ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2016 р. Справа № 876/10537/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого суддіЗаверухи О.Б.,
суддівБагрія В.М., Богаченка С.І.,
за участю секретаря судового засіданняАндрушківа І.Я.,
представника позивачаОСОБА_1,
представника відповідачаОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної казначейської служби України на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ейбі Україна» до Державної казначейської служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення пені,-
В С Т А Н О В И В:
21.07.2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Ейбі Україна» звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної казначейської служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області, в якому просило визнати протиправною бездіяльність відповідачів по не нарахуванню та невиплаті пені на суму бюджетної заборгованості перед позивачем в розмірі 3394949,00 грн., стягнути з державного бюджету України на користь позивача пеню, нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за період з 07.11.2012 року по 25.02.2015 року в розмірі 797133,37 грн.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що 07.11.2012 року ним подано на виконання УДКС України у Львівській області виконавчий лист Львівського окружного адміністративного суду від 05.11.2012 року у справі №2а-3292/2012 про стягнення з Державного бюджету України на користь ТзОВ «Ейбі Україна» податку на додану вартість в сумі 3394949,00 грн. Державною казначейською службою України перераховано на рахунок ТзОВ «Ейбі Україна» 3394949,00 грн. платіжним дорученням №8468 лише 25.02.2015 року. За період прострочення відшкодування податку на додану вартість Державною казначейською службою протиправно не проведено нарахування та не здійснена виплата пені на суму заборгованості.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2015 року адміністративний позов задоволено частково. Стягнено з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ейбі Україна» пеню, нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за період з 07.11.2012 року по 25.02.2015 року в розмірі 797133,37 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що сума бюджетного відшкодування у розмірі 3394949,00 грн. відшкодована позивачу з порушенням строків, визначених пунктом 200.23. статті 200 Податкового кодексу України, а тому ТзОВ «Ейбі Україна» має право на стягнення пені у зв'язку з наявністю бюджетної заборгованості по день її фактичного погашення. Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Державної казначейської служби України та УДКС України у Львівській області по не нарахуванню та невиплаті пені на суму бюджетної заборгованості перед ТзОВ «Ейбі Україна» у розмірі 3394949,00 грн, то суд першої інстанції прийшов до висновку, що відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України.
Не погодившись з вищенаведеною постановою, Державна казначейська служба України подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати оскаржувану постанову в частині стягнення з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ейбі Україна» пені, нарахованої на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за період з 07.11.2012 року по 25.02.2015 року в розмірі 797133,37 грн. та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову в цій частині відмовити.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Постанова в частині відмови у задоволенні позову не оскаржена, тому відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України в апеляційному порядку не переглядається.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 25 травня 2012 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Ейбі Україна" до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова, Головного управління Державного казначейства України у Львівській області про визнання дій протиправними та стягнення бюджетної заборгованості позовні вимоги задоволено повністю. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби по ненаданню висновку про бюджетне відшкодування та стягнуто з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Ейбі Україна" бюджетну заборгованість по податку на додану вартість в розмірі 3394949,00 грн. Відповідно до ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2012 року вказана постанова залишена без змін і набрала законної сили.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Ейбі Україна" отримано 05.11.2012 року виконавчий лист, який скеровано 07.11.2012 року на виконання до Управління державного казначейства у Львівській області(а.с.7-8).
Державною казначейською службою України 25.02.2015 року перераховано на рахунок ТзОВ «Ейбі Україна» 3394949,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №8468.
Судом першої інстанції також встановлено, що сума пені за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість за період з 07.11.2012 по 25.02.2015 становить 797133,37 грн.(а.с.9).
Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції прийшов до висновку про обґрунтованість позову в частині стягнення з Державного бюджету України на користь позивача пеню, нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за період з 07.11.2012 року по 25.02.2015 року в розмірі 797133,37 грн.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано статтею 200 ПК України.
Відповідно до пунктів 200.7 та 200.10 цієї статті платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Згідно з пунктом 200.11 ПК України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 200.12 та 200.13 статті 200 ПК України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Згідно з пунктом 200.23 статті 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Колегія суддів апеляційного суду зазначає, що у разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пунктами 200.7 та 200.8 статті 200 ПК вимог, та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування органом державної податкової служби за результатами проведення камеральної чи документальної позапланової виїзної перевірки, цей орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Протягом п'яти операційних днів після отримання зазначеного висновку орган Державного казначейства України повинен видати платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.
На суми податку, не відшкодовані протягом визначених статтею 200 ПК строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 03.06.2014 року у справі № 21-131а14.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що ТзОВ «Ейбі Україна» має право на стягнення пені у зв'язку з наявністю бюджетної заборгованості по день її фактичного погашення.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної казначейської служби України залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2015 року у справі № 813/3820/15 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:О.Б. Заверуха
Судді:В.М. Багрій
ОСОБА_3