Постанова № 57779697, 16.05.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2016
Номер справи
805/1086/16-а
Номер документу
57779697
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 травня 2016 р. Справа №805/1086/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 11:23

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Христофорова А.Б.,

при секретарі - Ушаковій О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною відмову у списанні безнадійного податкового боргу, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у місті Краматорську Головного управління ДФС в Донецькій області про визнання протиправною відмову Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області у списанні безнадійного податкового боргу по сплаті грошового зобов'язання штрафних санкцій по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати за листопад 2014 року в сумі 157 298,41 грн та зобов'язання списати зазначений безнадійний податковий борг, обґрунтовуючи тим,податковий борг утворився внаслідок проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях, у зв'язку з чим відбулося настання обставин непереборної сили, що засвідчено Сертифікатом ТПП №2483. Звернувшись з заявою до податкового органу про списання безнадійного податкового боргу виниклого внаслідок обставин непереборної сили, позивач отримав відмову. Вважає, що податковий орган протиправно відмовив у списанні податкового боргу, та у листі не зазначив жодних обґрунтованих доводів в цього приводу, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Відповідачем через відділ діловодства та документообігу суду надано заперечення на позовну заяву, в обґрунтування заперечення посилається на те, що податковим законодавством передбачений порядок списання безнадійного податкового боргу. Так, обов'язковою умовою для списання безнадійного податкового боргу є надання до податкового органу Сертифікату Торгово-промислової палати України про засвідчення настання обставин непереборної сили та заяви платника податку про списання безнадійного податкового боргу. В наданому позивачем Сертифікаті ТПП відсутні зобов'язання податкового органу про списання безнадійного податкового боргу. Отже, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, через відділ діловодства та документообігу суду надав заяву, відповідно до якої просить розглянути справу без участі представника позивача.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, просить суд розглянути справу без участі представника відповідача, що підтверджується особистим підписом у заяві позивача.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, Товариства з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» (код ЄДРПОУ 36252790, вул. Хірургічна, буд.22, м. Донецьк, Донецька область,83049; вул. Орджонікідзе, буд. 2 В, місто Краматорськ, Донецька область, 84313.) пройшов передбачену процедуру державної реєстрації 07.11.2008 року та має номер запису 1 266 102 0000 031822, є юридичною особою, зазначене вбачається з Виписок з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.(а.с.18-21)

На обліку як платник податків у перебував у ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області, на час розгляду справи перебуває на обліку ДПІ у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області.

Відповідач, Державна податкова інспекція у місті Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області, є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження.

Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у місті Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області було сформовано податкове повідомлення-рішення № 0000591703/12019/05-15-17-03 від 02.06.2015 року про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем «податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати», відповідно до якого збільшено суму грошового зобов'язання у розмірі 157 338,54 грн.(а.с.8-9)

29.02.2016 року позивач звернувся до Державної податкової інспекції у місті Краматорську Головного управління ДФС в Донецькій області з заявою про визнання податкового боргу безнадійним та списання безнадійного податкового боргу.(а.с.11)

Державною податковою інспекцією у місті Краматорську Головного управління ДФС в Донецькій області листом №298/10/05-15-23-012 від 23.03.2016 року було надано відповідь, що у зв'язку з відсутністю у наданому пакеті документів будь-яких посилань щодо зобов'язання ДПІ у м. Краматорську списати податковий борг, питання щодо визнання податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податків у вигляді заробітної плати безнадійним та списання такого боргу не можу бути розглянуто у межах діючого законодавства.(а.с.16-17)

З матеріалів справи вбачається, що Сертифікатом Торгово-промислової палати №2483 від 08.01.2015 року засвідчено настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 31.07.2014 року Товариству з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» при здійсненні господарської діяльності на території м. Донецька Донецької області та дотримані норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та плати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою палатою України форс-мажорні обставини(обставини непоборної сили) тривають та дату їх закінчення або терміну встановити неможливо.(а.с.22)

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Спірним питанням зазначеного позову є відмова податкового органу у списанні податкового боргу, що виник у позивача внаслідок настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підстави для нарахування податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати визначенні Розділом IV ПК України.

Позивачем не здійснювалася сплата податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати та обліковується недоїмка у розмірі 157 298,41 грн. (а.с.21)

Судом встановлено що спірні правовідносини виникли у період проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Законом України № 1669-VIІ від 02.09.2014 року "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначаються тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Абзацом 1 статті 2 Закону № 1669-VIІ визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.

Перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, затверджується Кабінетом Міністрів України, відповідно до вимог п. 5 ст. 11 Закону № 1669-VII.

Остаточний перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, буде затверджено у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції (абз. 3 п. 5 ст. 11 Закону № 1669-VII).

Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1053-р від 30.10.2014 року, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

В подальшому, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".

Тобто, зазначене розпорядження Кабінету Міністрів України було чинним та не скасовувалось, дія якого лише була зупинена на відповідний час.

02.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України". Зазначене розпорядження опубліковано 08.12.2015 року на єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України "Урядовий портал".

Пунктом 1 та 3 вказаного розпорядження, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком, та визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція"; розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053".

Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України № 1275-р від 02.12.2015 року до зазначених населених пунктів належить м. Краматорськ та м. Донецьк.

Відповідно до ст. 10 Закону № 1669-VII, протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Згідно ст.11 Закону № 1669-VII, закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону. Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Із наведених приписів вбачається, що у платника податку податковий борг виникає у загальному порядку, але у подальшому підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.

Порядок виникнення та списання безнадійного податкового боргу регламентується п. 14. 1.11 п. 14.1 ст. 14, ст.101 ПК України, Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 р. № 577 "Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків" зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.10.2013 року № 1844/24376. (далі Порядок № 577)

У відповідності до п. 14.1.11.ч. 14.1 ст. 14 ПК України, безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній з таких ознак, зокрема, заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв'язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством.

Відповідно до ст. 101 ПК України та Порядку №577, документом-підставою для прийняття керівником (заступником керівника) контролюючого органу рішення про списання безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-можорних обставин), є відповідний сертифікат(висновок) Торгово-промислової палати України, що засвідчує настання форс-мажорних обставин у податкових правовідносинах та використовується при списанні безнадійного податкового боргу відповідно до ст. 101 Кодексу.

Відповідно до п.101.1 та пп. 101.2.4 п.101.2 ст. 101 ПК України, списанню підлягає безнадійний податковий борг, у том числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг, в тому числі податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Згідно п.101.5 ст. 101 ПК України, контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

У розділі ІІІ вказаного Порядку №577 зазначено, що визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами доходів і зборів, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів (далі - ІС) станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Днем виникнення безнадійного податкового боргу внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) вважається день, що настає за граничним терміном погашення грошових зобов'язань за період, на який припадає дата, зазначена в документі, що засвідчує факт непереборної сили. Документом, що засвідчує настання форс-мажорних обставин є Сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України.

Згідно п.4.1. Порядку №577 у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню.

До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем було здійснено звернення до Торгово-промислової палати України щодо засвідчення форс-мажорних обставин та отримано відповідний Сертифікат Торгово-промислової палати України №2483 від 08.01.2015 року, яким засвідчено Товариству з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 31.07.2014 року, також, позивач звернувся до податкового органу з відповідною заявою про списання виниклого безнадійного податкового боргу, проте отримав відповідь про відсутність можливості розгляду даного питання в межах діючого законодавства.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача викладені у письмовому заперечені, оскільки вони суперечать чинному законодавству та не підтверджені належними доказами. Посилання відповідача на той факт, що Сертифікат ТПП України №2483 наданий позивачем не містить конкретний період часу протягом якого мали місце обставини непереборної сили, що об'єктивно вплинули на виконання платником податків податкового обов'язку зі сплати податку, спростовуються наявною у Сертифікаті ТПП України №2483 датою настання обставин непереборної сили, а саме з 31.07.2014 року та станом на дату видачі Сертифікату, а саме 08.01.2015 року зазначені обставини тривають.

Щодо зауваження відповідача на той факт, що у Сертифікаті №2483 торгово-промислова палата України посилається на п.100.4 і п.100.5 ст.100 ПК України, які не є підставою для списання безнадійного податкового боргу відповідно до ст. 101 ПК України є безпідставними, оскільки головною метою Сертифікату є засвідчення Торгово-промисловою палатою України настання обставин непереборної сили для заявника.

Як вбачається з матеріалів справи загальна сума податкового боргу, який позивач просив списати складає 157 298,41 грн, зазначене також підтверджується карткою особового розрахунку, крім того, відповідач не заперечував проти визначеної позивачем суми податкового боргу.

Виходячи з положень частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку, що позивач має всі підстави на визнання податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, таким що підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу та відповідачем неправомірно відмовлено у списанні безнадійного податкового боргу.

Відповідно до ч. 1 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Суд зауважує, що реалізуючи право на судовий захист позивач на власний розсуд у позові визначає, чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень та спосіб його захисту.

При цьому рішення, дія або бездіяльність суб'єкта владних повноважень повинні бути такими, що породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.

Визначення ефективного судового захисту пов'язане з відповідним змістом заявлених позовних вимог, тобто з визначенням належного способу захисту порушених прав, свобод та інтересів особи.

Належні способи захисту - це способи, які прямо передбачені законом, аналіз яких дає змогу обрати такий спосіб захисту, який дає змогу забезпечити виконання його приписів.

З наведеного слідує, що поновлюючи порушене право, суд може зобов'язувати суб'єкта владних повноважень вчинити лише такі дії, які передбачені законом.

Отже, суд вважає, що належним захистом порушеного права позивача в зазначених спірних правовідносинах є зобов'язання відповідача прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу.

Судові витрати розподілити у відповідності до норм ст.94 КАС України.

Враховуючи наведене та керуючись положеннями Податкового кодексу України та статтями 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною відмову у списанні безнадійного податкового боргу, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області у списанні безнадійного податкового боргу по сплаті грошового зобов'язання штрафних санкцій по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати за листопад 2014 року в сумі 157 298 грн (сто п'ятдесят сім тисяч двісті дев'яносто вісім) 41 коп.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у місті Краматорську Головного управління ДФС в Донецькій області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу по сплаті грошового зобов'язання штрафних санкцій по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати за листопад 2014 року в сумі 157 298 грн (сто п'ятдесят сім тисяч двісті дев'яносто вісім) 41 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Краматорської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» судовий збір у розмірі 1 378 грн (тисяча триста сімдесят вісім) 00 коп.

Повний текст постанови виготовлено 19.05.2016 року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Христофоров А.Б.