Справа № 361/2534/16-а
Провадження № 2-а/361/169/16
17.05.2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 травня 2016 року Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Шинкар А.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
У квітні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, у якому зазначає, що з 2007 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 84% суми заробітної плати. У зв'язку зі збільшенням посадових окладів у Генеральній прокуратурі України з 1 грудня 2015 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років із нового розміру заробітку без обмеження максимального розміру, однак отримав відмову.
У зв'язку з наведеним позивач просить: визнати неправомірними дії Броварського ОУ ПФУ в Київській області щодо відмови у проведенні перерахунку його пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури та зобов'язати відповідача провести з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії на підставі заяви від 23.03.2016 року, документів пенсійної справи, довідки Генеральної прокуратури України від 17.03.2016 року №18-477зп про заробітну плату та відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на час призначення пенсії) з розрахунку 84% від заробітку у розмірі 17486,34 грн. з 1 січня 2016 року без обмеження максимального (граничного) розміру пенсії та виплатити заборгованість, що виникне на день такого перерахунку з урахуванням раніше проведених виплат.
Відповідач у письмових заперечення позов не визнав, посилаючись на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області з 02.08.2007 та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 84% від суми заробітної плати.
Після призначення пенсії звертався до відповідача про її перерахунок у 2008 році у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати. При обчисленні нового розміру пенсії позивачу розрахунок проведено із заробітної плати, яка склала 14112,37 грн. Відсоток розрахунку пенсії від заробітку - 84%.
23 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Броварського ОУ ПФУ в Київській області із заявою про перерахунок розміру пенсії за вислугу років та виплату заборгованості, що виникла на дань такого перерахунку з урахуванням раніше проведених виплат. До даної заяви позивачем додано довідку Генеральної прокуратури України від 17.03.2016 року №18-477зп, згідно з якою заробітну плату, що враховується при призначенні (перерахунку) пенсії прокурору у відставці, визначено у розмірі 17486,34 грн.
24.03.2016 Броварське ОУ ПФУ в Київській області надало відповідь з відмовою в проведенні перерахунку, посилаючись на те, що відсутні підстави для перерахунку пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року (далі - Закон) в редакції, що діяла на момент призначення позивачу пенсії (серпень 2007 року), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80% від їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч. 13 (раніше ч. 12) зазначеного Закону обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 18 (раніше - ч. 17) цього Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплат праці, що існувала на день його звільнення з роботи.
Статтями 22, 92 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Гарантії прав і свобод визначаються виключно законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а відповідач фактично обмежив право позивача на перерахунок пенсії. Пенсія позивачеві була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 26.11.1993 №3662-XII, у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-III, що діяла станом на серпень 2007 року), тобто до набрання чинності іншими законами, що звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод. Крім того, внесені до вказаної статті зміни стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, Державного департаменту з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових, економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі №21-348а13, постанові від 17 грудня 2013 року у справі №21-445а13.
Враховуючи, що вказані у ч. 18 Закону обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії - підвищення розміру заробітної плати, згідно з довідкою Генеральної прокуратури України від 17.03.2016 року виникли у позивача з 1 грудня 2015 року, суд вважає, що перерахунок призначеної пенсії має проводитися з 1 січня 2016 року.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем не надано достатніх доказів правомірності відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в редакції на момент призначення пенсії, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами та наведеними положеннями закону.
Доводи позову ґрунтуються на чинному законодавстві та узгоджуються із наявними у справі доказами, заперечення відповідача суперечать принципу верховенства права та вимогам Конституції України.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про прокуратуру», ст.ст. 2, 9, 11, 17, 69-86, 158-162, 167, 183-2 КАС України,
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, виходячи з розрахунку 84% від суми місячної заробітної плати, визначеної у довідці Генеральної прокуратури України від 17 березня 2016 року № 18-477зп, без обмеження максимального (граничного) розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час з урахуванням раніше проведених виплат.
Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя А. О. Шинкар