Постанова № 57776894, 13.05.2016, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
13.05.2016
Номер справи
522/3019/16-а
Номер документу
57776894
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/3019/16-а

Провадження №2-а/522/326/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючої - судді Кравчук Т.С.,

при секретарі - Антонецькому С.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулася ОСОБА_2 з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, у якому просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії з 22 листопада 2013 року в розмірі 90 відсотків від заробітної плати з урахуванням «інших виплат», визнавши дії відповідача у відмові здійснити такий перерахунок неправомірними.

Позивачка у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила позов задовольнити.

Представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити з підстав викладених у запереченнях на позов.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2015 р. по справі № 522/1934/15-а зобовязано управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату, призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01 листопада 2014 року у розмірі 90 відсотків від заробітної плати з урахуванням «інших виплат», відповідно до довідки Державної податкової адміністрації в Одеській області від 17 жовтня 2014 року № 215/К/15-32-05-11, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, азі січня 2011 року - єдиний соціальний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Тобто, судом зобовязано управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси провести перерахунок пенсії з 01.11.2014 року при цьому визнано противоправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 14 листопада 2014 року № 171 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

Управлінням Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2015 р по справі № 522/1934/15-а було виконано і в вересні 2015 року позивачкою отримала пенсію у меншому розмірі 4627,80 грн. ніж вона отримувала до перерахунку за рішенням суду.

Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 29 жовтня 2015 року по справі № 522/16270/15-ц в задоволенні позовних вимог управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум пенсії відмовлено.

У звязку з вищевказаним 19.11.2015 року позивачка звернулась із заявою до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про встановлення базового місяця для розрахунку індексації пенсії жовтень 2009 року при виконанні постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2015 р. по справі № 522/1934/15-а та повернути стягнуту з пенсії суму у розмірі 219,46 грн.

Листом управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 21.12.2015 № 604/К-11 повідомлено, що на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2015 р. по справі № 522/1934/15-а було проведено перерахунок пенсії з 01.11.2014, базовий місяць індивідуальної індексації встановлено листопад 2014 року та повідомлено, що переплату пенсії у розмірі 219,46 грн. повернуто та буде виплачено у січні 2016 року основним способом у плановий період.

Окрім того, в даному листі зазначено, що згідно п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078, уразі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій (далі - підприємство) незалежно від форми власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Індексація доходів населення провадиться відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зі змінами. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Правові основи проведення індексації, а також обєкти індексації визначено Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 (зі змінами) (далі Порядок).

Так, пунктом 2 Порядку визначено, що індексації підлягає, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії

Відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація доходів це механізм підвищення доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з цим Законом індексації підлягають доходи в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Ця норма забезпечує повну індексацію доходів населення, розмір яких є нижчим ніж прожитковий мінімум або дорівнює його розміру, та часткову індексацію доходів громадян, розмір яких перевищує прожитковий мінімум.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції, яка діяла на момент виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2015 року по справі № 522/1934/15-а, підставою для проведення індексації грошових доходів населення є перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Згідно змісту зазначеної норми права, обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення проводиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону, для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих ЦІН перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у звязку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі, якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у звязку із індексацією, враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Статтею 6 цього закону встановлено, що Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України. Такий Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Відповідно до п. 4 Порядку, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Відповідно до пункту 5 Порядку місяць, в якому відбулося підвищення грошових доходів населення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації Грошові доходи, одержані за цей місяць, не індексуються, якщо сума підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, яка повинна нараховуватися у місяці підвищення.

Якщо наступне підвищення грошового доходу не перевищує фіксовану величину, то здійснюється підвищення грошового доходу та додається раніше зафіксована величина індексації.

Пунктом 10-1 Порядку встановлено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.

Тому вважаю, що даний базовий місяць індексації пенсії - жовтень 2009 року повинен бути незмінним, адже перерахунок пенсії за рішенням суду по своїй правовій природі не є збільшенням грошових доходів населення, а є поновленням мого порушеного права на отримання пенсії з урахуванням всіх отримуваних сум доходів з яких були сплачені страхові внески.

Враховуючи те, що позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси з 20.12.2006 року та отримує пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» базовий місяць для індивідуальної індексації пенсії встановлено - жовтень 2009 року.

Виходячи з вищевказаного, базовий місяць індексації пенсії повинен залишитися незмінним.

З урахуванням вищевказаного, оцінивши всі обставини у їх сукупності, суд вважає, що позов є законним, обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Щодо позовних вимог про перерахування ОСОБА_1 пенсії - з 01.11.20114 року суд залишає їх без розгляду по 18.08.2015 року на підставі нижченаведеного.

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Як вбачається з ч.1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі. Отже, закон покладає на позивача, який пропустив строк звернення до суду з адміністративним позовом, обов`язок доведення наявності у нього поважних причин для його пропуску.

Позивач звернувся до адміністративного суду з позовом з порушенням 6-ти місячного строку, встановленого законом, та ним не було надано доказів, що підтверджують поважність причин пропуску строку звернення до суду.

Відповідно ч. 2 ст. 100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Таким чином, з урахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про перерахування пенсії - з 01.11.2014 року по 18.08.2015 року підлягаютьзалишенню без розгляду у звязку з пропущенням строку для звернення до суду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,7,8,11,17,86, 159-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Залишити без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії у період з 01 листопада 2014 року до 18.08.2015 року без розгляду.

Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси щодо перерахунку пенсії ОСОБА_3 стосовно зміни базового місяця нарахування індексації пенсії наростаючим підсумком після виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.06.2015 року по справі № 522/1934/15-а.

Зобовязати Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату сум індексації пенсії наростаючим підсумком без зміни базового місяця - жовтень 2009 року індивідуальної індексації пенсії та повернути з 18.08.2015 року невиплачену суму індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Приморський районний суд м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя 13.05.2016