Постанова № 57754618, 11.05.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2016
Номер справи
823/148/16
Номер документу
57754618
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2016 року справа № 823/148/16

м. Черкаси

11 год. 50 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Орленко В.І.,

за участю секретаря Дудки Г.О.,

представника позивача ОСОБА_1 за довіреністю,

представника відповідача ОСОБА_2 за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Черкасиелеватормаш до Черкаської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправною бездіяльністю, зобовязати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося товариство з обмеженою відповідальністю Черкасиелеватормаш, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо подання у строки, визначені п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України, органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню товариству з обмеженою відповідальністю Черкасиелеватормаш з бюджету.

- зобовязати відповідача подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми 2485082 (два мільйони чотириста вісімдесят пять тисяч вісімдесят дві) грн. 00 коп., що підлягає відшкодуванню товариству з обмеженою відповідальністю Черкасиелеватормаш з бюджету.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що з 10.08.2015 по 13.08.2015 посадовою особою ДПІ у Черкаському районі проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування товариством з обмеженою відповідальністю «Черкасиелеватормаш» бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за період з 01.05.2015 по 30.06.2015 в сумі 2485082,00 грн., відображених у податковій декларації з ПДВ, поданій за відповідні звітні періоди (18.06.2015 №9127242165, 17.07.2015 №9150870419). За наслідками перевірки не встановлено порушень при відображенні ТОВ «Черкасиелеватормаш» у декларації за травень червень 2015 року бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 2485082,00 грн.

В порушення вимог п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України, відповідач не подав протягом пяти днів після закінчення перевірки органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, мотивуючи це тим, що відповідно до Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 №68/23, ДПІ у Черкаському районі подано до ГУ ДФС у Черкаській області зведену інформацію про відшкодування позивачу податку на додану вартість.

Без погодження Державною фіскальною службою України сум ПДВ, заявлених позивачем до відшкодування за травень, червень 2015 року, ДПІ у Черкаському районі не має права складати висновки на органи казначейства про відшкодування ПДВ.

ДПІ у Черкаському районі не отримано узагальнених матеріалів до зведеної інформації щодо можливих обсягів відшкодування ПДВ. У зв'язку з ненадходженням узагальнених матеріалів щодо можливих обсягів відшкодування ПДВ підтвердження бюджетного відшкодування та формування висновків не здійснювалось.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивачем в електронному вигляді направлено на адресу державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління ДФС у Черкаській області податкові декларації з податку на додану вартість за травень, червень 2015 року, заяву про повернення суми бюджетного відшкодування на суму 2485082,00 грн., які були отримані останнім 18 червня 2015 року та 17 липня 2015 року, що підтверджується квитанціями №2.

З 10.08.2015 по 13.08.2015 посадовою особою ДПІ у Черкаському районі проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування товариством з обмеженою відповідальністю «Черкасиелеватормаш» бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за період з 01.05.2015 по 30.06.2015 в сумі 2485082,00 грн., відображених у податковій декларації з ПДВ, поданій за відповідні звітні періоди (18.06.2015 №9127242165, 17.07.2015 №9150870419).

За наслідками перевірки складено довідку від 14.08.2015 №173/23-25-15046/00952522, згідно з висновком якої перевіркою не встановлено порушень при відображенні ТОВ «Черкасиелеватормаш» у декларації за травень червень 2015 року бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 2485082,00 грн.

30 вересня 2015 року до ДПІ у Черкаському районі надійшла заява позивача з вимогою вжити негайних заходів щодо перерахування належних грошових коштів у сумі 2485052,00 грн. в порядку, встановленому законодавство, на рахунок ТОВ «Черкасиелеватормаш».

Листом ДПІ у Черкаському районі від 12.10.2015 №7041/23-25-15-046 позивача повідомлено про те, що відповідно до Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 №68/23, ДПІ у Черкаському районі подано до ГУ ДФС у Черкаській області зведену інформацію про відшкодування позивачу податку на додану вартість.

Без погодження Державною фіскальною службою України сум ПДВ заявлених позивачем до відшкодування за травень, червень 2015 року ДПІ у Черкаському районі не має права складати висновки на органи казначейства про відшкодування ПДВ.

ДПІ у Черкаському районі не отримано узагальнених матеріалів до зведеної інформації щодо можливих обсягів відшкодування ПДВ. У зв'язку з ненадходженням узагальнених матеріалів щодо можливих обсягів відшкодування ПДВ підтвердження бюджетного відшкодування та формування висновків не здійснювалось.

Станом на час розгляду адміністративної справи ТОВ «Черкасиелеватормаш» не отримало суму бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 2485082,00 грн.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Згідно з п.п. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків, врегульовано ст.200 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 200.1. ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Пункт 200.4. ст. 200 ПК України визначає, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації,

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Згідно з п. 200.7. ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається контролюючим органом за місцем митного оформлення контролюючому органу за місцем обліку такого платника податків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону (п. 200.8. ст.200 ПК України).

Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних (п. 200.10. ст.200 ПК України).

Відповідно до п. 200.11. ст. 200 ПК України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Перелік достатніх підстав, які надають право контролюючим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пункт 200.12. ст. 200 ПК України передбачає, що контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу (п.200.13. ст. 200 ПК України).

Згідно з п. 200. 17 ст. 200 ПК України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України.

Відповідно до пунктів 7, 8 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2011 №39, орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом:

- трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість;

- п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

Державна податкова служба надсилає на постійній основі до Державної казначейської служби узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках. Порядок та строки надсилання такої інформації визначаються Державною податковою службою.

На виконання пункту 8 зазначеного Порядку N 39, та з метою забезпечення координації дій органів державної податкової служби та державного казначейства у процесі бюджетного відшкодування сум податку на додану вартість, було прийнято Порядок формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України 03.02.2011 N 68/23.

Таким чином, у разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пунктами 200.7. та 200.8. статті 200 ПК України вимог, та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування, контролюючим органом за результатами проведення камеральної чи документальної позапланової виїзної перевірки, цей орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на положення Порядку формування та надсилання інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженого спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 №68/23, щодо необхідності отримати узагальнену інформацію Центрального органу державної податкової служби щодо обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, адже така необхідність не передбачена Податковим кодексом України, а право платника на бюджетне відшкодування податку на додану вартість не може ставитись у залежність від зволікань при взаємодії органів державної фіскальної служби.

Таким чином, податковим органом було порушено право позивача на своєчасне отримання бюджетного відшкодування з ПДВ.

Оскільки позивач виконав всі необхідні дії, передбачені Податковим кодексом України, а контролюючим органом не доведено наявності підстав для відмови в здійсненні бюджетного відшкодування, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Черкаської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області щодо подання у строки, визначені п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України, органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню товариству з обмеженою відповідальністю Черкасиелеватормаш з бюджету.

Зобовязати Черкаську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Черкаській області подати до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми 2485082 (два мільйони чотириста вісімдесят пять тисяч вісімдесят дві) грн. 00 коп., що підлягає відшкодуванню товариству з обмеженою відповідальністю Черкасиелеватормаш з бюджету.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю Черкасиелеватормаш судовий збір в розмірі 2756 (дві тисячі сімсот пятдесят шість) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.І. Орленко

Повний текст постанови виготовлений 16.05.2016.