ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Театральна, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 травня 2016 р. Справа № 923/348/16
Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. при секретарі Зуденко Є.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Заступника керівника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області, м. Гола Пристань Херсонської області,
до відповідача-1 Новософіївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, с. Новософіївка, Голопристанського району Херсонської області,
до відповідача-2 Фермерського господарства "Сушич", с. Новософіївка, Голопристанського району Херсонської області,
про визнання недійсним (незаконним) рішення та визнання на майбутнє недійсним договору оренди,
за участю
прокурора - Волкової Н.М., посвідчення № 032976 від 10.04.15р.;
представників:
відповідача-1 - не прибув;
відповідача-2 - ОСОБА_1, представник, дов. № 17 від 16.05.16р.
Заступник керівника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області звернувся до господарського суду Херсонської області з позовною заявою у якій просить визнати недійсним (незаконним) рішення 51 сесії 6 скликання Новософіївської сільської ради № 505 від 29.01.2015 «Про поновлення терміну дії Договору оренди внутрішньогосподарської меліоративної системи з фермерським господарством ОСОБА_2В.», а також визнати на майбутнє недійсним договір оренди майна №1 по внутрішньогосподарській меліоративній системі від 02 лютого 2015 року, укладений між Новософіївською сільською радою Голопристанського району Херсонської області та фермерським господарством «ОСОБА_2В.». В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення ст. 121 Конституції України, ст.ст.203, 215 ЦК України, ст.ст. 180, 207 ГК України, ст.ст. 2,10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
Прокурор в ході судового засідання підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.
Відповідач-1, повідомлений про час, дату і місце проведення засідання господарського суду належним чином, відповідно до ст. 64 Господарського процесуального кодексу України, не скористався своїм правом на участь у вирішенні спору, надіславши клопотання про розгляд справи без участі його представника. У відзиві на позовну заяву заперечує проти позовних вимог, посилаючись на наступні обставини. Сільською радою на сесіях були прийняті рішення про затвердження Методики розрахунку орендної плати за користування внутрішньогосподарською меліоративною системою, яка є об'єктом комунальної власності та Положення про порядок передачі в оренду комунального майна Новософіївської сільської ради. Керуючись законодавством України та вищевказаними документами, Новософіївсська сільська рада прийняла рішення № 505 від 29.01.2015 року «Про поновлення терміну дії Договору оренди внутрішньогосподарської меліоративної системи з Фермерським господарством ОСОБА_2В.», відповідно до якого 02.02.2015 року укладено Договір № 1 та встановлено розмір орендної плати 2 % від балансової вартості об'єкта з урахуванням проведеної індексації. Я стверджує відповідач-1, Договір не суперечить вимогам закону, а в частині умов щодо розміру орендної плати також відповідає вимогам ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та Методиці розрахунку орендної плати комунального майна Новософіївської сільської ради, затвердженій рішенням Новософіївської сільської ради № 130 від 26.05.2011 року. На думку відповідача-1, допущені сільською радою порушення при визначенні умов та порядку надання комунального майна в оренду не можуть бути безумовною підставою для визнання відповідних орендних договорів недійсними, якщо вони не допущені внаслідок винної, протиправної поведінки самого орендаря, якщо прокурор (чи одна із сторін) вважають, що в цій частині договір не відповідає вимогам закону, чинне законодавство передбачає відповідн процедури для внесення відповідних змін до договору. На думку сільської ради, очевидним вбачається той факт, що спірний правочин був би вчинений і без включення до нього спірної його частини, у розумінні ст. 217 ЦК України.
Представник відповідача-2 в ході судового розгляду справи надав усні пояснення у яких заперечував проти позовних вимог, відзив на позовну заяву до дня засідання суду не представив.
Відповідно до положень ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
У судовому засіданні 19.05.16 оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, що прибули в судове засідання, дослідивши наявні матеріали справи, господарський суд
в с т а н о в и в :
На виконання акту ревізії КРУ № 28/38 від 13.09.2007, розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації № 627 від 13.06.2007 та розпорядження голови Голопристанської районної державної адміністрації № 315 від 26.06.2007, дев'ятнадцятою сесією Новософіївської сільської ради V скликання прийнято рішення № 253 від 02.04.2008 «Про затвердження експертної грошової оцінки внутрішньогосподарської меліоративної системи та прийняття її на баланс сільської ради».
Вказаним рішенням затверджено експертну оцінку внутрішньогосподарської меліоративної системи, проведену судовим інженерно-технічним експертом у березні 2008 року в сумі 566 095 грн., яка знаходиться за адресою: с Новософіївка, Голопристанський район, Херсонська область.
На виконання даного рішення об'єкт зрошувальної системи - безгосподарну внутрішньогосподарську меліоративну систему в с. Новософіївка, Голопристанського району, Херсонської області, вартістю 566 095 грн. прийнято на баланс Новософіївської сільської ради, що підтверджується витягом з Книги «Оборотная ведомость по расчетным счетам 103.104.106.109.113.114.234» за 2008 рік.
Рішенням 13 сесії 6 скликання Новософіївської сільської ради № 130 від 26.05.2011 «Про продовження терміну дії договорів оренди внутрішньогосподарської меліоративної системи та затвердити методику розрахунку» вирішено продовжити термін дії договору та надати в оренду внутрішньогосподарську меліоративну систему фермерському господарству ОСОБА_2 терміном на 3 роки та встановлено розмір орендної плати в розмірі 2 % від балансової вартості об'єкта з урахуванням проведеної індексації.
Цим же рішенням затверджено методику розрахунку орендної плати за користування внутрішньогосподарською меліоративною системою, яка є об'єктом комунальної власності сільської ради.
Відповідно до вказаної методики розрахунку орендної плати балансова вартість об'єкта - внутрішньогосподарської меліоративної системи, що надається в оренду, визначається на підставі проведеної експертної грошової оцінки з урахуванням проведеної індексації.
Встановлено розмір орендної плати в розмірі 2 % від балансової вартості об'єкта. Всього балансова вартість внутрішньогосподарської меліоративної системи з урахуванням індексації станом на 01.06.2011 становить 635 725 грн.
В подальшому, з метою забезпечення ефективності використання майна комунальної власності Новософіївської сільської ради, відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна», постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 «Про методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна», керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» рішенням 20 сесії 6 скликання Новософіївської сільської ради № 188 від 26.09.2011 затверджено Положення про порядок передачі в оренду комунального майна Новософіївської сільської ради.
Вказане Положення застосовується при укладені договорів оренди цілісних майнових комплексів підприємств та їх структурних підрозділів, нерухомого майна (будівлі, споруди, приміщення, будови), та окремо індивідуально визначеного майна підприємств, установ, організацій, які належать до комунальної власності Новософіївської сільської ради і знаходяться в управлінні сільської ради.
Відповідно до п. 5.2. Положення орендна плата розраховується за методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року № 786 із змінами, внесеними Постановою від 27 грудня 2006 року № 1846 (1846-2006-п) «Про Методику розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна», на підставі незалежної експертної оцінки майна, з застосуванням орендних ставок за використання комунального майна Новософіївської сільської ради.
Рішенням 51 сесії 6 скликання Новософіївської сільської ради (надалі за текстом рішення Відповідач-1, Орендодавець № 505 від 29.01.2015 «Про поновлення терміну дії Договору оренди внутрішньогосподарської меліоративної системи з фермерським господарством ОСОБА_2В.» (надалі за текстом рішення Відповідач-2, Орендар) надано дозвіл фермерському господарству «ОСОБА_2В.» в особі керівника ОСОБА_2 на поновлення терміну дії договору оренди внутрішньогосподарської меліоративної системи Х-25 протяжністю 23727 метрів розташованої за адресою село Новософіївка з Новософіївською сільською радою в особі сільського голови ОСОБА_3 терміном на 2 роки 11 місяців з 02 лютого 2015 року по 02 січня 2018 року. Ставку орендної плати залишено без змін відповідно до додатку № 1 рішення 13 сесії сільської ради 6 скликання № 130 від 26.05.2011 року та вирішено проводити щомісячно нарахування з урахуванням індексу інфляції.
На виконання вищевказаного рішення, 02 лютого 2015 року між Новософіївською сільською радою та фермерським господарством «ОСОБА_2В.» укладено договір оренди № 1 по внутрішньогосподарській меліоративній системі (надалі за текстом рішення - договір).
Відповідно до п. 1.1 договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування майно (внутрішньогосподарську меліоративну систему), що належить до комунальної власності територіальної громади сільської ради - внутрішньогосподарську меліоративну систему, розміщену за адресою: с Новософіївка, Голопристанського району, Херсонської області з метою поливу земельних ділянок, площею 23 727 м., вартістю за незалежною оцінкою (балансовою вартістю) станом на 01.01.2015 - 635 725 грн.
Пунктом 2.1 договору передбачено, що орендар вступає у строкове платне користування майном (внутрішньогосподарською меліоративною системою) у термін, указаний у Договорі, одночасно із підписанням сторонами Договору та акта приймання-передачі вказаного майна (внутрішньогосподарської меліоративної системи), який є невід'ємною частиною Договору оренди внутрішньогосподарської меліоративної системи від 27 травня 2011 року, додаток № 1 від 27 травня 2011 року.
ОСОБА_4 (внутрішньогосподарської меліоративної системи) в оренду здійснюється за вартістю, визначеною у звіті про незалежну оцінку, складеному за Методикою оцінки (п. 2.3 договору).
Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку (Додаток № 1 розрахунку до рішення сесії сільської ради № 130 від 26 травня 2011 року) орендної плати за оренду майна (внутрішньогосподарської меліоративної системи), що належить до комунальної власності територіальної громади Новософіївської сільської ради (п. 3.1 договору).
Відповідно до акту приймання-передачі майна (внутрішньогосподарської меліоративної системи) від 02 лютого 2015 року Орендодавцем надано Орендарю в оренду частину внутрішньогосподарської меліоративної системи протяжністю 23 727 метрів, що розміщена за адресою: с Новософіївка Голопристанського району Херсонської області.
Відповідно до розрахунку від 02 лютого 2015 року по Новософіївській сільській раді встановлено розмір орендної плати 2 % від балансової вартості об'єкта (згідно рішення 13 сесії 6 скликання сільської ради від 26.05.2011 експертна грошова оцінка споруди внутрішньогосподарської меліоративної системи становить 566 095 грн., балансова вартість зрошувальної системи 635 725 грн., з урахуванням проведеної індексації). Відповідно до Книги «Оборотные ведомости по расчетным счетам 103, 104, 105» по Новософіївській сільській раді за 2015 рік, станом на 01.02.2015 залишкова балансова вартість внутрішньогосподарської меліоративної системи складає 635 725 грн.
Фактичне виконання вказаного договору відповідачами підтверджується Актом приймання - передачі майна від 02 лютого 2015 року, згідно якого Орендодавцем передано Орендарю внутрішньогосподарську меліоративну систему протяжністю 23 727 метрів та копіями платіжних доручень про сплату ФГ «Сушич» орендної плати за користування орендованим майном.
Статтею 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено статус сільської ради, як органу місцевого самоврядування, що представляє відповідну територіальну громаду та здійснює від її імені в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування.
Відповідно до частини 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Частиною 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Аналогічну позицію викладено в п. 2 роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України № 02-5/35 від 26.01.2000 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів», згідно якого вказано, що підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 180 ГК України істотними умовами договору є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Статтею 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено вичерпний перелік істотних умов договору оренди комунального майна, серед яких: об'єкт оренди; термін, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок нарахування амортизаційних відрахувань, якщо їх нарахування передбачено законодавством; відновлення орендованого майна та умови його повернення; виконання зобов'язань; забезпечення виконання зобов'язань; порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об'єкта оренди; відповідальність сторін; страхування орендарем взятого ним в оренду майна; обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна.
Згідно ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Статтею 203 ЦК України передбачено загальні вимоги, додержання яких є обов'язковим для чинності правочину, а саме: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними; правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Статтею 204 ЦК України передбачено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Пунктом 2.9. постанови Пленуму Вищого господарського суду України №11 від 29.05.2013 року «Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними», передбачено, що на підставі статті 215 ЦК України недійсними можуть визнаватися не лише правочини, які не відповідають цьому Кодексу, а й такі, що порушують вимоги інших законодавчих актів України, указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів, виданих державними органами, у тому числі відомчих, зареєстрованих у встановленому порядку.
Частина 2 статті 284 ГК України передбачає, що оцінка об'єкта оренди здійснюється за відновною вартістю, крім об'єктів оренди державної та комунальної власності, оцінка яких здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Закон України «Про оренду державного та комунального майна» є спеціальним, тому його норми мають пріоритет перед іншими нормами законодавства, що регулюють орендні відносини.
Стаття 11 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлює, що оцінка об'єкта оренди здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, оцінка об'єкта оренди передує укладенню договору оренди.
Пунктом 1 Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 629 від 10.08.1995 (надалі за текстом рішення - Методика) передбачено, що відповідно до цієї Методики проводиться оцінка майна державних підприємств, установ та організацій, іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), що передається в оренду.
Пунктом 2 вказаної Методики встановлено, що оцінка об'єктів оренди проводиться з метою визначення вартості таких об'єктів згідно з положеннями (національними стандартами) оцінки майна та цією Методикою з урахуванням положень (стандартів) бухгалтерського обліку для відображення її в договорі оренди та використання під час розрахунку орендної плати.
Оцінка обов'язково проводиться перед укладенням договору оренди та перед продовженням (поновленням) договору оренди у разі, коли на момент продовження дії такого договору остання оцінка об'єкта оренди була проведена більш як три роки тому, передбачені цією Методикою послуги з проведення незалежної оцінки об'єкта оренди (активів, що входять до складу об'єкта оренди) та аудиторської перевірки об'єкта оренди оплачує орендар.
Відповідно до пункту 19 Методики у разі оренди нерухомого та іншого окремого індивідуально визначеного майна здійснюється його незалежна оцінка.
Відповідно до пункту 3 Методики поняття "незалежна оцінка" вживається у значенні, наведеному у Законі України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
Відповідно до статті 3 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" незалежною оцінкою майна вважається оцінка, що проведена суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання.
Статтею 7 вказаного Закону передбачено, що проведення оцінки майна є обов'язковим, зокрема, у випадку оренди майна, що є у комунальній власності.
Крім того, відповідно до п. 7 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 786 від 04.10.1995 p., розмір річної орендної плати у разі оренди іншого, крім нерухомого, окремого індивідуально визначеного майна, встановлюється за згодою сторін, але не менш як 10 відсотків вартості орендованого майна за результатами незалежної оцінки, а у разі, коли орендарем є суб'єкт малого підприємництва, - не менш як 7 відсотків вартості орендованого майна за результатами такої оцінки.
Незалежна оцінка вартості будівель «Внутрішньогосподарської меліоративної системи» розташованих на землях с. Новософіївка Голопристанського району Херсонської області, належних Новософіївській сільській раді, проведена в березні 2008 року та станом на 27.03.2008 складає 566 095 грн.
Тобто, перед прийняттям рішення 51 сесії 6 скликання Новософіївської сільської ради № 505 від 29.01.2015 «Про поновлення терміну дії Договору оренди внутрішньогосподарської меліоративної системи з фермерським господарством ОСОБА_2В.» та укладанням договору оренди між Новософіївською сільською радою та ФГ «ОСОБА_2В.» від 02 лютого 2015 року, а також на теперішній час незалежна оцінка об'єкта оренди, з метою визначення вартості спірного майна для відображення її в договорі оренди та використання під час розрахунку орендної плати, не проводилася.
На час прийняття вказаного рішення та укладення договору оренди, остання незалежна оцінка об'єкта оренди проведена 7 років тому, що є порушенням вимог ст. 11 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», п. 2 Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 629 від 10.08.1995.
Обрахування орендної плати здійснювалось не від вартості орендованого майна за незалежною оцінкою, а від його балансової вартості.
При укладенні договору оренди майна № 1 по внутрішньогосподарській меліоративній системі, зокрема в п. 3.1 договору, орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку (Додаток № 1 розрахунку до рішення сесії сільської ради № 130 від 26 травня 2011 року) орендної плати за оренду майна (внутрішньогосподарської меліоративної системи), що належить до комунальної власності територіальної громади Новософіївської сільської ради.
Проте вказана Методика не підлягала застосуванню при обрахуванні орендної плати за даним договором з наступних підстав.
Після прийняття рішення 20 сесії 6 скликання Новософіївської сільської ради № 188 від 26.09.2011, яким затверджено Положення про порядок передачі в оренду комунального майна Новософіївської сільської ради, рішення 13 сесії 6 скликання Новософіївської сільської ради № 130 від 26.05.2011 «Про продовження терміну дії договорів оренди внутрішньогосподарської меліоративної системи та затвердження методики розрахунку» з додатком до нього втратило свою чинність.
Крім того, рішення 13 сесії 6 скликання Новософіївської сільської ради №130 від 26.05.2011 «Про продовження терміну дії договорів оренди внутрішньогосподарської меліоративної системи та затвердження методики розрахунку» є актом індивідуальної дії, оскільки на підставі останнього продовжено термін дії договорів та надано в оренду внутрішньогосподарську меліоративну систему гр. Шваґеру І.Г. та ОСОБА_2 терміном до 26.04.2014. Цим же рішенням встановлено розмір орендної плати - 2 % балансової вартості об'єкта з урахуванням проведеної індексації та затверджено методику розрахунку орендної плати за користування внутрішньогосподарської меліоративної системи, яка є об'єктом комунальної власності сільської ради.
На час прийняття рішення 51 сесії 6 скликання Новософіївської сільської ради № 505 від 29.01.2015 «Про поновлення терміну дії Договору оренди внутрішньогосподарської меліоративної системи з фермерським господарством ОСОБА_2В.», яким надано дозвіл фермерському господарству «ОСОБА_2В.» в особі керівника ОСОБА_2 на поновлення терміну дії договору оренди внутрішньогосподарської меліоративної системи Х-25 протяжністю 23727 метрів розташованої за адресою село Новософіївка з Новософіївською сільською радою та укладення нового договору оренди № 1 по внутрішньогосподарській меліоративній системі від 02.02.2015, рішення 13 сесії 6 скликання Новософіївської сільської ради № 130 від 26.05.2011 «Про продовження терміну дії договорів оренди внутрішньогосподарської меліоративної системи та затвердити методику розрахунку» вичерпало свою дію.
Рішення 51 сесії 6 скликання Новософіївської сільської ради № 505 від 29.01.2015 «Про поновлення терміну дії Договору оренди внутрішньогосподарської меліоративної системи з фермерським господарством ОСОБА_2В.» та правочин, який укладений на його виконання, між орендодавцем та орендарем суперечить вимогам законодавства України, інтересам держави та суспільства, в тому числі ст. ст. 10, 11 Закону України «Про оренду державного і комунального майна», що в свою чергу є підставою для визнання їх недійсними (незаконними).
Згідно частин 1, 3 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Якщо у зв'язку із вчиненням недійсного правочину другій стороні або третій особі завдано збитків та моральної шкоди, вони підлягають відшкодуванню винною стороною.
Правові наслідки, передбачені частинами першою та другою цієї статті, застосовуються, якщо законом не встановлені особливі умови їх застосування або особливі правові наслідки окремих видів недійсних правочинів.
Статтею 236 ЦК України встановлено, що недійсний правочин є недійсним з моменту його вчинення, але якщо за недійсним правочином права та обов'язки передбачалися лише на майбутнє, можливість настання їх в майбутньому припиняється.
Відповідно до вимог частини 3 статті 207 Господарського кодексу України виконання господарського зобов'язання, визнаного судом недійсним повністю або частково, припиняється з дня набрання рішенням законної сили як таке, що вважається недійсним з моменту його виникнення. У разі, якщо за змістом зобов'язання воно може бути припинено лише на майбутнє, таке зобов'язання визнається недійсним і припиняється на майбутнє.
Таким чином, відповідно до положень ст. 21 ЦК України, ст. 207 ГК України та ст. 216 ЦК України, рішення 51 сесії 6 скликання Новософіївської сільської ради № 505 від 29.01.2015 «Про поновлення терміну дії Договору оренди внутрішньогосподарської меліоративної системи з фермерським господарством ОСОБА_2В.» підлягає визнанню незаконним (недійсним), а договір оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності Новософіївської сільської ради, укладений 02 лютого 2015 року між Новософіївською сільською радою та ФГ «Сушич», за вищенаведених підстав підлягає визнанню недійсним на майбутнє.
З огляду на вказані обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а заперечення відповідачів проти позову не приймаються судом до уваги.
Відповідно до абз. 2 п.2.10 Постанови пленуму Вищого господарського суду України № 11 від 29.05.13 «Про деякі питання практики визнання правочинів (господарських договорів) недійсними» прокурор, звертаючись до господарського суду із заявою про визнання правочину недійсним, виступає позивачем або зазначає у ній позивачем державний чи інший орган або установу, організацію, уповноважені здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах, наприклад, управляти майном, що є предметом цього правочину, і визначає відповідачами, як правило, сторони за правочином (договором).
Враховуючи, що в даному випадку окрім визнання недійсним договору оренди комунального майна, оспорюється рішення органу місцевого самоврядування на підставі якого було укладено спірний правочин, Новософіївську сільську раду Голопристанського району Херсонської області в даному випадку визначено відповідачем, а прокурор набув статусу позивача.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України,
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним рішення 51 сесії 6 скликання Новософіївської сільської ради № 505 від 29.01.2015 «Про поновлення терміну дії Договору оренди внутрішньогосподарської меліоративної системи з фермерським господарством ОСОБА_2В.».
3.Визнати на майбутнє недійсним договір оренди майна № 1 по внутрішньогосподарській меліоративній системі від 02 лютого 2015 року, укладений між Новософіївською сільською радою Голопристанського району Херсонської області та фермерським господарством «ОСОБА_2В.».
4.Стягнути з Новософіївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області (ідентифікаційний код - 26432636, адреса - 75664, Херсонська область, Голопристанський район, с. Новософіївка, вул. Леніна) на користь прокуратури Херсонської області (адреса 73000, Херсонська область, місто Херсон, вул. Петренко, 33, код - 04851120, р/рах. 35210003002291 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, призначення платежу: КЕКВ 2800, повернення судового збору за позовом заступника керівника Новокаховської місцевої прокурори Херсонської області в інтересах держави до Новософіївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, ФГ «Сушич» про визнання недійсним (незаконним) рішення, визнання недійсним договору оренди комунального майна) 1378грн.00коп. витрат по сплаті судового збору.
5.Стягнути з Фермерського господарства "Сушич" (ідентифікаційний код - 35908146, адреса - 75664, Херсонська область, Голопристанський район, с. Новософіївка, вул. Леніна) на користь прокуратури Херсонської області (адреса 73000, Херсонська область, місто Херсон, вул. Петренко, 33, код - 04851120, р/рах. 35210003002291 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, призначення платежу: КЕКВ 2800, повернення судового збору за позовом заступника керівника Новокаховської місцевої прокурори Херсонської області в інтересах держави до Новософіївської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, ФГ «Сушич» про визнання недійсним (незаконним) рішення, визнання недійсним договору оренди комунального майна) 1378грн.00коп. витрат по сплаті судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
(Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом).
Повне рішення складено 23 травня 2016 р.
Суддя Ю.В. Гридасов