Ухвала суду № 57782270, 18.05.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2016
Номер справи
816/4754/15
Номер документу
57782270
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2016 р.Справа № 816/4754/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Старосуда М.І.

Суддів: Лях О.П. , Яковенка М.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 16.02.2016р. по справі № 816/4754/15

за позовом ОСОБА_1

до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Комсомольського міського управління юстиції Полтавської області Шумей Любові Михайлівни, Комсомольського міського управління юстиції

третя особа ОСОБА_3

про скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просила суд скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Комсомольського міського управління юстиції Полтавської області № 26427421 від 24.11.2015 року, яким відмовлено у державній реєстрації права власності на земельну ділянку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки: НОМЕР_1 за суб'єктом: ОСОБА_1.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.02.2016р. у задоволенні зазначеного адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, а саме: Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, оскільки вона подала державному реєстратору усі документи, які підтверджують перехід до неї, як особи, яка набула право власності на житловий будинок з господарськими будівлями за адресою АДРЕСА_1, права власності на земельну ділянку, кадастровий номер НОМЕР_1.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 11.11.2015 року ОСОБА_1 подала заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо реєстрації права приватної власності на земельну ділянку, що знаходиться в АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1. До вказаної заяви ОСОБА_1 було додано такі документи: копія паспорту ОСОБА_1, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру ОСОБА_1, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень, що містить відомості про зареєстроване за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, державний акт на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_2, який видано ОСОБА_3 про те, що останній є власником земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, рішення Комсомольського міського суду Полтавської області від 06.07.2015 у справі № 534/421/13-ц.

17.11.2015 року державний реєстратор прийняв рішення № 26208299 про зупинення розгляду заяви позивача у зв'язку з відсутністю у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, визначених Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою КМУ від 17.10.2013 № 868, а саме: не подано документ, на підставі якого проводиться державна реєстрація прав на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1.

У вказаному рішенні зазначено, що воно може бути оскаржено відповідно до законодавства, а у разі подання у встановленому законодавством порядку необхідних документів, розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень буде відновлено.

Позивач отримала зазначене рішення 18.11.2015 року, не оскаржила його та не надала державному реєстратору зазначені в цьому рішенні документи.

24.11.2015 року державним реєстратором прийнято рішення № 26427421 про відмову у державній реєстрації прав у зв'язку з не усуненням обставин, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви ОСОБА_1

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що державним реєстратором під час прийняття оскарженого рішення № 26427421 від 24.11.2015 були дотримані вимоги Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Пунктом 1 ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі по тексту - Закон № 1952-IV, чинним на час виникнення спірних відносин) встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Порядок проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень визначений ст.15 Закону № 1952-ІV, якою встановлено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:

1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;

2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;

3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;

4) внесення записів до Державного реєстру прав;

5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі по тексту - Порядок), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року № 868, пунктом 2 якого встановлено, що державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру прав проводять орган державної реєстрації прав та нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно.

Пунктом 13 Порядку передбачено, що заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав, нотаріусові, особі, зазначеній у пункті 11 цього Порядку, необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату адміністративного збору.

Згідно з пунктом 16 Порядку, у разі подання документів, необхідних для проведення державної реєстрації речових прав не в повному обсязі, державний реєстратор приймає рішення про зупинення розгляду заяви, яке містить рекомендації щодо усунення обставин, що були підставою для його прийняття.

Орган державної реєстрації прав, нотаріус у день прийняття рішення про зупинення розгляду заяви видає таке рішення особисто або надсилає поштою заявникові з повідомленням про вручення.

Отже, статтею 15 Закону № 1952-ІV та пунктом 16 Порядку передбачено право державного реєстратора приймати рішення про зупинення розгляду заяви у разі подання не в повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації речових прав.

З матеріалів справи вбачається, що рішенню про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 24.11.2015 року № 26427421 передувало рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 17.11.2015 року №26208299 у зв'язку з неподанням позивачем у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, визначених Порядком державної реєстрації прав на рухоме майно та їх обтяжень, затверджених постановою КМУ від 17.10.2013 року № 868.

Однак, рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 17.11.2015 року №26208299 у зв'язку з неподанням у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, позивачем не оскаржено та не надано додаткових документів.

А пунктом 16 Порядку передбачено, що якщо протягом п'яти робочих днів після отримання заявником рішення про зупинення розгляду заяви до органу державної реєстрації прав, нотаріуса не надійшли документи, які підтверджують усунення в повному обсязі обставин, що були підставою для прийняття такого рішення, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.

Таким чином, рішення державного реєстратора про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 17.11.2015 року №26208299 станом на день прийняття рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 24.11.2015 року № 26427421 було чинним.

А відповідно до статті 24 Закону № 1952-ІV, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:

1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;

2) об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав;

3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа;

4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;

5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;

51) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;

52) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених статтею 4 2 та частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;

53) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку;

54) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення;

55) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;

56) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем;

6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

За наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

Отже, пунктом 16 Порядку державної реєстрації прав на рухоме майно та їх обтяжень, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року № 868 та пунктом 54 статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-IV передбачені підстави для прийняття рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, а саме: після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення.

В рішенні від 24.11.2015 року № 26427421 про відмову у державній реєстрації прав у зв'язку з не усуненням у п'ятиденний строк з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав обставин, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви ОСОБА_1, державний реєстратор посилався саме на статтю 24 Закону № 1952-IV та на пункт 16 Порядку.

Посилання апелянта, що вона подала державному реєстратору усі документи, які підтверджують перехід до неї права власності на земельну ділянку, не є підставою для задоволення апеляційної скарги, оскільки, як зазначалося вище, рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 17.11.2015 року позивачем не оскаржено та не надано додаткових документів, а тому оскаржуване рішення прийняте на підставі пункту 54 статті 24 Закону № 1952-IV та пункту 16 Порядку.

З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що державний реєстратор як суб'єкт владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Порядком державної реєстрації прав на рухоме майно та їх обтяжень та Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а тому підстав для задоволення апеляційної скарги колегія суддів не вбачає.

Таким чином, зазначене вище свідчить про повноту встановлення судом першої інстанції обставин справи, вірне застосування норм матеріального і процесуального права та спростовує доводи апеляційної скарги.

Відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, що обумовлює залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 16.02.2016р. по справі № 816/4754/15 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Старосуд М.І.Судді(підпис) (підпис) Лях О.П. Яковенко М.М.