ПОСТАНОВАІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 2а-4395/10/2370
20.10.2010 р. м. Черкаси
08 год. 25 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гараня С.М.,
при секретарі - Лисенко С.С.,
за участю представника позивача державної податкової інспекції у місті Черкаси ОСОБА_1 - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у місті Черкаси до товариства з обмеженою відповідальністю «Агрозахист-торг»про стягнення податкової заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у місті Черкаси звернулася до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Агрозахист-торг»про стягнення податкової заборгованості у сумі 27766 грн. 18 коп.
В судовому засіданні в обґрунтування заявлених позовних вимог представник позивача пояснив, що товариство з обмеженою відповідальністю «Агрозахист-торг»стоїть на обліку в ДПІ у місті Черкаси як платник податків та має непогашену податкову заборгованість станом на 31.08.2010 року в сумі 27766 грн. 18 коп., а саме: по податку на прибуток та по комунальному податку. Добровільно відповідач податковий борг сплачувати не бажає, тому представник позивача просив стягнути його в судовому порядку.
Відповідач по справі, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не зявився, про причину неприбуття не повідомив, заперечення на позов чи клопотання про відкладення справи не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності за наявними матеріалами.
Суд, заслухавши пояснення та доводи представника позивача, вивчивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрозахист-торг» згідно витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та фізичних осіб - підприємців, зареєстроване виконавчим комітетом Черкаської міської ради 20.08.2008 р., ідентифікаційний код 36090759.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності та перебуває на обліку в ДПІ у місті Черкаси як платник податків.
Станом на 31.08.2010 року відповідач має непогашену податкову заборгованість в сумі 27766 грн. 18 коп., з яких 27263 грн. 81 коп. податок на прибуток, що виникла за період з лютого по квітень 2010 року, та підтверджується актом перевірки від 22.12.2009 р. № 9005/15-117 на підставі якого позивачем було винесене податкове повідомлення рішення від 25.12.2009 року за № 0036791501/0 в сумі 170 грн., за неподання податкової декларації по податку на прибуток за девять місяців 2009 року з граничним строком подання 09.11.2009 року, та в звязку з його неотриманням відповідачем розміщене на дошці оголошень.
Зазначена заборгованість також підтверджується уточнюючим розрахунком по податку на прибуток від 31.03.2010 р. в сумі 26944 грн.; актом перевірки від 01.12.2009 р. № 8407/15-117 та податковим повідомленням рішенням від 04.12.2009 р. № 0033651501/0 в сумі 94 грн. 39 коп. за несвоєчасну сплату податкового зобовязання по податку на прибуток за перше півріччя 2009 року з граничним строком сплати 19.08.2009 р., фактично сплаченої 05.10.2009 р. в сумі 650 грн., даного рішення відповідачем не отримано, у звязку з чим його розміщено на дошці оголошень.
Крім того вищезазначена заборгованість підтверджується актом перевірки від 02.03.2010 р. №1578/15-117 та податковим повідомленням рішенням від 05.03.2010 р. № 0005581501/0 в сумі 170 грн. за неподання податкової декларації по податку на прибуток за перший квартал 2009 року з граничним строком подання 09.02.2010 р.
Дане рішення розмішено позивачем на дошці оголошень у звязку із неотриманням його відповідачем.
Таким чином сума боргу відповідача перед позивачем на момент судового розгляду по податку на прибуток за 9 місяців 2009 року становить 27263 грн. 81 коп.
Дослідженням письмових матеріалів справи суд також встановив, що відповідач має заборгованість перед позивачем по комунальному податку, що підтверджується актом перевірки порушення граничних строків його сплати від 09.06.2009 року № 4589/15-3107 та податковим повідомленням рішенням від 10.06.2009 року № 0010201503/0 в сумі 170 грн. за неподання податкового розрахунку по комунальному податку за перший квартал 2009 року по строку 12.05.2009 року, фактично розрахунок подано 03.06.2009 року. Даного рішення відповідачем не отримано, тому його розміщено на дошці оголошень.
Також заборгованість по комунальному податку підтверджується актом перевірки від 12.10.2009 року № 7241/15-3107 та податковим повідомленням рішенням від 13.10.2009 року № 0015331503/0 на суму 1 грн. 02 коп. за порушення строку сплати комунального податку, який настав 19.08.2009 року на суму 5 грн. 10 коп., фактично сплачено 05.10.2009 р. в сумі 15 грн. Зазначене рішення відповідачем не отримано, тому його розміщено позивачем на дошці оголошень. Згідно акту перевірки від 08.04.2010 р. за № 2471/15-31/36090759 та податкового повідомлення рішення від 09.04.2010 р. № 0006361503/0 на суму 340 грн. за неподання податкового розрахунку по комунальному податку за третій квартал 2009 року (строк подачі 09.11.2009 р.) та за четвертий квартал 2009 року (строк подання 09.02.2010 р.) фактично рахунки не подані. Податкове рішення відповідачем не отримано, тому розміщено позивачем на дошці оголошень.
Отже, на момент судового розгляду борг відповідача перед позивачем за 2009 рік по комунальному податку становить 502 грн. 37 коп.
Суд приходить до висновку, що загальна сума податкового боргу ТОВ «Агрозахист-торг»складає 27766 грн. 18 коп.
Суд зазначає, що відповідно до статей 14 та 15 Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991 року № 1251-XII (далі Закон № 1251-ХІІ) податок на прибуток підприємств та комунальний податок віднесені до загальнодержавних податків і зборів.
Згідно підпункту 2.1.1. пункту 2.1. статті 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР (далі Закон № 334/94-ВР) платниками податку з числа резидентів є суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.
За змістом пунктів 16.4 статті 16 та 22.13 статті 22 Закону № 334/94-ВР податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року повну.
Комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, сільськогосподарських підприємств. Розмір комунального податку становить 10% річного фонду оплати праці, обчисленого, виходячи з розміру неоподаткованого мінімуму доходів громадян та середньооблікової чисельності штатних працівників. Податковий розрахунок комунального податку повинен подаватися протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу за встановленою законодавством формою. Кошти сплачуються щомісяця до 15 числа місяця, що настає за звітним.
Законом, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-III (далі Закон № 2181-III).
Стаття 1 Закону № 2181-III визначає податкове зобов'язання, як зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України
Відповідно до пункту 1.3. статті 1 названого Закону податковий борг (недоїмка) це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нараховану на суму такого податкового зобов'язання.
Підпунктом 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону № 2181-III встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним. Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.
За приписами пункту 5.1 статті 5 Закону № 2181-III податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Згідно підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181-III платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 4 грудня 1990 року № 509-XII (далі Закон № 509-ХІІ) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Згідно з підпунктом 17.1.7. пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-III у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до підпункту 17.1.1. пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-III платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Статтею 16 Закону № 2181-III визначено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Суд зазначає, що відповідно до вимог п.6.2 статті 6 Закону № 2181 у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги, що містять підстави їх виставлення, суму податкового боргу, що належить до сплати, пені та штрафної санкції.
Керуючись п.6.2 статті 6 вищевказаного Закону, відповідачу направлено податкові вимоги: №1/2751 від 23.11.2009 року на суму 162 грн. 37 коп. та №2/855 від 28.04.2010 року на суму 51010 грн. 41 коп.
Також відповідачу направлено та вручено рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення заборгованості № 569/24-109 від 30.06.2010 року.
Судом встановлено, що у звязку із наявністю податкового боргу, податкова застава зареєстрована в державному реєстрі рухомого майна 01.12.2009 року за № 9299292.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181-ІІІ платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до пункту 5.4 статті 5 Закону №2181-ІІІ, податкове зобовязання, не сплачене у передбачений законом термін, вважається сумою податкового боргу.
Згідно підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 цього Закону активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право позивача на стягнення податкового боргу з відповідача у сумі 27766 грн. 18 коп.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов державної податкової інспекції у місті Черкаси до товариства з обмеженою відповідальністю «Агрозахист-торг»про стягнення податкової заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Агрозахист-торг», ідентифікаційний код 36090759, до бюджету через державну податкову інспекцію у місті Черкаси за рахунок активів податковий борг в сумі 27766 (двадцять сім тисяч сімсот шістдесят шість) грн. 18 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений 25 жовтня 2010 року.
Суддя С.М. Гарань