ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 травня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/6990/15
Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Іванов Е. А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Золотнікова О.С.,
суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,
при секретарі Мадюді В.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1 та представника відповідача Продан Л.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 1 лютого 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (далі ГУ Держгеокадастру в Одеській області) в якому просив:
- визнати протиправною відмову відповідача у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення позивачу земельних ділянок загальною площею 130,0 га на умовах оренди строком на 49 років для ведення фермерського господарства на території Бочманівської сільської ради Котовського району Одеської області;
- зобов'язати ГУ Держгеокадастру в Одеській області затвердити проект землеустрою щодо відведення позивачу земельних ділянок загальною площею 130,0 га на умовах оренди строком на 49 років для ведення фермерського господарства на території Бочманівської сільської ради Котовського району Одеської області;
- зобов'язати відповідача укласти з ОСОБА_3 договір оренди земельних ділянок загальною площею 130,0 га на території Бочманівської сільської ради Котовського району Одеської області строком на 49 років.
В обґрунтування позову зазначалось, що розпорядженням Котовської районної державної адміністрації Одеської області (далі Котовська РДА) від 11 листопада 2011 року № 1019/11 позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 130 га сільськогосподарських угідь із земель державної власності сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства на території Бочманівської сільської ради Котовського району Одеської області на умовах оренди терміном на 49 років. 2 вересня 2013 року Управлінням Держземагенства у Котовському районі Одеської області ГУ Держземагенства в Одеській області складено висновок за № 14-06-10/2410, яким погоджено проект землеустрою щодо відведення позивачу земельних ділянок загальною площею 130 га на умовах оренди строком на 49 років для ведення фермерського господарства, які розташовані на вказаній вище території. 21 та 25 серпня 2015 року державним кадастровим реєстратором було внесено до Державного земельного кадастру відомості про відведення позивачу земельних ділянок на названій території загальною площею 130 га, а саме: 32,7721 га, 12,0551 га, 44,2749 га, 12,5822 га, 28,3157 га на умовах оренди терміном на 49 років для ведення фермерського господарства. 5 жовтня 2015 року позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру в Одеській області із заявою про затвердження проекту із землеустрою та передачу земельної ділянки безоплатно у власність для ведення фермерського господарства, проте відповідачем відмовлено у затвердженні названого проекту. 30 жовтня 2015 року позивач повторно звернувся до відповідача з названою заявою, проте 16 листопада 2015 року ГУ Держгеокадастру в Одеській області відмовило позивачу у затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у зв'язку з тим, що земельна ділянка має надаватися у користування громадянам єдиним масивом. На думку позивача, відмова відповідача у затвердженні проекту землеустрою та укладанні договору оренди земельних ділянок є протиправною.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 1 лютого 2016 року адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено частково. Визнано протиправною відмову ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 16 листопада 2015 року № ДС-19-15-7777.5-10945/22-15 у затверджені проекту щодо відведення земельних ділянок загальною площею 130 га на умовах оренди ОСОБА_3 строком на 49 років для ведення фермерського господарства на території Бочманівської сільської ради Котовського району Одеської області. Зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 30 жовтня 2015 року про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 130 га на умовах оренди для ведення фермерського господарства з урахуванням висновків даної постанови. В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, перший заступник начальника ГУ Держгеокадастру в Одеській області в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Так, судом не прийнято до уваги, що земельні ділянки надаються громадянам для ведення фермерського господарства єдиним масивом з розташованими на них водними джерелами та лісовими угіддями, наближеними до існуючих шляхів, електро - і радіотелефонних мереж, газо - і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури. Крім того, у поданні Генеральної прокуратури України від 27 листопада 2013 року зазначено про допущення керівниками територіальних органів Держземагенства України численних порушень ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» в частині видання наказів про надання громадянам дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення в оренду для ведення фермерського господарства земельних ділянок, не об'єднаних єдиним масивом. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Постанову суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог в апеляційному порядку не оскаржено.
Заслухавши суддю-доповідача, виступи представника відповідача в підтримку апеляційної скарги, а також представника позивача про залишення оскарженого судового рішення без змін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом встановлено, що розпорядженням Котовської РДА від 11 листопада 2011 року № 1019/11 позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 130 га сільськогосподарських угідь із земель державної власності сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства на території Бочманівської сільської ради Котовського району Одеської області на умовах оренди терміном на 49 років.
2 вересня 2013 року Управлінням Держземагенства у Котовському районі Одеської області ГУ Держземагенства в Одеській області складено висновок за № 14-06-10/2410, яким погоджено проект землеустрою щодо відведення позивачу земельних ділянок загальною площею 130 га на умовах оренди строком на 49 років для ведення фермерського господарства, які розташовані на вказаній вище території.
21 та 25 серпня 2015 року державним кадастровим реєстратором внесено до Державного земельного кадастру відомості про відведення позивачу земельних ділянок на названій території загальною площею 130 га, а саме: 32,7721 га, 12,0551 га, 44,2749 га, 12,5822 га, 28,3157 га на умовах оренди терміном на 49 років для ведення фермерського господарства.
5 жовтня 2015 року позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру в Одеській області із заявою про затвердження проекту із землеустрою та передачу земельної ділянки безоплатно у власність для ведення фермерського господарства, проте відповідачем відмовлено у затвердженні названого проекту.
30 жовтня 2015 року позивач повторно звернувся до відповідача з названою заявою, проте 16 листопада 2015 року ГУ Держгеокадастру в Одеській області відмовило позивачу у затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у зв'язку з тим, що земельна ділянка має надаватися у користування громадянам єдиним масивом.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_3, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у погодженні проекту землеустрою.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Згідно ч. 2 названої статті Закону фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 7 Закону (у вказаній вище редакції) визначено, що для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.
У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Аналогічні положення закріплені і в Земельному кодексі України.
Зокрема, ч. 2 ст. 123 названого Кодексу встановлено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Як встановлено матеріалами справи, 9 листопада 2011 року ОСОБА_3 звернувся до Котовської РДА із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 130 га сільськогосподарських угідь із земель державної власності сільськогосподарського призначення, що знаходяться на території Бочманівської сільської ради Котовського району Одеської області за межами населеного пункту с. Бочманівка в оренду строком на 49 років для ведення фермерського господарства. При цьому позивач зазначив, що має досвід роботи в сільському господарстві та для ведення фермерського господарства має технічну можливість (а. с. 10).
Розпорядженням Котовської РДА від 11 листопада 2011 року № 1019/11 ОСОБА_3 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення названої земельної ділянки на умовах оренди терміном на 49 років та зобов'язано останнього в річний термін замовити та виготовити вказаний проект землеустрою (а. с. 9).
З матеріалів справи також вбачається, що 18 листопада 2011 року між позивачем та ПП «Центр «Профі» укладено договір за № 10-81 про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, який 2 вересня 2013 року погоджено Управлінням Держземагенства у Котовському районі Одеської області ГУ Держземагенства в Одеській області, про що останнім складено висновок за № 14-06-10/2410 (а. с. 11-12).
21 та 25 серпня 2015 року державним кадастровим реєстратором було внесено до Державного земельного кадастру відомості про відведення позивачу земельних ділянок на названій території загальною площею 130 га, а саме: 32,7721 га, 12,0551 га, 44,2749 га, 12,5822 га, 28,3157 га на умовах оренди терміном на 49 років для ведення фермерського господарства (а. с. 13-28).
Відповідно до ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно ч. 4 ст. 122 названого Кодексу центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Як встановлено матеріалами справи, 5 жовтня 2015 року позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру в Одеській області із заявою про затвердження проекту із землеустрою та передачу земельної ділянки безоплатно у власність для ведення фермерського господарства, проте відповідачем відмовлено у затвердженні названого проекту.
30 жовтня 2015 року позивач повторно звернувся до відповідача з названою заявою, проте 16 листопада 2015 року ГУ Держгеокадастру в Одеській області відмовило позивачу у затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з посиланням на ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство», а саме на те, що земельна ділянка має надаватися у користування громадянам єдиним масивом.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) земельні ділянки надаються громадянам для ведення фермерського господарства єдиним масивом з розташованими на них водними джерелами та лісовими угіддями, наближеними до існуючих шляхів, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури.
Аналіз наведеної норми свідчить про те, що дійсно єдиним масивом для ведення фермерського господарства надаються земельні ділянки, на яких розташовані водні джерела та лісові угіддя, наближені до існуючих шляхів, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури.
При цьому, законодавство не забороняє громадянину отримати декілька земельних ділянок, без спільних меж, у разі відсутності на таких земельних ділянках обумовлених законом обтяжень.
Не містить чинне законодавство і застережень щодо максимального чи мінімального розміру земельної ділянки, яка може бути надана громадянину для ведення фермерського господарства.
За таких даних, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що ГУ Держгеокадастру в Одеській області необґрунтовано відмовило ОСОБА_3 у затвердженні проекту із землеустрою та передачі земельної ділянки безоплатно у власність для ведення фермерського господарства на території Бочманівської сільської ради Котовського району Одеської області на умовах оренди терміном на 49 років з посиланням виключно на те, що земельна ділянка має надаватися у користування громадянам єдиним масивом.
Із врахуванням викладеного та наведених вище норм законодавства, висновок суду першої інстанції про визнання протиправною названої відмови відповідача від 16 листопада 2015 року та зобов'язання останнього повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 30 жовтня 2015 року є правильним.
Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції на підставі ст. 200 КАС України залишає апеляційну скарги без задоволення, а оскаржену постанову окружного адміністративного суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 1 лютого 2016 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Повний текст ухвали складено 23 травня 2016 року.
Головуючий: О.С. Золотніков
Судді: Ю.В. Осіпов
В.О. Скрипченко