2016 року місто Маріуполь
Суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області Ковтуненко В.О., при секретарі Чертовій О.С., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії за віком,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка, яка є інвалідом 2 групи, звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування вимог зазначила, що вона будучи пенсіонером та перебуваючи на обліку в УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя, отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу». Так, при призначенні пенсії їй було враховано заробіток з 01 квітня 2007 року по 31 березня 2009 року з розрахунку 90% від суми заробітку. При цьому позивачка вважає, що розмір призначеної пенсії є значно заниженим через безпідставне невключення до розрахунку заробітної плати деяких видів оплат, з яких утримувались та перераховувалися щомісяця загальнообов'язкові страхові внески. На підставі цього 16 лютого 2016 року вона звернулась до відповідача із письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням даних виплат, однак рішенням УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя від 19 лютого 2016 року №5608/03 у перерахунку їй було відмовлено. Не погоджуючись із цим, ОСОБА_2 звернулася із вказаним позовом до суду, у якому просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя починаючи з 16 лютого 2016 року здійснити перерахунок та виплату недоотриманої пенсії, виходячи з 90% суми заробітної плати, включаючи матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, отриманих нею за місцем роботи за період з 01 квітня 2007 року по 31 березня 2009 року, та з яких нараховано внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Представник УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя надіслав до суду заперечення проти позову, в яких зазначив, що призначення та перерахунок пенсії державним службовцям проводиться відповідно до Закону України «Про державну службу», який на думку відповідача, має визначальну дію при призначенні пенсій вказаній категорії. Відповідно до вимог ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Так, законодавець у тексті статті відокремив поняття «надбавки та доплати» від поняття «матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань», тому посилання позивачки на те, що матеріальна допомога відноситься до надбавок та доплат є таким, що входить у протиріччя до норм ст.33 Закону України «Про державну службу». Також, законодавець прямо передбачив призначення матеріальної допомоги - «для вирішення соціально-побутових питань». Зокрема, є неприйнятним посилання позивачки на ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки даним Законом не передбачено можливості призначення пенсії державним службовцям. З огляду на викладене відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що не заперечувалось сторонами, та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_2 знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя та отримує пенсію за віком, призначену на підставі Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про державну службу», що вбачається з відповіді УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя від 19 лютого 2016 року №5608/03.
16 лютого 2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки, виданої Департаментом фінансів Маріупольської міської ради, №06-27/7 від 16 лютого 2016 року про складові заробітної плати за період з 01 квітня 2007 року по 31 березня 2009 року.
Так, згідно з вказаним документом, на всі виплати, що в нього включено, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Графа «інші виплати» включає в себе суму матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 11013,88 гривень та виплату для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 6463,80 гривень та загалом складає 17477,68 гривень.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя від 19 лютого 2016 року №5608/03 позивачці відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та інших соціальних виплат.
За змістом ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Згідно до ч.8 ст.37 Закону України «Про державну службу» визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Правлінням Пенсійного фонду України на підставі постанови від 14 лютого 2011 року №5-1 було затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з обов'язковою вказівкою у довідці інших виплат з наданням їх розшифрування, де передбачено, що з усіх виплат, які вказані в цій довідці, нараховуються та сплачуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За ст.1 Закону України «Про оплату праці» вбачається, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» основна заробітна плата - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці, яка встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, яка включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно із п.п.3 п.2 Постанови від 9 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» надано право керівникам органів, у межах затвердженого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Відповідно до Наказу Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5 було затверджено «Інструкцію зі статистики заробітної плати», розроблену відповідно до Закону України «Про оплату праці», за п.2.3 якої вбачається, що інші заохочувальні та компенсаційні виплати включають винагороди та премії, які мають одноразовий характер, компенсаційні та інші грошові й матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. До них належать крім іншого матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).
При цьому згідно із п.1.3 вказаної Інструкції до фонду оплати праці входить: фонд основної заробітної плати; фонд додаткової заробітної плати; інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
В той же час відповідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум; 3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої ч.3 ст.24 цього Закону.
Аналізуючи наведені норми у їх сукупності суд встановив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватись у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд зауважує, що за вказаним спором щодо визначення виплат для обчислення пенсії позивачу необхідно перевагу надавати саме спеціальним нормам, передбаченим ст.41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону «Про пенсійне забезпечення», а не загальним нормам, що викладені у Законі України «Про державну службу» та Законі України «Про оплату праці».
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_2
В той же час суд зазначає, що відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42 і ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З огляду на наведені норми суд вважає за необхідне зобов'язати представників УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 01 березня 2016 року, внаслідок звернення за таким перерахунком позивачки саме 16 лютого 2016 року.
Також суд зауважує, що на підставі ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно із ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Враховуючи наведені норми Основного Закону України та на підставі того, що ОСОБА_2 пенсія була призначена значно раніше, посилання представників відповідача на необхідність застосування чинних положень Закону України «Про державну службу» щодо 60-відсоткового розміру суми заробітної плати при проведені перерахунку пенсії позивачці, не ґрунтуються на законі, тому не можуть бути прийняті судом до уваги при вирішенні наявного спору.
Керуючись ст.ст. 8-11, 71, 86, 94, 159-163, 183-2 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії за віком, - задовольнити частково.
Визнати неправомірним дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецькій області про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецькій області починаючи з 01 березня 2016 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 із розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, нарахованих за період з 01 квітня 2007 року по 31 березня 2009 року, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також зобов'язати сплатити недоотримані суми пенсій з 01 березня 2016 року.
В задоволенні решти заявлених вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя В.О. Ковтуненко