ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2016 року м. Київ К/800/49715/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі суддів:
Калашнікової О.В.,
Леонтович К.Г.,
Сороки М.О.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою управління Пенсійного Фонду України в Овідіопольському районі Одеської області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2015 року у справі № 509/2039/15-а за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного Фонду України в Овідіопольському районі Одеської області про визнання незаконним і скасування розпорядження та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и л а :
У травні 2015 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду (далі УПФ) України в Овідіопольському районі Одеської області, в якому просив: визнати незаконним розпорядження УПФ України в Овідіопольському районі Одеської області від 03 квітня 2015 року №138162 щодо переведення пенсії ОСОБА_4 за вислугою років на пенсію за віком і проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років із застосуванням показника заробітної плати (доходу) по Україні за 2007 рік; скасувати розпорядження відповідача від 03 квітня 2015 року №138162 в частині перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2007 рік; зобов'язати УПФ України в Овідіопольському районі Одеської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 з 22 січня 2015 року згідно вимог ст.ст. 26, 27, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року призначення пенсії та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при призначені позивачеві пенсії за віком було застосовано показники середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2007 рік, а не показник середньої заробітної плати за 2011 - 2013 роки, з посиланням на те, що він отримував до часу зверненням пенсію, яку було призначено у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", чим порушено його права.
Постановою Овідопільського районного суду Одеської області від 20 липня 2015 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2015 року скасовано постанову Овідопільського районного суду Одеської області від 20 липня 2015 року та прийнято нову, якою позов ОСОБА_4 задоволено повністю.
Визнано незаконним розпорядження управління Пенсійного Фонду України в Овідіопольському районі Одеської області від 03 квітня 2015 року №138162 щодо переведення пенсії ОСОБА_4 за вислугою років на пенсію за віком і проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років із застосуванням показника заробітної плати (доходу) по Україні за 2007 рік.
Скасовано розпорядження управління Пенсійного Фонду України в Овідіопольському районі Одеської області від 03 квітня 2015 року №138162 в частині перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугою років із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2007 рік.
Зобов'язано управління Пенсійного Фонду України в Овідіопольському районі Одеської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 з 22 січня 2015 року згідно вимог ст.ст. 26, 27, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року призначення пенсії та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, управління Пенсійного Фонду України в Овідіопольському районі Одеської області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування рішення суду апеляційної інстанції, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що З 25 січня 2000 року вперше ОСОБА_4 була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
22 січня 2015 року ОСОБА_4 звернувся до УПФ України в Овідіопольському районі Одеської області з заявою про призначення/перерахунок пенсії, в якій зазначалось, що позивач просить перевести пенсію з одного виду на інший та з 22 січня 2015 року йому була призначена пенсія за віком.
Перше призначення пенсії здійснювалося на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
При повторному зверненні законодавчим підґрунтям для перерахунку пенсії став Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Атестатом про зняття з обліку від 17 січня 2015 року №1 зазначається, що ОСОБА_4 припинено виплату пенсії по вислузі років по причині переходу на пенсію за іншим Законом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що оскільки пенсія була призначена до 2008 року(а саме з 25 січня 2000 року), то при перерахунку пенсії з 22 січня 2015 року був застосований показник відповідно середньої заробітної плати (доход) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що пенсію позивачеві було призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому використання середнього показника відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неправомірним та порушує права позивача.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до статті 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Статтею 1 даного Закону встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової ;міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором; у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором; при цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
У частині першій статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За правилами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення;(попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для ;призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Проте, судами встановлено, що позивачеві було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.
Судами встановлено, що після здійснення відповідачем перерахунку при призначенні пенсії позивача за вислугу років згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в 2015 році ним застосовано показник середньої заробітної платні у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік - 1 197,91 грн.
Відповідно, судом апеляційної інстанції вірно зазначено, що даний перерахунок відповідачем проведено неправомірно, оскільки позивач не звертався до нього із заявою про переведення з одного виду пенсії на іншій, а просив призначити йому іншу пенсію за іншим Законом.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанцій дійшов до вірного висновку про наявність підстав задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судом апеляційної інстанцій винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 2221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в Овідіопольському районі Одеської області - залишити без задоволення.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: