Постанова № 57751444, 16.05.2016, Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
16.05.2016
Номер справи
577/1802/16-а
Номер документу
57751444
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 577/1802/16-а

Провадження № 2-а/577/48/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"16" травня 2016 р.

Конотопський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Буток Т.А.

при секретарі Іваненко Н.В.

з уч. представника ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Конотоп справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, треті особи: Конотопська районна державна адміністрація Сумської області, Конотопський об'єднаний військкомат Міністерства оборони України про визнання протиправними дії та зобов'язання до вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ :

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправними дії управління Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в призначенні йому пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії; зобов'язати управління Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити йому пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з 28 січня 2016 року, здійснити нарахування пенсії та виплату. Свої вимоги обґрунтовує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, про що має відповідне посвідчення, термін дії якого безстроковий. На даний час працює та одночасно отримує допомогу, як учасник ліквідації наслідків аварії на на Чорнобильській АЕС. Відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС особи, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів пенсія за віком призначається зі зменшенням встановленого пенсійного віку на 10 років. 28.01.2016 року він звернувся до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з заявою про призначення пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надав відповідні підтверджуючі документи. 11.02.2016 року він отримав лист про відмову в призначенні пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС зі зниженням пенсійного віку, оскільки ним не надано документи, що підтверджують період та кількість днів його участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Зазначив, що йому в судовому порядку необхідно підтвердити фактичну участь в ліквідації наслідків аварії незалежно від кількості робочих днів. Вважає відмову відповідача неправомірною, оскільки його фактична участь в ліквідації наслідків аварії незалежно від кількості робочих днів підтверджується такими документами: посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії, військовим квитком, копією довідки військової частини № 23534 від 18.12.1992 року, довідкою Конотопського військомату від 13.01.1993 року. З вказаних документів вбачається, що він в період з 30.04.1986 року по 15.05.1986 року знаходився в спец відрядженні до м. Чорнобиль на підставі відповідних наказів по військовій частині.

Позивач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_1, кожен окремо, в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просять їх задовольнити.

Представник відповідача: Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області ОСОБА_3 проти позовних вимог заперечує та пояснила, що відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів пенсія за віком призначається зі зниженням встановленого пенсійного віку на 10 років. Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії № 22-1 від 25.11.2005 року передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Таким чином, підставою для призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС є наявність посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідної категорії та підтвердження первинними документами необхідної кількості днів роботи у зоні відчуження (довідка Форми 122, архівна довідка). Позивач 28.01.2016 року подав до управління заяву про призначення пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. До заяви про призначення пенсії були додані такі документи: документи про стаж ( трудова книжка та її копія, копія військового квитка, довідки з навчальних закладів); копія паспорту та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. Також на їх вимогу з управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації були надані копії документів з особової справи ОСОБА_2 по встановленню статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС: архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.09.2002 року № 4671; копія заяви від 26.03.2007 року та подання на видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи від 27.03.2007 року № 404. Проте, зазначені документи не підтверджують права позивача на призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Так, в довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 4671 від 25.09.2002 року зазначено, що ОСОБА_2 ( ініціали відсутні) прибув із службового відрядження (№ військової частини та населений пункт не вказані), а також не відображено період, населений пункт чи об'єкт, та чи позивачем взагалі проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Крім того, в наказі командира військової частини № 23534 від 30.04.1986 року № 89 позивач взагалі не значиться як такий, що вибув в службове відрядження. Робота саме в зоні відчуження є однією з визначальних умов набуття особою права на пенсію згідно ст. 55 вищевказаного Закону. В копії військового квитка не відображено населений пункт чи об'єкт, де позивачем проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Позовні вимоги вважає неправомірними та просить відмовити в їх задоволенні, при винесенні постанови також просить врахувати письмові заперечення.

Третя особа: Конотопська районна державна адміністрація Сумської області в судове засідання не з'явилася, надала заяву, в якій просить провести розгляд справи без участі її представника, при вирішенні питання покладається на розсуд суду ( а.с. 20).

Третя особа: Конотопський об'єднаний військкомат Міністерства оборони України в судове засідання не з'явився, надав заяву, в якій просить розглянути справу без його участі, заперечень по позовній заяві не має ( а.с. 19).

Суд, вислухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів пенсія за віком призначається зі зниженням встановленого пенсійного віку на 10 років.

Згідно п. 7 г Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії до заяви про призначення пенсії додаються документи, які засвідчують особливий статус особи (посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена Постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальним питанням від 09 березня 1998 року № 11, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи. У разі неможливості подання довідки за формою № 122 в разі ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші первинні документи, що стверджують період роботи в зоні відчуження: табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні; копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати; інші первинні документи, які місять дані про місце, термін (період) та характер виконуваних робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), що підтверджується відповідним посвідченням (а.с. 3).

28.01.2016 року позивач звернувся до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з заявою про призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, але йому було відмовлено у призначенні пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із зниженням пенсійного віку у зв'язку з тим, що згідно наданих документів неможливо встановити період та фактичну кількість днів перебування в зоні відчуження, а також архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 25.09.2002 року № 4671 та військовий квиток не містять відомостей про його фактичну участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і йому необхідно підтвердити факт участі в ліквідації аварії незалежно від кількості робочих днів ( а.с.10-11).

Суд не може погодитися з рішенням відповідача, виходячи з наступного.

Згідно копії військового квитка НУ № 8888313 п. 15, ОСОБА_2 проходив військову службу у в/ч 23534 в період з 29.10.1984 року по 30.06.1988 року ( а.с. 8-9).

З копії довідки військової частини 23534 від 18.12.1992 року № 30 вбачається, що водій ГСМ рядовий ОСОБА_2 знаходився в спецвідрядженні в м. Чорнобиль з 30.04.1986 р. ( наказ вч 23534 № 89 від 30.4.86 р.) по 15 травня 1986 р. ( наказ вч 23534 № 99 від 15.5.86 р.) ( а.с. 4).

Згідно копії довідки Конотопського міського військового комісаріату від 13.01.1993 року військовозобов'язаний ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, проходив спецзбори на Чорнобильській АЕС з 30.04.1986 року по 15.05.1986 р. ( а.с. 4).

Свідок ОСОБА_4 пояснив, що позивач є його братом. Брат проходив службу в м. Ніжин і дійсно в кінці травня 1986 року був направлений у відрядження для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС.

У суду немає підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, про які повідомив свідок. Дані про його заінтересованість в результаті розгляду справи відсутні, а надані ним показання підтверджуються і доповнюються іншими зібраними по справі доказами.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 15 Положення «Про Пенсійний фонд України», Пенсійний фонд України реалізує свої повноваження через створені у встановленому порядку територіальні управління; рішення про призначення та перерахунок пенсії приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 71 ч. 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Однак відповідачем жодних доказів на підтвердження правомірності свого рішення суду не надано. Самі по собі пояснення про те, що в матеріалах Пенсійної справи відсутні документи, які визначають право на призначення пенсії, а саме підтверджують фактичну кількість днів перебування в зоні відчуження та фактичну участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не можуть бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог, оскільки вони є формальними і спростовуються поясненнями позивача та іншими матеріалами справи в їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач надав всі необхідні документи, передбачені Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, які підтверджують період роботи позивача в зоні відчуження в 1986 році, а тому дії відповідача по відмові у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, слід визнати протиправними. Крім того, слід зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_2 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з 28.01.2016 року, здійснити нарахування пенсії та виплату.

Керуючись ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з відповідними змінами та доповненнями, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням «Про Пенсійний фонд України», ст. 3, 10, 69-71, 158-161, 256 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_2 пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії.

Зобов'язати управління Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з 28 січня 2016 року, здійснити нарахування пенсії та виплату.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Конотопського міськрайонного суду апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: ОСОБА_5