Постанова № 57753531, 10.05.2016, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2016
Номер справи
803/589/16
Номер документу
57753531
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2016 року Справа № 803/589/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

при секретарі судового засідання Гуцалюк І.О.,

за участю представника позивача Скочко Ю.І.,

представника відповідача Абрамчук Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Гал-Кабель" до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Гал-Кабель" (надалі ТзОВ «Гал-Кабель», позивач, товариство) звернулося з адміністративним позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (надалі Ковельська ОДПІ, відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки" від 21.04.2016 року № 239.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на запити Ковельської ОДПІ товариством було надано інформацію щодо господарських операцій із ТзОВ "Укр-Алюміній", ТзОВ "Торговий дім "Гал-Кат", ТзОВ "Волинь Торг", ТзОВ "Укрметал Пласт", ТОВ "Сорсіс", а також були надані усі необхідні первинні бухгалтерські документи на підтвердження факту вчинення господарських операцій з вказаними контрагентами, відтак, підстави для проведення документальної позапланової виїзної перевірки відповідно до вимог п. п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України відсутні, у зв'язку з чим просить визнати протиправним та скасувати наказ "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки" від 21.04.2016 року № 239.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повнвстю із підстав, наведених у позовній заяві та просила їх задовольнити.

У письмових запереченнях та у судовому засіданні представник відповідача позовних вимог не визнала посилаючись на те, що позивачем не було надано документів, які підтверджували б факт зберігання та транспортування товару, відображення в податковому обліку господарських операцій, а також документів щодо використання придбаних товарів у господарській діяльності позивача чи подальшої реалізації цих товарів, тому були всі підстави для проведення позапланової виїзної перевірки, у зв'язку з чим просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що на адресу ТзОВ "Гал-Кабель" Ковельською ОДПІ було надіслано інформаційні запити від 26.01.2016 року №1021/03-06-22 та від 01.03.2016 року №1908/03-06-14 "Про надання інформації та її документального підтвердження", згідно з якими позивачу необхідно було надати письмові пояснення та їхнє документальне підтвердження (копії первинних бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювались) для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях результатів операцій по господарських відносинах із ТзОВ "Волинь Торг" за листопад-грудень 2015 року (а.с.27-30, 23-26).

На виконання вищеаказаних запитів позивачем листом від 19.04.2016 року №76 надіслано на адресу Ковельської ОДПІ інформацію та усі первинні документи що підтверджують фінансово-господарські відносини із ТзОВ "Волинь Торг" за листопад-грудень 2015 року, а саме: копію договору, копії видаткових та податкових накладних. (а.с.9).

Ковельською ОДПІ 02.02.2016 року на адресу ТзОВ «Гал-Кабель» надіслано запит про надання інформації №1181/03-06-22, згідно з яким позивачу необхідно було надати письмові пояснення та їхнє документальне підтвердження (копії первинних бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювались) для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях результатів операцій по господарських відносинах із ТзОВ "Укрметал Пласт" за вересень 2015 року (а.с.31-34).

На виконання вищевказаного запиту позивачем листом від 12.02.2016 року №24/1 надано відповідачу інформацію та усі первинні документи, що підтверджують фінансово-господарські відносини товариства із ТзОВ "Укрметал Пласт" за вересень 2015 року, а саме: копію договору, копії видаткових та податкових накладних, копії платіжних доручень (а.с.10-12).

Ковельською ОДПІ 24.03.2016 року на адресу ТзОВ «Гал-Кабель» надіслано запит про надання інформації № 2819/03-06-14 , згідно з яким позивачу необхідно було надати письмові пояснення та їхнє документальне підтвердження (копії первинних бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювались) для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях результатів операцій по господарських відносинах із ТОВ "Сорсіс" за серпень 2015 року (а.с.35-37).

На виконання даного запиту позивачем листом від 31.03.2016 року №63/1 надано на адресу Ковельської ОДПІ інформацію та усі первинні документи що підтверджують фінансово-господарські відносини із ТОВ "Сорсіс" за серпень 2015 року, а саме: копію договору, копії видаткових та податкових накладних, копії товарно-транспортних накладних (а.с.13-14).

28.03.2016 року Ковельською ОДПІ позивачу надіслано інформаційний запит №2835/03-06-14, згідно з яким позивачу необхідно було надати письмові пояснення та їхнє документальне підтвердження (копії первинних бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювались) для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях результатів операцій по господарських відносинах із ТзОВ "Торговий дім "Гал-Кат" за вересень 2015 року (а.с.19-22).

На виконання даного запиту позивачем листом від 07.04.2016 року №71 надано на адресу Ковельської ОДПІ інформацію та усі первинні документи що підтверджують фінансово-господарські відносини із ТзОВ "Торговий дім "Гал-Кат" за вересень 2015 року, а саме: копію договору, копії видаткових та податкових накладних (а.с.8).

Ковельською ОДПІ 31.03.2016 року товариству надіслано запит про надання інформації №3007/03-06-14, згідно з яким позивачу необхідно було надати письмові пояснення та їхнє документальне підтвердження (копії первинних бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювались) для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях результатів операцій по господарських відносинах із ТзОВ "Укр-Алюміній" за вересень 2015 року.(а.с.15-18).

На виконання даного запиту позивачем листом від 07.04.2016 року №72 надано на адресу Ковельської ОДПІ інформацію та усі первинні документи що підтверджують фінансово-господарські відносини із ТзОВ "Укр-Алюміній" за вересень 2015 року, а саме: копію договору, копії видаткових та податкових накладних, платіжного доручення (а.с.7).

Наказом Ковельської ОДПІ від 21.04.2016 року №239 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки" на підставі підпункту 75.1.2 п.75.1 ст.75, підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78, статті 81, пункту 82.2 статті 82 ПК України призначено проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ "Гал-Кабель" з питань дотримання вимог податкового законодавства з ПДВ за серпень, вересень, листопад, грудень 2015 року та податку на прибуток за 2015 рік при здійсненні господарських операцій з придбання товарно-матеріальтних цінностей у ТзОВ "Укр-Алюміній", ТзОВ "Торговий дім "Гал-Кат", ТзОВ "Волинь Торг", ТзОВ "Укрметал Пласт", ТОВ "Сорсіс" та подальшого використання ТзОВ "Гал-Кабель" таких товарно-матеріальтних цінностей у власній господарській діяльності (а.с. 92).

На підставі наказу від 21.04.2016 року №239 та направлень на перевірку від 21.04.2016 року №54/03-06-14 та №55/03-06-14, посадовими особами Ковельської ОДПІ було здійснено виїзд за юридичною адресою місце-знаходження ТзОВ "Гал-Кабель" з метою проведення позапланової виїзної документальної перевірки з питань взаємовідносин та взаєморозрахунків із ТзОВ "Укр-Алюміній", ТзОВ "Торговий дім "Гал-Кат", ТзОВ "Волинь Торг", ТзОВ "Укрметал Пласт", ТОВ "Сорсіс" та складено акт «Про відмову від допуску до перевірки» №3/03-06-14-32800603 від 21.04.2016 року.

Як вбачається з акту від 21.04.2016 року № 3/03-06-14-32800603 директор ТзОВ "Гал-Кабель" А.В. Гогоша, отримавши копію наказу від 21.04.2016 року №239, відмовив у допуску до проведення перевірки, оскільки вважав наказ про проведення перевірки протиправним, про що було зроблено запис у направленнях на перевірку (а.с.92-96).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до підпунктів 20.1.2, 20.1.4 пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право: для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом; проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.

Пункт 75.1 статті 75 Податкового кодексу України передбачає, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Порядок призначення документальних позапланових виїзних перевірок встановлений статтею 78 Податкового кодексу України.

Відповідно до підпункту 78.1.4 пункту 78.1. статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до пункту 73.3. статті 73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених статтею 39 цього Кодексу

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;

4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків:

податкової накладної покупцю або про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування;

акцизної накладної покупцю або про порушення порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної;

5) у разі проведення зустрічної звірки;

6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Порядок періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1245.

Відповідно до п. 12 вказаного Порядку № 1245 письмовий запит про подання інформації надсилається суб'єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: виявлення за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, фактів, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; виникнення потреби у визначенні рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; виявлення недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; подання щодо платника податків скарги про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; проведення зустрічної звірки; в інших випадках, визначених Податковим кодексом України.

Згідно абз. 2 п. 14 Порядку № 1245 у разі коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту.

Отже, як вбачається з системного аналізу вище зазначених норм підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки є не надання платником податків пояснення та їх документального підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються можливі порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Зі змісту запитів від 26.01.2016 року №1021/03-06-22, від 01.03.2016 року №1908/03-06-14, від 02.02.2016 року №1181/03-06-22, від 24.03.2016 року №2819/03-06-14, від 28.03.2016 року №2835/03-06-14, від 31.03.2016 року №3007/03-06-14 слідує, що вони містили посилання на норми закону, відповідно до яких контролюючий орган має право на отримання такої інформації, підстави для надіслання запиту (для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях результатів операцій по господарських відносинах із контрагентами, опис інформації, що запитується, та зазначено у запитах про необхідність надати належним чином завірені документи (копії первинних бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювались), запити оформлені на бланку Ковельської ОДПІ та підписані уповноваженими на те особами, а саме керівником та заступником керівника Нововолинської ОДПІ, а тому вони відповідають вимогам, визначеним статтями 73,78 ПК України та Порядком № 1245.

Отже, Ковельською ОДПІ у встановленому порядку та у межах наданих повноважень, правомірно було надіслано на адресу ТзОВ "Гал-Кабель" письмові запити про надання інформації та їхнього документального підтвердження, а тому позивач не звільнений від обов'язку надавати відповіді на такі запити.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується представниками сторін у судовому засіданні, позивач листами від 19.04.2016 року №76, від 12.02.2016 року №24/1, від 31.03.2016 року №63/1, від 07.04.2016 року №71, від 07.04.2016 року №72 надав запитувану інформацію по господарських операціях із ТзОВ "Укр-Алюміній", ТзОВ "Торговий дім "Гал-Кат", ТзОВ "Волинь Торг", ТзОВ "Укрметал Пласт", ТОВ "Сорсіс" та її документальне підтвердження (копії первинних, бухгалтерських та інших документів), що підтверджують фінансово-господарські відносини, факт укладення господарських договорів, отримання товару, сплати грошових коштів, а саме: копії договорів, видаткових накладних, податкових накладних, платіжних доручень, товарно-транспортних накладних тощо.

Представник відповідача у своїх запереченнях та в судовому засіданні зазначила, що всупереч вимогам викладеним у запитах Ковельської ОДПІ позивачем було надано лише копії договорів, видаткових та податкових накладних, та не надано інших необхідних підтверджуючих первинних документів та письмових пояснень по здійсненню господарських операцій із ТзОВ "Укр-Алюміній", ТзОВ "Торговий дім "Гал-Кат", ТзОВ "Волинь Торг", ТзОВ "Укрметал Пласт", ТОВ "Сорсіс".

Водночас, статтею 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Отже, будь-які документи (у тому числі договори, видаткові та податкові накладні, платіжні доручення, товарно-транспортні накладні тощо) мають силу первинних документів.

Таким чином, ТзОВ "Гал-Кабель" на запити Ковельської ОДПІ надало необхідну інформацію, первинні та бухгалтерські документи, які містять відомості про господарські операції товариства з його контрагентами та підтверджують їх здійснення, а саме: копії договорів, видаткових накладних, податкових накладних, платіжних доручень, товарно-транспортних накладних, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку господарських операцій.

Крім того, як вбачається з підпункту 78.1.4 пункту 78.1. статті 78 ПК України, що саме не надання пояснень та їх документального підтвердження на письмовий запит контролюючого органу є підставою для проведення документальної позапланової перевірки платника податків. Однак, позивачем на виконання підпункту 78.1.4 пункту 78.1. статті 78 ПК України було надано відповіді на всі вищевказані запити з копіями первинних документів, що підтверджують взаємовідносини з контрагентами. Суд також зазначає, що Ковельська ОДПІ, отримуючи відповіді та документи від позивача, жодного разу не вказала товариству про те, що відповіді та письмові документи, надані товариством, є неповними чи такими, що не задовольняють вимоги податкового органу, а відтак відповідач погоджувався з наданими відповідями до документами.

З викладеного вище вбачається, що у контролюючого органу не було підстав для прийняття наказу про проведення позапланової виїзної перевірки ТзОВ "Гал-Кабель", оскільки позивач в повній мірі виконав обов'язок щодо надання інформації та її документального підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу.

Відтак, з наведених вище підстав, адміністративний позов підлягає до задоволення повністю шляхом прийняття постанови про визнання протиправним та скасування наказу №239 від 21.04.2016 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Гал-Кабель".

Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати наказ № 239 від 21.04.2016 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Гал-Кабель".

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови повний текст якої буде виготовлений до 15 травня 2016 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.М. Димарчук