Ухвала суду № 57838987, 17.05.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2016
Номер справи
813/6470/15
Номер документу
57838987
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2016 р. Справа № 876/1902/16

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Гулида Р.М.,

суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,

при секретарі судового засідання - Кулик Т.Б.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Дутканич Н.І..

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ліквідатора Приватного підприємства "Львівський центр якості" ОСОБА_1 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року у справі за позовом ліквідатора Приватного підприємства "Львівський центр якості" ОСОБА_1 до Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

Ліквідатор ПП "Львівський центр якості" ОСОБА_1 звернувся з позовом до Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області з вимогою визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0004962202 від 28.05.2015 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 680 грн..

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що спірне податкове повідомлення-рішення винесено у зв'язку із порушенням позивачем пп. 49.18.2. 49.18.3 п. 49.18, п. 49.1. 49.2 ст. 49, п.152.9 ст.152 ПК України, а саме: неподання декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2012 року, 2012 рік, 2013 рік, 2014 рік. З посиланням на ч.5 ст.105, ч.ч.10, 11 ст.11 ЦК України стверджує про відсутність підстав для подачі декларації з податку на прибуток у підприємства за вказані періоди. Зазначив, що чинне податкове законодавство не містить визначення останнього податкового (звітного) періоду, за який слід подавати декларацію з податку на прибуток підприємства. Вважає, що податковий орган безпідставно ототожнює поняття "ліквідація юридичної особи" з "державною реєстрацією припинення юридичної особи" і зняття її з обліку з Єдиного державного реєстру та з обліку в податковій інспекції. У зв'язку із прийняттям 06.04.2012 року засновником рішення про ліквідацію ПП "Львівський центр якості", 11.04.2012 року були закриті рахунки підприємства, 13.04.2012 року опубліковано оголошення про ліквідацію підприємства, 13.06.2012 року закінчився термін звернення кредиторів, 30.06.2012 року затверджено ліквідаційний баланс підприємства, тому останнім звітним періодом було 6 міс.2012 року. Вважає необґрунтованими висновки податкового органу про те, що податкова звітність повинна подаватися до моменту здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи та зняття її з податкового обліку.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року, в задоволенні адміністративного позову - відмовлено.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, ліквідатор ПП "Львівський центр якості" ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задоволити.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що і призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.

Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.

Судом першої інстанції встановлено, що 06.04.2012 року Рішенням № 1 засновника (власника) ПП "Львівський центр якості" вирішено припинити діяльність підприємства, призначено ліквідатором підприємства ОСОБА_1, якому доручено подати рішення для внесення до Єдиного державного реєстру записів про припинення діяльності підприємства, та встановлено строк для задоволення претензій кредиторів 2 місяці з моменту публікації повідомлення про припинення діяльності ПП "Львівський центр якості" (а.с. 10).

09.04.2012 року Державним реєстратором проведено реєстраційну дію "Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи".

13.04.2012 року опубліковано оголошення про ліквідацію підприємства.

21.12.2012 ДПІ у Галицькому районі м. Львова видано довідку за формою № 22-ОПП про відсутність заборгованості зі сплати податків, зборів.

05.01.2015 ліквідатором ПП "Львівський центр якості" подано до ДПІ у Галицькому районі м. Львова заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску (форма №7-ЄВС) та про припинення платника податків (форма №8-ОПП).

ДПІ у Галицькому районі м. Львова проведено позапланову виїзну перевірку ПП "Львівській центр якості" з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 25.05.2012 по 06.05.2015 року.

13.05.2015 р. за результатами якої складено акт № 597/13-04-22-02/31804790 на підставі якого податковим органом 28.05.2015 року прийнято податкове повідомлення - рішення №0004962202, яким апелянту збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 680 грн., з яких 680 грн. - сума штрафних (фінансових) санкцій за неподання податкової звітності(а.с.8).

Апелянт оскаржив зазначене податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку, однак рішеннями ГУ ДФС Львівській області від 01.07.2015 № 3275/10/13-01-10-07-05 та ДФС України від 03.08.2015 р. №7541/1/99-99-10-02-25 податкове повідомлення залишено без змін, а скарги без задоволення (а.с.32-35,44-47).

Згідно п.п. 67.1.1 п. 67.1 ст. 67 ПК України підставами для зняття з обліку в органах державної податкової служби юридичної особи, її відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб є повідомлення чи документальне підтвердження державного реєстратора чи іншого органу державної реєстрації про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, закриття відокремленого підрозділу юридичної особи.

Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 22.04.2014 № 462), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 р. за № 1562/20300, затверджено Порядок обліку платників податків і зборів (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 11.5. Порядку у зв'язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків контролюючі органи розпочинають та проводять процедури, передбачені розділом ІІІ цього Порядку, у разі одержання хоча б одного з документів (відомостей), визначених вказаним пунктом, серед яких є заява за формою № 8-ОПП від платника податків, поданої згідно з пунктами 11.2-11.4 цього розділу.

Платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючі органи за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації) (пункт 11.1.).

У разі отримання документів згідно з пунктами 11.1-11.4 цього розділу та/або, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків, контролюючим органом приймається рішення про проведення (не проведення за підставами, встановленими пунктами 11.11 та 11.12 цього розділу) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі (пункт 11.9.).

Після проведеної документальної позапланової перевірки платника податків та його відокремлених підрозділів та спливу законодавчо встановлених строків сплати узгоджених грошових зобов'язань такого платника податків та його відокремлених підрозділів, у разі відсутності заперечень контролюючого органу щодо здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи, визначених пунктом 11.27 цього розділу, та встановлення факту відсутності заборгованості платника податків та його відокремлених підрозділів перед бюджетом щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, контролюючий орган складає довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за формою № 22-ОПП (пункт 11.17.).

Після закінчення процедур ліквідації або реорганізації, визначених цим Порядком, для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу контролюючий орган видає: довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за формою № 22-ОПП, якщо після проведення документальної позапланової перевірки та спливу законодавчо визначених строків сплати узгоджених грошових зобов'язань встановлено відсутність грошових зобов'язань та/або податкового боргу; документ (рішення) про узгодження плану реорганізації з контролюючим органом (за наявності податкового боргу) (пункт 11.20.).

Сторони підтвердили, що передбачені розділом ІІІ Порядку процедури, зумовлені ліквідацією ПП "Львівській центр якості", були проведені контролюючим органом у 2012 р. і завершилися складанням довідки про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за формою № 22-ОПП від 21.12.2012 року за № 114/1820-13, яка була одержана ліквідатором ОСОБА_1 особисто.

Пунктом 11.22. Порядку передбачено, що довідку за формою № 22-ОПП та документи про узгодження плану реорганізації, видані контролюючим органом, платник податків подає державному реєстратору для проведення державної реєстрації припинення у порядку, встановленому Законом.

Довідка за формою № 22-ОПП: є єдиним документом, що підтверджує відсутність заборгованості з податків, зборів у випадках припинення юридичних осіб, визначених Законом; не може використовуватись у випадках, передбачених іншими нормативно-правовими актами, крім визначених у Законі та нормативно-правових актах, прийнятих відповідно до Закону.

У відповідності до пункту 11.24. Порядку довідки за формою № 22-ОПП та за формою № 12-ОПП є дійсними протягом двох місяців від дня їх реєстрації у контролюючому органі. Довідка за формою № 12-ОПП видається (надсилається) у випадках, визначених цим розділом, протягом 5 робочих днів після зняття платника податків з обліку. Після завершення строку дії довідки за формою № 12-ОПП або за формою № 22-ОПП повторна довідка видається контролюючим органом протягом місяця від дня отримання звернення платника податків про заміну довідки у такому самому порядку, як і попередня довідка.

Як встановлено по справі, ліквідатор ОСОБА_1 звернувся за видачею повторної довідки 05.01.2015 року, подавши заяви про зняття з обліку платника єдиного внеску (форма №7-ЄВС) та про припинення платника податків (форма №8-ОПП).

Вказане свідчить про реалізацію апелянтом передбаченого п. 11.24. Порядку права на одержання повторної довідки у зв'язку із завершенням строку дії довідки за формою № 22-ОПП від 21.12.2012 року.

Однак, оскільки звернення ліквідатора ОСОБА_1 до контролюючого органу з заявою за видачею довідки за формою № 22-ОПП відбулося після завершення строку дії цієї довідки (через два роки), відповідач в силу п. 11.24. Порядку вправі видати повторну довідку лише після проведення тих самих процедур, які вже здійснювалися у 2012 році при видачі попередньої довідки.

У зв'язку з цим податковим органом була проведена позапланова виїзна перевірка, результати якої оформлено актом № 956/13-04-22-02/31804790 від 13.05.2015р., встановлено, що підприємством не подано податкову звітність у строки визначені законодавством, а саме: Декларації з податку на прибуток підприємства за 9 місяців 2012, за 2012 рік, за 2013 рік, за 2014 рік, що є порушенням пп.49.18.2, 49.18.3 п. 49.18, п.49.2, п.49.1 ст. 49, пп. 152.9.3 п.152.9 ст.152 ПК України, та прийнято податкове повідомлення - рішення № 0004962202 від 28.05.2015 року.

Апелянт стверджує про відсутність підстав для подачі декларації з податку на прибуток у підприємства за вказані періоди. За відсутності у чинному податковому законодавстві визначення останнього податкового (звітного) періоду, за який слід подавати декларацію з податку на прибуток підприємства, посилається на ч.ч.10, 11 ст.11 Цивільного кодексу України та вказує на те, що відповідач безпідставно ототожнює поняття "ліквідація юридичної особи" з "державною реєстрацією припинення юридичної особи" і зняття її з обліку з Єдиного державного реєстру та з обліку в податковій інспекції.

Стаття 111 ЦК України визначає порядок ліквідації юридичної особи, відповідно до частини 10 якої до затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період, а згідно з частиною 11 після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає ліквідаційний баланс, забезпечує його затвердження учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, та забезпечує подання органам доходів і зборів.

Відповідно до вказаних норм та затвердження ліквідаційного балансу 30.06.2012 року, апелянт вказує, що останнім звітним періодом для ПП "Львівській центр якості" був період впродовж 6 міс. 2012 року, однак такі твердження є хибними враховуючи наступне.

Аналіз статті 1 ЦК України та статей 1 та 5 Податкового кодексу дає підстави стверджувати про те, що відносини, які склалися між сторонами стосовно видачі довідки про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за формою № 22-ОПП, регулюються нормами податкового, а не цивільного законодавства.

Дії податкового органу щодо призначення та проведення позапланової виїзної перевірки ПП "Львівській центр якості" у зв'язку із повторним зверненням ліквідатора ОСОБА_1 у січні 2015 року є правомірними, оскільки такі відповідають приписам пункту 11.24. Порядку.

Щодо висновків контролюючого органу про неподання ПП "Львівській центр якості" податкової звітність у строки, визначені законодавством, а саме: декларації з податку на прибуток підприємства за 9 місяців 2012 року, за 2012 рік, за 2013 рік, за 2014 рік, слід вказати що такі є правомірними, враховуючи наступне.

Відповідно до п. 49.1, 49.2 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Відповідальність платника податків або інших осіб, зобов'язаних нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), встановлена пунктом 120.1 статті 120 Податкового кодексу, яка полягає у накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Відтак, застосований контролюючим органом штраф відповідає розміру, передбаченому зазначеним пунктом ст. 120 ПК України.

Стосовно тверджень апелянта про безпідставне, на його думку, ототожнення відповідачем поняття "ліквідація юридичної особи" з "державною реєстрацією припинення юридичної особи" і зняття її з обліку з Єдиного державного реєстру та з обліку в податковій інспекції, слід зазначити наступне.

Згідно ч. 7 ст. 59 Господарського кодексу України, скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. Такий запис вноситься лише після затвердження ліквідаційного балансу відповідно до вимог цього Кодексу та подання головою ліквідаційної комісії або уповноваженою ним особою документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою - підприємцем у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Відповідно до п.11.31 Порядку, зняття з обліку платників податків у контролюючих органах здійснюється у такому порядку: підставою для зняття їх з обліку у контролюючих органах є надходження від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру та відомості реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи. Дата зняття з обліку відповідає даті закриття останньої картки особових рахунків платника податків або даті отримання повідомлення державного реєстратора про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у разі, якщо на момент отримання такого повідомлення були закриті всі картки особових рахунків такого платника податків.

Згідно статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Податковий облік підприємство (в особі ліквідаційної комісії чи іншого органу, уповноваженого на проведення ліквідації підприємства) зобов'язане вести до моменту зняття його з обліку в податковому органі, як платника податків.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 08.02.2016 року, ПП "Львівській центр якості" з 09.04.2012 року перебуває у стані припинення за рішенням засновників (а.с. 61).

Отже, ПП "Львівській центр якості" є юридичною особою і платником податків і до моменту зняття з обліку підприємства як юридичної особи, залишається платником податків, зборів, обов'язкових платежів, що зобов'язує ліквідаційну комісію (ліквідатора) виконувати покладені на платника обов'язки, зокрема, щодо подання до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларацій, звітності та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Як зазначив ліквідатор ОСОБА_1, через організаційно-технічні обставини, що виникли у Львівському міському та обласному архівах він не зміг подати вчасно документи до Львівського обласного архіву, а архівний відділ Львівської міської ради відмовив у прийомі на зберігання документів.

У зв'язку з цим передача ліквідатором документів ПП "Львівській центр якості" на зберігання в архівну установу та одержання відповідної довідки, яка є обов'язковою для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи (пункт 2 частини 12 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) тривала впродовж двох років. На думку апелянта, вказана обставина повинна була враховуватися відповідачем при розгляді його заяв від 05.01.2015 року.

Однак, порушення ліквідатором передбачених Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) строків подання відповідних документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, не є підставою для звільнення ПП "Львівській центр якості" від виконання обов'язків платника податків, передбачених п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України.

Враховуючи норми чинного законодавства та прискіпливо проаналізовані обставини справи, колегія суддів констатує, що податкове повідомлення - рішення №0004962202 від 28.05.2015 року є правомірним, а відтак позов не підлягає задоволенню.

А тому, перевіривши дійсні обставини справи та додатково проаналізувавши зібрані документальні докази по матеріалах справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.200 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.

Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ліквідатора Приватного підприємства "Львівський центр якості" ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а постанову Львівьського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року у справі №813/6470/15 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий: Р.М. Гулид

Судді: С.М. Кузьмич

В.З. Улицький

Повний текст ухвали виготовлено 23.05.2016 року