Ухвала суду № 57815098, 17.05.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
17.05.2016
Номер справи
815/4085/15
Номер документу
57815098
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"17" травня 2016 р. м. Київ К/800/54746/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого - судді Леонтович К.Г.,

суддів: Калашнікової О.В., Сороки М.О.,

секретаря Коцюрби В.М.,

за участю представника відповідача Гуленка Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду касаційну скаргу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2015 року у справі № 815/4085/15 за позовом ОСОБА_2 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації публічного акціонерного товариства КБ „НАДРА" Стрюкової Ірини Олександрівни про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2015 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації публічного акціонерного товариства КБ „НАДРА" Стрюкової Ірини Олександрівни, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив: визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ КБ "НАДРА" Стрюкової Ірини Олександрівни щодо не включення ОСОБА_2 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ КБ "НАДРА" Стрюкову Ірину Олександрівну включити ОСОБА_2 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та передати дану інформацію (перелік) до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_2 до Загального реєстру вкладників ПАТ КБ "НАДРА", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у розмірі 199 510,00 грн. та затвердити його.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачами було протиправно не включено позивача до переліку та реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в публічному акціонерному товаристві КБ „НАДРА" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року відмовлено в задоволенні позовних вимог.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2015 року скасоване рішення суду першої інстанції та прийняте нове рішення про задоволення позовних вимог.

Не погоджуючись з рішенням апеляційного суду Фонд гарантування вкладів фізичних осіб звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права.

В письмових запереченнях на касаційну скаргу ОСОБА_2 просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції залишити без змін.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що 05.02.2015 року між ОСОБА_2 та ПАТ „КБ „НАДРА" були укладені договори НОМЕР_3 та НОМЕР_4 строкового банківського вкладу (депозиту) без поповнення, оформлені в рамках Пакету послуг „ПУ „GOLD". Згідно умов даних договорів, сума вкладів склала 150000,00 грн. та 49510,00 грн. відповідно, з нарахуванням відсотків за користування вкладів в розмірі 18% річних. Строки вкладів - один місяць, тобто до 05.03.2015 року. Відповідно до п.4.8 договору, якщо вкладник в період дії договорів не звернувся до банку із заявою про відмову від продовження строку розміщення вкладу на новий термін, строк розміщення вкладів продовжується на такий саме період. Кількість продовжень строку дії договорів необмежена.

Позивачем 05.02.2015 року була подана до ПАТ „КБ „НАДРА" заява про своє небажання продовжувати строк дії договорів та виплату суми вкладів та нарахованих відсотків в день їхнього закінчення, тобто 05.03.2015 року. Факт внесення грошових коштів відповідно до умов договорів підтверджується квитанціями №4860, №4152 від 05.02.2015 року.

Правлінням Національного банку України 07.08.2014 року прийнята постанова №469/БТ про віднесення ПАТ „КБ „НАДРА" до категорії проблемних банків із призначенням куратора.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 05.02.2015 року № 83 „Про віднесення ПАТ „КБ „НАДРА" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняте рішення від 05.02.2015 року № 26 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "КБ "НАДРА", згідно якого з 06.02.2015 року запроваджена тимчасова адміністрація та призначена уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ „КБ „НАДРА" Стрюкова І.О.

Тимчасову адміністрацію в ПАТ „КБ „НАДРА" запроваджено строком на три місяці з 06.02.2015 року по 05.05.2015 року включно.

Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №85 від 23.04.2015 року термін здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ „КБ „НАДРА" продовжений по 05.06.2015 року включно.

На підставі постанови Правління Національного банку України №356 від 04.06.2015 року „Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ „КБ „НАДРА", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 05.06.2015 року прийняте рішення №113 „Про початок процедури ліквідації ПАТ „КБ „НАДРА" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", яким призначена уповноважена особа Фонду на ліквідацію ПАТ „КБ „НАДРА" Стрюкова І.О. строком на 1 рік з 05.06.2015 року по 04.06.2016 року.

З 29.04.2015 року ПАТ ПАТ „КБ „НАДРА" розпочав виплати коштів вкладникам за договорами банківського вкладу, строк дії яких закінчився до 15.04.2015 року включно.

ОСОБА_2 07.05.2015 року звернувся із заявою до відділення ПАТ „КБ „НАДРА" щодо включення його до списку вкладників. Відповіді отримано не було.

Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ „КБ „НАДРА" Стрюковою І.О. на заяву позивача від 07.05.2015 року ПАТ „КБ „НАДРА" надана відповідь за №22-7-15467 від 17.06.2015 року про неможливість задоволення вказаної заяви, тому що використання коштів які знаходяться на рахунку позивача обмежено, оскільки є підстави вважати, що проведені операції, результатом яких стало збільшення гарантованої суми відшкодування за вкладами фізичних осіб Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Відповідно до п.2 ст.38 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті. Метою проведення перевірки було встановлення фактів штучного створення правових підстав для отримання вкладниками/клієнтами банку виплат сум гарантованого відшкодування з коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а також виявлення правочинів, що можуть містити ознаки нікчемності та підпадати під критерії нікчемності, наведені в п.3 ст.38 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог виходив з того, що дії уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів щодо не включення позивача є правомірними, оскільки уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб наділена повноваженнями на перевірку правочинів на предмет нікчемності з підстав, визначених в ст.38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", має право обмежувати здійснення операцій банком, замовляти проведення аудиту та звертатися до правоохоронних органів в разі виявлення протиправних дій працівниками та клієнтами банку.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги послався на ті обставини, що відповідачами суду не надані докази того, що договори строкового банківського вкладу (депозиту) без поповнення з позивачем є нікчемним у розумінні вимог цивільного законодавства України. Крім того, в матеріалах справи наявні належні та допустимі докази щодо підтвердження фінансової операції, зокрема, квитанції, виписка по особовому рахунку.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до пунктів 3 та 4 частини першої статті 2 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти; вкладник - фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Частиною першою статті 26 зазначеного Закону встановлено, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами. Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку. Виплата відшкодування здійснюється з урахуванням сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у банку. Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з частинами першою, другою та третьою статті 27 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Частинами п'ятою та шостою зазначеної статті встановлено, що протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах „Урядовий кур'єр" або „Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Пунктом 3 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №14 від 09.08.2012 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 за № 1548/21860 уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Згідно з пунктом 4 розділу ІІІ зазначеного Положення перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку. Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

Відповідно до пункту 5 та 6 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №14 від 09.08.2012 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 за № 1548/21860 перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом. Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними. Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файла „Перелік вкладників" (додаток 9) та за правилами формування csv файлів. Протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Пунктами 2, 3 та 4 розділу IV зазначеного Положення Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр). Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях. Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними. Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Виходячи з наведених законодавчих норм процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

Згідно з частиною другою статті 38 зазначеного Закону протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.

Частиною третьою статті 38 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлено, що правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору; банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України „Про банки і банківську діяльність"; банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 37 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" уповноважена особа Фонду має право повідомляти сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняти дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.

Отже, Закон України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" містить імперативну норму, якою в обов'язковому порядку зобов'язує уповноважену особу Фонду забезпечити перевірку правочинів (договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (договорів), що є нікчемними.

Судами встановлено, що під час перевірки банківських рахунків, на яких обліковувалися залишки грошових коштів вкладників, в тому числі і рахунку позивача, було прийняте рішення про запровадження на рахунках позивача тимчасового блокування коштів.

Крім того, судом першої інстанції встановлено, що на виконання своїх повноважень та з метою недопущення дій, що призводять до зростання гарантованої суми, яка підлягає відшкодуванню за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб внаслідок незаконних дій працівників або клієнтів ПАТ „КБ „НАДРА", наказом уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ „КБ „НАДРА" №264 від 16.03.2015 року створена комісія та призначена перевірка укладених банком протягом шести місяців до дня запровадження тимчасової адміністрації договорів банківського вкладу (депозиту) та договорів банківського рахунку (поточних/карткових рахунків), а також обставин зарахування грошових коштів на вказані рахунки.

Перевірка проводилася, в тому числі, у відповідності до вимог „Методичних рекомендацій стосовно процедури тимчасового обмеження уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію у неплатоспроможному банку банківських операцій щодо виплати коштів вкладникам", затверджених протоколом Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 036/15 від 10.02.2015 року, на предмет здійснення: безготівкових перерахувань грошових коштів з рахунків юридичних та/або фізичних осіб на рахунки інших фізичних осіб, відкритих в установі банку, в тому числі: безготівкових перерахувань грошових коштів з поточних рахунків юридичних осіб на рахунки фізичних осіб, відкриті в установі банку, з призначенням платежу не пов'язаним з трудовими відносинами; безготівкових перерахувань грошових коштів з поточних рахунків фізичних осіб на рахунки інших фізичних осіб, відкриті в установі банку, призначення платежу яких свідчить про нетиповий характер операції, в тому числі надання та повернення фінансової допомоги (позики), залучення коштів на вклад іншої фізичної особи, перерахування коштів без зазначення підстав перерахування, тощо; безготівкових перерахувань грошових коштів з поточних рахунків юридичних та фізичних осіб на рахунки фізичних осіб із неналежним призначенням платежу; касових операцій без фактичного внесення/отримання фізичними особами готівкових коштів; банківських операції, здійснених в період застосування обмежень відповідно до постанови Правління Національного банку України про віднесення банку до категорії проблемних; банківських операцій, проведених в не операційний час, тощо.

Також, уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ „КБ „НАДРА" було замовлено проведення аудиторської перевірки окремих операцій банку, за результатами якої ТОВ „Інтер-аудит" складений звіт про встановлення операцій дроблення коштів депозитних та поточних рахунків, зокрема, фізичних осіб.

За результатами цієї перевірки було встановлено, що дроблення коштів з поточних рахунків фізичних осіб здійснювалося шляхом перерахування з них на поточні, карткові або депозитні рахунки інших фізичних осіб коштів у розмірах, що не перевищують передбачену законодавством гарантовану суму відшкодування вкладів фізичних осіб. При цьому, в більшості випадків призначенням платежу таких операцій виступали: „надання позики", „повернення позики", „надання фінансової допомоги", „повернення фінансової допомоги" та „поповнення карткового рахунку".

Відповідно до Витягу з додатку №2 до Наказу №298 від 23.03.2015 року було тимчасово обмежено здійснення виплат ОСОБА_2 у зв'язку з тим, що гр. ОСОБА_4, на протязі одного банківського дня - 05.02.2015 року зі свого рахунку НОМЕР_1 здійснила перерахування грошових коштів на загальну суму 2 млн. грн. іншим фізичним особам, з призначенням „поповнення поточних карткових рахунків", зокрема, здійснила перерахування 200000,00 грн. на поточний (картковий) рахунок НОМЕР_2 ОСОБА_2.

Кошти на поточному рахунку ОСОБА_2 НОМЕР_2 у сумі 200000,00 грн. були використані позивачем в той же день для перерахування на депозитні рахунки НОМЕР_3 та НОМЕР_4.

Тобто, в результаті вчинення вказаних дій ОСОБА_4 мала намір за допомогою ОСОБА_2 та інших фізичних осіб - клієнтів банку, отримати гарантовану Фондом гарантування вкладів фізичних осіб виплату у сумі більшій за передбачені положеннями законодавства України 200000,00 грн.

Оскільки перевіркою встановлені факти збільшення гарантованої суми, яка підлягає відшкодуванню за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, комісією було рекомендовано уповноваженій особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ „КБ „НАДРА" обмежити операції в частині виплати коштів вкладникам, в тому числі, позивачу, та звернутися до правоохоронних органів із заявою про вчинення правопорушення, спрямованого на заволодіння коштами Фонду.

Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ „КБ „НАДРА" наказом №298 від 23.03.2015 року, наказом №454 від 05.06.2015 року, на підставі пропозиції комісії, тимчасово обмежені банківські операції щодо виплати коштів вкладникам, в тому числі, позивачу на період тимчасової адміністрації та ліквідації ПАТ „КБ „НАДРА" та направлене звернення до УДСБЕЗ ГУМВС України в м. Києві в порядку ст. 60, 214 КПК України про вчинення кримінального правопорушення.

Таким чином, операції пов'язані із зарахуванням позивачем на депозит грошових коштів мають ознаки нікчемності відповідно до норм ст. 38 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та вчинені з метою збільшення клієнтом банку гарантованої суми, яка підлягає відшкодуванню за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

В положеннях ст.215, ст.228 Цивільного кодексу України також визначено, що правочин, який порушує публічний порядок, тобто, спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним, є нікчемним і визнання недійсним такого правочину судом не вимагається.

З огляду на викладене, оскільки, уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб наділена повноваженнями на перевірку правочинів на предмет нікчемності з підстав, визначених в ст.38 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", має право обмежувати здійснення операцій банком, замовляти проведення аудиту та звертатися до правоохоронних органів в разі виявлення протиправних дій працівниками та клієнтами банку, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ „КБ „НАДРА" була правомірно здійснена перевірка таких правочинів, в тому числі, шляхом проведення аудиту, та встановлена наявність ознак нікчемності в операціях позивача, пов'язаних із зарахуванням на депозит грошових коштів, а тому відповідачем правомірно обмежені операції із виплати позивачу суми вкладу, та направлено звернення до правоохоронних органів.

При цьому, судом першої інстанції обґрунтовано зазначено, що процедура ліквідації ПАТ „КБ „НАДРА" триває та в разі не підтвердження в межах перевірки в порядку КПК України встановлених фактів позивач може бути включений уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "КБ "НАДРА" до переліку вкладників, які мають право на отримання відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду.

Виходячи з наведеного колегія суддів вважає вірними висновки суду першої інстанції, що уповноваженою особою Фонду гарантуваня вкладів фізичних осіб не було допущено протиправної бездіяльності щодо не включення ОСОБА_2 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, оскільки він діяв в межах своїх повноважень та на підставі вимог Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

В свою чергу, зважаючи, що позивача не було включено до переліку вкладників ПАТ „КБ „НАДРА", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, у Фонду відсутні підстави для включення позивача до Загального реєстру вкладників ПАТ „КБ „НАДРА", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов необґрунтованого висновку про наявність підстав задоволення позовних вимог.

З огляду на встановлені обставини судом першої інстанції прийняте обгрунтоване рішення про відмову в задоволенні позову.

З урахуванням наведеного колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню, а рішення суду першої інстанції підлягає залишенню в силі з урахуванням вищенаведених обставин.

Згідно ст.226 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судове рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, але помилково скасоване судом апеляційної інстанції.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України прийшла до висновків, що обставини справи встановлені повно і правильно, але суд апеляційної інстанції при ухваленні судового рішення порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення необґрунтованого рішення та помилкового скасування законного рішення суду першої інстанції, яке підлягає скасуванню, а постанова суду першої інстанції підлягає залишенню в силі.

Керуючись статтями 220, 221, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб задовольнити.

Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2015 року скасувати, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: