ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2016 р. Справа № 876/2856/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Кузьмича С. М.,
суддів Гулида Р. М., Улицького В. З.
за участю секретаря Кулик Т. Б.
представника позивача Байло І. С.
представника відповідача Дутканич Н. І.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року по справі № 813/134/16 за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "ГАЛ-КАТ" до Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним і скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
21 січня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, яким просив визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області № 556 від 19 жовтня 2015 року про перенесення терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзДВ "ГАЛ-КАТ".
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправним і скасовано наказ Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області № 556 від 19 жовтня 2015 року про перенесення терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзДВ "Гал-Кат".
Зазначену постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач. У поданій апеляційній скарзі просить вказану постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
В апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги той факт, що відповідач діяв в межах повноважень, передбачених ПК України. Також вказує, що ПК України не передбачено заборони щодо перенесення строку проведення перевірки.
В судовому засіданні представник позивача надав пояснення. Просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
В судовому засіданні представник відповідача надав пояснення. Просив апеляційну скаргу задоволити, рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не належить до задоволення з наступних підстав.
Проаналізувавши матеріали справи, судом встановлено, що 12 жовтня 2015 року ДПІ у Галицькому районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області було прийнято Наказ № 545 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзДВ "ГАЛ-КАТ", згідно якого з 12 жовтня 2015 року повинна бути проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТзДВ "ГАЛ-КАТ" з питань дотримання податкового законодавства по взаєморозрахунках із ТзОВ "Метал Холдинг Груп", ТзОВ "Галицька кабельна компанія", ТзОВ "Вікнаград", ТзОВ "Метал Холдинг Трейд", ТзОВ "МД Промгруп" за квітень 2015 року, а також документальне підтвердження використання у власній господарській діяльності товарів (робіт, послуг) чи подальшу реалізацію цих товарів (робіт, послуг) отриманих від вище перелічених контрагентів. Тривалість перевірки 5 робочих днів, з 12 жовтня 2015 року по 16 жовтня 2015 року включно.
Листом № 216 від 15 жовтня 2015 року ТзДВ "ГАЛ-КАТ" повідомило ДПІ у Галицькому районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області про втрату документів та просило надати термін для можливості відновити первинні бухгалтерські документи. Також було повідомлено, що з метою фіксування втрати документів підприємство звернулось до експерта, виїзд якого на місце події відбувся 13 жовтня 2015 року.
16 жовтня 2015 року ТзДВ "ГАЛ-КАТ" отримало листа від ДПІ у Галицькому районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області №13462/13-04-22-04 про надання документів, в якому відповідач просить надати в термін до 19 жовтня 2015 року копію договору та висновок експерта із фото підтвердженням затоплення приміщення архіву, в якому знаходились бухгалтерські документи.
19 жовтня 2015 року ТзДВ "ГАЛ-КАТ" надано ДПІ у Галицькому районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області копії договору на проведення експертного дослідження № 12/10-15 від 12 жовтня 2015 року та Висновок № 15/10-15-я експертного будівельно-технічного дослідження від 15 жовтня 2015 року.
19 жовтня 2015 року ревізорами ДПІ у Галицькому районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області складено Акт № 24/13-04-22-04/38456790 про ненадання документів під час проведення позапланової документальної перевірки ТзДВ "ГАЛ-КАТ" з питань дотримання податкового законодавства по взаєморозрахунках із ТзОВ "Метал Холдинг Груп", ТзОВ "Галицька кабельна компанія", ТзОВ "Вікнаград", ТзОВ "Метал Холдинг Трейд", ТзОВ "МД Промгруп" за квітень 2015 року, а також документальне підтвердження використання у власній господарській діяльності товарів (робіт, послуг) чи подальшу реалізацію цих товарів (робіт, послуг) отриманих від вище перелічених контрагентів.
19 жовтня 2015 року начальником відділу перевірок платників податків ризикових категорій управління податкового аудиту складено доповідну записку про перенесення термінів проведення перевірки ТзДВ "ГАЛ-КАТ".
19 жовтня 2015 року ДПІ у Галицькому районі м. Львова видано Наказ № 556 від 19 жовтня 2015 року "Про перенесення терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзДВ "ГАЛ-КАТ".
Положеннями статті 44 Податкового кодексу України передбачено, що у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності. Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.
У разі неможливості проведення перевірки платника податків у випадках, передбачених цим підпунктом, терміни проведення таких перевірок переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах, визначених цим підпунктом строків.
Згідно з пунктом 1.2.6. Методичних рекомендацій у разі якщо під час проведення документальної перевірки до органу державної фіскальної служби за місцем обліку від платника податків надійшло повідомлення про втрату, пошкодження або дострокове знищення документів або вилучення документів правоохоронними та іншими органами (у зв'язку з чим особами, які здійснюють (очолюють) перевірку, обґрунтовано встановлено неможливість подальшого проведення перевірки) такі особи складають акт довільної форми, який реєструється у Спеціальному журналі реєстрації актів у порядку, передбаченому пунктом 1.4.5 цього розділу Методичних рекомендацій.
При цьому до такого акту додаються копії отриманих від платника податків документів, що підтверджують втрату, пошкодження або дострокове знищення документів, звернення платника із заявою до правоохоронних органів, копії протоколу вилучення документів правоохоронними та/або іншими органами тощо (за наявності). У разі ненадання відповідних документів платником податків особа, яка здійснює (очолює) перевірку, вживає заходів для документування в акті (додатках до акта) переліку документів (за необхідності - згрупованих за типами), відсутність яких унеможливлює подальше проведення перевірки.
В акті зазначаються причини неможливості продовжувати перевірку у терміни, вказані у направленні та наказі, та робиться відповідний запис про проведення зазначеної перевірки після усунення причин, які призвели до неможливості її проведення.
На підставі цього акту органом державної фіскальної служби, яким було призначено перевірку, видається наказ про перенесення термінів проведення такої перевірки на строк, визначений відповідно до пункту 44.5 статті 44 або пункту 85.9 статті 89 розділу II Кодексу, копія якого вручається платнику податків (посадовим особам платника податків або його законним (уповноваженим) представникам).
Відповідно до статті 86 Податкового кодексу України з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку починається перебіг строку для оформлення результатів перевірки. Результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що видання ДПІ у Галицькому районі м. Львова Наказу № 556 від 19 жовтня 2015 року "Про перенесення терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзДВ "ГАЛ-КАТ" після закінчення термінів проведення документальної позапланової перевірки не ґрунтується на нормах закону, є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
Проаналізувавши матеріали справи та наведені вище законодавчі положення, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити, що твердження апелянта про те, що ПК України не передбачено заборони щодо перенесення строку проведення перевірки є беззмістовним.
Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України. Відтак відповідач має право вчиняти лише ті дії та у той спосіб, який прямим чином передбачений законодавством України.
Наведеною вище Інструкцією та положеннями ПК України передбачено порядок перенесення термінів проведення перевірки. Водночас з матеріалів справи зрозуміло, що обставини, які могли бути підставою такого перенесення, виникли уже після закінчення терміну, передбаченого для проведення перевірки. Так, документальна позапланова перевірка повинна була тривати з 12 жовтня 2015 року до 16 жовтня 2015 року, а 19 жовтня 2015 року ТзДВ "ГАЛ-КАТ" надано ДПІ у Галицькому районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області копії договору на проведення експертного дослідження № 12/10-15 від 12 жовтня 2015 року та Висновок № 15/10-15-я експертного будівельно-технічного дослідження від 15 жовтня 2015 року. Лише 19 жовтня 2015 року ревізорами ДПІ у Галицькому районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області складено Акт № 24/13-04-22-04/38456790 про ненадання документів під час проведення позапланової документальної перевірки та того ж дня видано оскаржуваний наказ.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області - залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року по справі № 813/134/16 - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий Кузьмич С. М.
Судді Гулид Р. М.
Улицький В. З.
Повний текст ухвали складено 20 травня 2016 року