Постанова № 57753594, 18.04.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2016
Номер справи
804/880/16
Номер документу
57753594
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2016 р. Справа № 804/880/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіБарановського Р. А. при секретаріДраготі С.А. за участю: представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 Хмелюк Ю.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання протиправної бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, у якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, яка полягає у не розгляді заяви ОСОБА_5 від 23.07.2015р. щодо затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, оформленій листом від 23.07.2015р. та проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ОСОБА_5 на території Семенівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області;

- зобов'язати Криничанську районну державну адміністрацію Дніпропетровської області розглянути проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ОСОБА_5 на території Семенівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області та прийняти відповідне рішення в межах чинного законодавства.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно не розглянув заяву позивача від 23.07.2015р. щодо затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Семенівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області, оскільки згідно п. 2 розпорядження голови районної державної адміністрації їй рекомендовано розробити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в порядку, визначеному законодавством та подати його на затвердження. Так, на виконання даного розпорядження позивачем виготовлено технічну документацію, розроблено проекти землеустрою та присвоєно кадастрові номери. Крім того, ОСОБА_5 було надано до районної державної адміністрації проекти із землеустрою щодо відведення земельних ділянок з цільовим призначенням 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та надав до суду письмові заперечення з наступним обґрунтуванням.

Головою Криничанської райдержадміністрації ухвалено розпорядження від 31.03.2015 року №Р-150/0/298-15, яким доповнено розпорядження від 20.02.2015 року №Р-78/0/298-15 реченням такого змісту: «У разі виявлення власників земельних ділянок під час виготовлення землевпорядних документів площу земельної ділянки зменшити до фактично наявної». Крім того, позивача листом від 21.08.2015 року повідомлено, що робота продовжується, оскільки стосується значної кількості земель та про це повторно повідомлено листом від 11.12.2015 року. Згідно інформації Семенівської сільської ради та відділу Держгеокадастру у Криничанському районі на всі запитувані позивачем земельні ділянки оформлені документи про право власності на земельні ділянки або продовжують оформлюватись.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

З матеріалів справи вбачається, що 20.02.2015 головою Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області прийнято розпорядження №Р-78/0/298-15, яким ОСОБА_5 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею близько 410 га, яка складається з:

- земельної ділянки №1 площею близько 30,00 га;

- земельної ділянки №2 площею близько 27,00 га;

- земельної ділянки №3 площею близько 23,00 га;

- земельної ділянки №4 площею близько 23,00 га;

- земельної ділянки №5 площею близько 23,00 га;

- земельної ділянки №6 площею близько 16,00 га;

- земельної ділянки №7 площею близько 15,00 га;

- земельної ділянки №8 площею близько 14,00 га;

- земельної ділянки №9 площею близько 10,00 га;

- земельної ділянки №10 площею близько 72,00 га;

- земельної ділянки №11 площею близько 70,00 га;

- земельної ділянки №12 площею близько 47,00 га;

- земельної ділянки №13 площею близько 35,00 га;

в оренду із земель перерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок на території Семенівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та рекомендовано позивачу розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та подати його на затвердження в порядку, визначеному законодавством.

На виконання вказаного вище розпорядження позивач розробив проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

31.03.2015 року головою Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області прийнято розпорядження №Р-150/0/298-15 про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 20.02.2015 року №Р-78/0/298-15, а саме: пункт 1 розпорядження доповнити реченням такого змісту: «У разі виявлення власників земельних ділянок під час виготовлення землевпорядних документів площу земельної ділянки зменшити до фактично наявної».

23.07.2015 року позивач звернулася до голови Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області із заявою щодо затвердження розробленої документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок з цільовим призначенням 01.01 для відведення товарного сільськогосподарського виробництва розташованих на території Семенівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області з кадастровими номерами: НОМЕР_1 з площею 23,0000 га; НОМЕР_2 з площею 10,0000 га; НОМЕР_3 з площею 64,3186 га; НОМЕР_4 з площею 18,8957 га; НОМЕР_5 з площею 21,6573 га.

Листом від 21.08.2015 року за №6000-05-35-1366/0/297-15 Криничанська районна державна адміністрація Дніпропетровської області повідомила ОСОБА_5 про те, що райдержадміністрацією надано доручення щодо поглибленого вивчення питання, аналізу та надання пропозицій відділу Держземагенства у Криничанському районі та Семенівській сільській раді, про це повторно повідомлено листом від 11.12.2015 року №6000-05-35-1919/0/297-15.

Відповідно до інформації Семенівської сільської ради, відділу Держгеокадастру у Криничанському районі на всі запитувані позивачем земельні ділянки оформлені документи на право власності або оформлюються.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що гр. ОСОБА_6, гр. ОСОБА_7, гр. ОСОБА_8, гр. ОСОБА_9, гр. ОСОБА_10, гр. ОСОБА_11, гр. ОСОБА_12, гр. ОСОБА_13, гр. ОСОБА_14, оформлено проекти із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а саме: 01.01 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за кадастровим номером НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_10, НОМЕР_11, НОМЕР_12, НОМЕР_13, НОМЕР_14, НОМЕР_15, НОМЕР_16 та технічною документацією із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку гр. ОСОБА_15 на земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_17 та гр. ОСОБА_12 на земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_18.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Статтею 7 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» районна державна адміністрація у своїй діяльності керується Конституцією України, цим та іншими законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня.

Положеннями ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України , цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно із п. 7 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і Законами України, належить вирішення питань використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.

Суд зазначає, що пунктом 16 Перехідних положень Земельного кодексу України передбачено, що громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю.

Згідно ч.1 ст. 118 Земельного кодексу України, яка визначає порядок набуття права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Згідно із преамбулою Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" цей Закон визначає організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками.

З наведеного слідує, що чинне земельне законодавство передбачає два способи безоплатного одержання громадянами земель для ведення особистого селянського господарства: 1) із земель державної або комунальної власності на підставі Земельного кодексу України; 2) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності на підставі Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".

Аналогічну позицію займає і Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 29.02.2012 року по справі № К-16543/10 (номер у ЄРСР 21835831).

Статтею 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" передбачено, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Судом встановлено, що розпорядженням Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області від 31.03.2015 року №Р-150/0/298-15 внесено зміни до розпорядження від 20.02.2015 року №Р-78/0/298-15, а саме: пункт 1 розпорядження доповнити реченням такого змісту: «У разі виявлення власників земельних ділянок під час виготовлення землевпорядних документів площу земельної ділянки зменшити до фактично наявної» та повідомлено позивача листом від 21.08.2015 року №6000-05-35-1366/0/297-15 про надання доручення щодо поглибленого вивчення питання, аналізу та надання пропозицій відділу Держемагенства у Криничанському районі та Семенівській сільській раді, про це повторно зазначалось і у листі від 11.12.2015 року №6000-05-35-1919/0/297-15, тобто триває процедура розгляду звернення позивача від 23.07.2015 року.

Крім того, відповідно до інформації Семенівської сільської ради, відділу Держгеокадастру у Криничанському районі та наявними в матеріалах справи проектів із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та технічною документацією із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку на всі запитувані позивачем земельні ділянки оформлені документи на право власності або оформлюються.

Таким чином, суд не вбачає протиправною бездіяльність Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, яка полягає у не розгляді заяви ОСОБА_5 від 23.07.2015р. щодо затвердження проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, оформленій листом від 23.07.2015р. та проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ОСОБА_5 на території Семенівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області, оскільки триває процедура розгляду звернення ОСОБА_5 від 23.07.2015 року, що підтверджується листом від 21.08.2015 року та від 11.12.2015 року, а також проектами із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та технічною документацією із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку на всі запитувані позивачем земельні ділянки.

Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на вищезазначене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльність Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, яка полягає у не розгляді заяви ОСОБА_5 від 23.07.2015р. та щодо зобов'язання Криничанську районну державну адміністрацію Дніпропетровської області розглянути проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ОСОБА_5 на території Семенівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області та прийняття відповідного рішення в межах чинного законодавства не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адмністративного позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 25 квітня 2016 року

Суддя Р.А. Барановський