Постанова № 57780754, 04.05.2016, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.05.2016
Номер справи
818/415/16
Номер документу
57780754
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 травня 2016 р. Справа №818/415/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Дараган Ю.П.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/415/16

за позовом ОСОБА_3

до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо нерозгляду та неприйняття рішення (не затвердження) по заяві щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр.ОСОБА_3 у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області розглянути проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр.ОСОБА_3 у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області, та прийняти рішення по цьому проекту згідно вимог ст. 19 Конституції України і частини 9 ст. 188 Земельного кодексу України.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 1,3 га. для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення (рілля), яка розташована за адресою: за межами населеного пункту на території Верхньосироватської сільської ради.

Наказом Головного управління Держземагенства у Сумській області від 03.11.2014 року № 18-4946/16-14-СП надано дозвіл громадянину ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,3 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства розташованої за межами населених пунктів на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області.

Відповідно до Наказу Головного управління Держземагенства у Сумській області, ОСОБА_3 звернувся до ТОВ "Координат-БС" для розробки проекту землеустрою земельної ділянки орієнтовною площею 1,3 га, що знаходиться на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області.

Також, Головним управлінням Держземагенства у Сумській області видана довідка, в якій повідомляється про відведення у власність громадянину ОСОБА_3 земельна ділянка орієнтовною площею 1,3 га для ведення особистого селянського господарства на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області.

Так, ТОВ "Координат-БС" здійснило розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_3 у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району, Сумської області.

Проект землеустрою був переданий на затвердження до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області разом з заявою від 09.10.2015р. Однак відповідач, в супереч нормам ч.9 ст.118 Земельного кодексу України заяву про затвердження проекту землеустрою не розглянув, відповідного рішення щодо затвердження проекту приянйто не було, будь-якої відповіді не надав.

Позивач вважає, що дії Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо нерозгляду проекту землеустрою ОСОБА_3 є протиправними, в наслідок чого порушено права позивача та його охоронювані законом інтереси.

При цьому, позивач посилається на п. «б» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України, де вказано, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Позивач просить суд врахувати, що розроблений Проект землеустрою був поданий на погодження до Управління Держземагенства у Сумській області. У своєму висновку Управління Держземагенства у Сумській області погоджує проект землеустрою та вважає за можливе відвести земельну ділянку у власність гр. ОСОБА_3 загальною площею 1,3 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності.

Отже, на переконання позивача, нерозгляд Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області проекту землеустрою суперечить положенням ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України і є протиправним.

В судовому засіданні представник позивача у повному обсязі підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні зазначила, що вимоги позивача вважає безпідставними та необґрунтованими з урахуванням обставин, викладених у письмовому запереченні (а.с.50-53). Просила суд відмовити в задоволенні вимог позивача у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного

Як було встановлено в ході розгляду справи ОСОБА_3 звернувся до головного управління Держземагенства у Сумській області (правонаступником якого є головне управління Держгеокадастру у Сумській області) із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га у власність за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Чернеччинської сільської ради Краснопільського району (а.с.16).

Розглянувши вказану заяву, наказом від 03.11.2014 року №18-4946/16-14-СП головне управління Держземагенства у Сумській області надало дозвіл ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,3 га у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства розташованої за межами населених пунктів на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.17).

ОСОБА_3 звернувся до товариства з обмеженою відповідальністю "Координат-БС", яке виготовило проект землеустрою (а.с.12-15)

Розроблений проект ОСОБА_3 подав до головного управління Держземагенства у Сумській області. Згідно висновку про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_3 у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.24), головне управління Держземагенства у Сумській області погоджує проект землеустрою та вважає за можливе відвести земельну ділянку у власність громадянину ОСОБА_4.

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Згідно ст. 1 Закону України "Про землеустрій" проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом.

Статтею 30 Закону України "Про землеустрій" визначено - погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.

Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.

Відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у д в о т и ж н е в и й с т р о к з д н я о т р и м ан н я погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Як вбачається з матеріали справи, 09.10.2015р. позивачем було подано до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 1.3000 гектарів, для ведення особистого селянського господарства (а.с.57). До заяви було додано оригінал документації з землеустрою.

Як свідчить з матеріалів справи, поза межами двотижневого строку, визначеного ч.9 ст.118 Земельного строку, а саме - 15.04.2016р. відповідачем було надано відповідь №В--2688-2133/6-16 гр.ОСОБА_3 в якій йдеться про те, що Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області було встановлено, що необхідно долучити інформацію щодо отримання вихідних даних на пункти державної геодезичної мережі. При цьому, в листі-відповіді йдеться посилання на ст.20 Закону України "Про топографо-геодезичну та картографічну діяльність". При цьому, належних доказів, які б підтверджували направлення даної письмової відповіді на адресу позивача відповідачем до справи не надано. При цьому, позивач у позовній заяві та представник позивача в судовому засіданні стверджують, що будь-якої відповіді на заяву від 09.10.2015р. відповідач не надавав.

В судовому засіданні встановлено, що відповідачем не прийнято рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність ОСОБА_3

Задовольняючи позовні вимоги суд виходить з того, що частиною ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України чітко передбачено процедуру та строки за дотриманням яких, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у д в о т и ж н е в и й с т р о к з д н я о т р и м ан н я погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Стаття 50 Закону України "Про землеустрій" містить перелік документів, що входять до комплекту документації проекту землеустрою.

Як вже було зазначено вище, позивач разом з заявою було подано всі необхідні документи для прийняття рішення щодо відведення земельної ділянки, зокрема - оригінал документації із землеустрою. Будь-яких грунтовних розяснень щодо невідповідності даної документації переліку та вимогам визначеним ст.50 Закону України "Про землеустрій" відповідачем не наведено.

Посилання відповідача на необхідність надання додаткової документації (зокрема - інформації щодо отримання вихідних даних на пункти державної геодезичної мережі) є безпідставним, посилання на норми ст.20 Закону України "Про топографо-геодезичну та картографічну діяльність" є необгрунтованим.

Закон України "Про топографо-геодезичну та картографічну діяльність" від 23.12.1998 № 353-XIV регулює відносини у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності для забезпечення потреб держави і громадян результатами топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Статтею 20 зазначеного Закону визначено порядок користування топографо-геодезичними і картографічними матеріалами. Даною нормою передбачено, що юридичні та фізичні особи мають право користуватися матеріалами Державного картографо-геодезичного фонду України з додержанням вимог цього Закону та Положення про цей фонд. Також визначено, що під час користування матеріалами Державного картографо-геодезичного фонду України забороняється несанкціоноване копіювання топографічних, картографічних, аерозйомочних матеріалів і гравіметричних даних; передача вихідних матеріалів (їх копій) іншим особам без спеціального дозволу, якщо це не передбачається умовами користування відповідними матеріалами, тощо.

В судовому засіданні представник відповідача не зміг пояснити , яким чином ст.20 Закон України "Про топографо-геодезичну та картографічну діяльність" від 23.12.1998 № 353-XIV та відсутність у наданій позивачем на затвердження проектній документації інформації щодо отримання вихідних даних на пункти державної геодезичної мережі, впливає на вирішення питання (або неможливість прийняття рішення) щодо розгляду заяви гр. ОСОБА_3 щодо відведення земельної ділянки на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району, Сумської області.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому суд, оцінюючи спірні дії відповідача, виходить з критеріїв оцінки рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, встановлених ч. 3 ст. 2 КАС України, до яких, зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.

В ході судового розгляду відповідач, як субєкт владних повноважень, не довів належним чином правомірність своєї позиції.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити в повному обсязі

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо неприйняття рішення (не затвердження) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_3 (ід.номер НОМЕР_1) у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 1,3000га.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області розглянути проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_3 (ід.номер НОМЕР_1) у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 1,3000га, та прийняти рішення по цьому проекту згідно вимог ст. 19 Конституції України і частини 9 ст. 188 Земельного кодексу України.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) на користь ОСОБА_3 (ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 40007, ід. номе НОМЕР_1) витрати на оплату судового збору в сумі 1102 (одна тисяча сто дві) грн 40 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 10.05.2016 року.

Суддя (підпис) О.М. Кунець

З оригіналом згідно

Суддя О.М. Кунець