Постанова № 57843576, 05.05.2016, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
05.05.2016
Номер справи
359/3483/16-а
Номер документу
57843576
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

:

Справа №2-а/359/122/2016

№359/3483/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2016 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді Саган В.М.

при секретарі Степаненко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бориспіль справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об»єднаного управління пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

19.04.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду. Свої вимоги обґрунтовує тим, що з 03.01.2012 р. він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Борисполі та Бориспільському районі та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України „Про державну службу". 24.02.2016 р. він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з тим, що у заробіток для обчислення пенсії не були включені суми нарахованої матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, які входять в склад заробітної плати державного службовця та на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому мають бути включені до заробітної плати, з якої розраховується пенсія державного службовця, але йому було відмовлено в такому перерахунку його пенсії.

Просив визнати дії Бориспільського ОУПФ Київської області неправомірними, зобов»язати Бориспільське ОУПФ Київської області визначити йому розмір пенсії з урахуванням розмірів отриманої ним матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 20066,28 грн., за період з січня 2010 р. до грудня 2011 р., врахувавши, що пенсія призначена 03.01.2012 р. у розмірі 80 % від сум заробітної плати на які нараховуються страхові внески; зобов»язати Бориспільське ОУПФ виплатити йому різницю між обчисленою з врахуванням інших виплати та виплаченою пенсією за період часу з 24.08.2015 р.

В судове засідання позивач не з»явився, надав суду заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності, на позові наполягає.

Представник відповідача в судове засідання також не з»явився, однак направив письмові заперечення, в яких зазначив, що відповідно до ст..33 ЗУ « Про державну службу» заробітна плата складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Матеріальна допомога та індексація не зазначені як інші надбавки. При визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені ЗУ « Про державну службу» та Постановою КМУ № 865 від 31.05.2000року. Даною постановою не передбачено визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії з урахуванням сум індексації та матеріальної допомоги. Отже, право позивача на перерахунок пенсії не порушені, оскільки призначення пенсії здійснювалося виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на призначення пенсії. Також, вважають вимогу про перерахунок та виплату пенсії з 24.08.2015 р. необґрунтованою, оскільки позивач звернувся до управління із заявою про перерахунок 24.02.2016 р., а тому в силу приписів ст..45 ЗУ « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» перерахунок повинен бути здійснений з 01.03.2016 р. В зв»язку з цим, просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Позивач ОСОБА_1 з 04.01.2012 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Борисполі та Бориспільському районі та отримує пенсію державного службовця за віком.

Розмір пенсії ОСОБА_2 визначено відповідно до вимог ЗУ « Про державну службу», з встановленням загального проценту розрахунку пенсії від заробітку- 80%, що підтверджується протоколом № 17 від 19.01.2012 р.( а.с.17).

Згідно довідки № 02 від 03.01.2012 р., виданої Київською обласною митницею, про складові заробітної плати, відображено суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань , що не були враховані при розрахунку пенсії позивача. ( а.с.12).

24.02.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою здійснити йому перерахунок призначеної раніше пенсії, з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.( а.с.13).

29.02.2016 року за № 2299/03 позивач отримав відповідь Бориспільського об»єднаного управління пенсійного фонду України Київської області про відмову в перерахунку йому пенсії. ( а.с.15).

Судом встановлено, що має місце спір фізичної особи (пенсіонера) із суб'єктом владних повноважень (Управлінням Пенсійного фонду України) щодо оскарження його рішення про відмову у перерахунку пенсії.

Правовідносини регулюються ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», Законом України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до Положення «Про Пенсійний фонд України», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року №1261, Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.

Згідно положень ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції 2011 року) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,- у розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до ч.2 ст. 37-1 цього Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

В силу ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами нормами.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 даної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст..41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат(доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Верховний Суд України під час розгляду справи № 21-430а11, постанова від 20.02.2012 року (за аналогічним позовом), прийшов до таких правових висновків: «Усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права касаційним судом, Верховний Суд вважає неправильним висновок цього суду в оскаржуваних ухвалах про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії. Матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця. За змістом наведених норм (ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, висновок касаційного суду про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів «Про державну службу» № 3723-XII та «Про оплату праці» № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV та стаття 66 Закону «Про пенсійне забезпечення» №1788XII».

Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

На підставі зазначеного суд дійшов до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань враховуються в заробіток позивача для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, оскільки на них фактично нараховані та сплачені страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Судом встановлено неправомірність дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу.

Відповідно до вимог ст..84 ЗУ « Про пенсійне забезпечення», ч.4 ст. 45 ЗУ « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-числа.

Оскільки позивач звернувся до Бориспільського об»єднаного управління пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії 24.02.2016 року, перерахунок розміру пенсії позивачу слід здійснювати починаючи із 01 березня 2016 року, а не з 24.08.2015 року, як вказано в позові.

Таким чином, позовні вимоги в іншій частині підлягають залишенню без задоволення.

Крім того, позивач при зверненні до суду з адміністративним позовом оплатив судовий збір в сумі 551,20 грн.( а.с.2,3). Відповідно до вимог ст. 94 ч.1 КАС України з відповідача на користь позивача слід стягнути судові витрати у виді судового збору у сумі 551 грн. 20 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 37,37-1 Закону України «Про державну службу» ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст..84 ЗУ « Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 41, 45, 66 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а 11, ст. ст. 11, 70, 71, 94, 99, 128, 159, 160, 162, 163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Бориспільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо проведення обрахунку пенсії ОСОБА_1 в частині виключення інших виплат зі складу заробітку, з якого здійснювалося нарахування пенсії.

Зобов»язати Бориспільське об»єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, включивши до розрахунку пенсії нараховані та виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, як складові заробітної плати, з яких нараховані та оплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування , починаючи з 01 березня 2016 року в розмірі 80 %.

Зобов»язати Бориспільське об»єднане управління Пенсійного фонду України Київської області виплатити ОСОБА_1 недоотриману пенсію після перерахунку з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески, з 01 березня 2016 року.

Позовні вимоги в іншій частині - залишити без задоволення.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІПН НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Бориспільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області ( код ЄДРПОУ 37838060) витрати по сплаті судового збору в сумі 551грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування ч.3 ст.160 КАС, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Саган В.М.