справа №619/1417/16-а
провадження №2-а/619/36/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2016 року
ОСОБА_1 райсуд Харківської області ,діючий у складі
головуючого судді: Кононихіної Н. Ю.
при секретарі: Мєщан І. О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Дергачі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 об*єднаного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області про визнання неправомірними дії та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
До суду звернувся із адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 об*єднаного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області « про визнання неправомірними дії та зобовязання вчинити певні дії « .Із матеріалів позову вбачається , що З липня 2005 року він отримує пенсію призначену на підставі частин 1, 8 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( у редакції чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90% середнього заробітку посади заступника начальника відділу.
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення мені пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної ( чинної ) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2%, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч. 8 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурорам та слідчим визнаним інвалідами першої або другої групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення ( перерахунок ) пенсії проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно із ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв»язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Постановами Кабінету Міністрів України № 763 від 30.09.2015р. та № 1013 від 09.12.2015р. підвищена заробітна плата та надбавки до неї працівникам прокуратури, в зв»язку з чим у мене виникло право на перерахунок пенсії, призначеної мені в липні 2005 року.
28 березня 2016 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою щодо перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми, вказаній в довідці прокуратури Харківської області № 18-311 від 22.03.2016р. без обмеження граничного розміру пенсії, але в цьому відмовлено ( письмова відповідь № 1300-02/п від 02.04.2016р. ). При цьому відповідач посилається на розділ III «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213.
Тому позивач був змушений звернутися до суду із позовом про визнання дій відповідача незаконними та зобов*язання перерахунку пенсії .
У судовому засіданні позивач ОСОБА_2 підтримав заявлені вимоги .
Представник відповідача ОСОБА_1 об*єднаного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області у судовому засіданні прохав у задоволенні позову відмовити .
Управління Пенсійного фонду України у своїй роботі керується Законом України Про
прокуратуру від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (надалі Закон №1789), Законом України Про
прокуратуру від 14.10.2014 року №1697-VII (надалі Закон №1697), Законом України „Про
внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення № 213-УІІІ
від 02.03.2015 року (надалі Закон №213) та іншими нормативно-правовими актами.
Громадянин ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні з 25.07.2005 року та
отримує пенсію по інвалідності II групи, як працівник прокуратури. При цьому пенсію по
інвалідності було призначено відповідно до норм Закону №1789, чинного на час призначення
пенсії.
28.03.2016 року гр. ОСОБА_2 звернувся до управління з заявою про перерахунок
пенсії згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону №1789 та постанов Кабінету Міністрів України „Про внесення
змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 №763 від
30.09.2015року та „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення
індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів №1013 від 09.12.2015 року,
яким визначалися зміни щодо структури заробітної плати.
До заяви від 28.03.2016 року гр. ОСОБА_2 надав довідку про заробітну плату
чинного заступника начальника відділу станом на 01.12.2015 року, видану Прокуратурою
Харківської області від 22.03.2016 року за №18-311.
28.03.2016року управлінням було відмовлено в перерахунку пенсії про, що гр. ОСОБА_2 був повідомлений листом від 07.04.2016року за №1300/02/11.
При прийнятті рішення щодо відмови у проведенні розрахунку пенсії гр. ОСОБА_3 управління керувалося виключно нормами Закону №213 та Закону №1789.
Зокрема, звертаємо увагу суду, що Закон №17&9-ХІІ втратив чинність в частині стаття 50-1, крім окремих частин - третьої, четвертої, шостої та одинадцятої. Зміни до зазначеного Закону було внесено Законом №1697 від 14.10.2014 року.
Крім того, згідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до, зокрема Законів України «Про державну службу» та «Про прокуратуру».
До теперішнього часу вище зазначеного закону прийнято не було, а тому норми щодо призначення/перерахунку «спеціальних» пенсій/щомісячного довічного грошового утримання станом на 28.03.2016 року не діяли, в звязку з чим позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії за довідкою від .
В даному випадку вбачається колізія норм права, оскільки в Закони України, про норми яких йдеться в Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», відповідні зміни внесено не було. Однак, виходячи з правил юридичної техніки, чинними вважаються норми закону, яким скасовується дія норм іншого закону, тобто яким вносяться зміни. В нашому випадку дію норм, викладених в ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», скасовано з 01.06.2015 року.
Більш того, наголошуємо, що положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213 (а саме положення про скасування з 1 червня 2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються/перераховуються відповідно до, зокрема Законів України «Про державну службу» та «Про прокуратуру»), Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України, не визнавались, а тому підлягають виконанню та застосуванню відповідно при призначенні та перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України „Про прокуратуру
Враховуючи зазначене, відмова у проведенні перерахунку пенсії за довідкою виданою Прокуратурою Харківської області від 22.03.2016 року за №18-311 є обґрунтованою.
Також, управління заперечує щодо вимоги гр. ОСОБА_3 про здійснення перерахунку починаючи з 01.01.2016 року та проведення в подальшому йому виплачувати пенсії на підставі довідки Прокуратури Харківської області №18-311, виходячи з розрахунку 90% від суми, вказаній в ній, місячної (чинної) заробітної плати без обмеження граничними розміру пенсії:
по-перше: відповідно частини 9 ст. 86 Закону №1697 (чинного на час звернення за перерахунком пенсії) пенсійне забезпечення працівників прокуратури визнаних інвалідами І або II групи, проводиться в розмірах передбачених частиною другою цієї статті (в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування), за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, а умови та порядок перерахунку вже призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України ( частина 20 ст. 86 Закону №1697).
по-друге: відповідно до Закону України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи до ст. 50-1 Закону №1789 було внесено нову норму (друге речення частини пятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Така ж норма міститься і в п.18 ст. 86 Закону №1697 (чинного на час звернення за перерахунком пенсії), крім того в даній статті зазначено, що тимчасово, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, які мають особливі заслуги перед
Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Таким чином, дані вимоги вважаємо безпідставними та не обгрунтованими та такими,
що не підлягають задоволенню.
Суд, вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, вважає , що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
З липня 2005 року позивач отримує пенсію призначену на підставі частин 1, 8 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( у редакції чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90% середнього заробітку посади заступника начальника відділу.
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення мені пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної ( чинної ) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2%, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч. 8 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурорам та слідчим визнаним інвалідами першої або другої групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення ( перерахунок ) пенсії проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно із ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв»язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Постановами Кабінету Міністрів України № 763 від 30.09.2015р. та № 1013 від 09.12.2015р. підвищена заробітна плата та надбавки до неї працівникам прокуратури, в зв»язку з чим у мене виникло право на перерахунок пенсії, призначеної мені в липні 2005 року.
28 березня 2016 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою щодо перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми, вказаній в довідці прокуратури Харківської області № 18-311 від 22.03.2016р. без обмеження граничного розміру пенсії, але в цьому відмовлено ( письмова відповідь № 1300-02/п від 02.04.2016р. ). При цьому відповідач посилається на розділ III «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно- правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків, коли вони пом»якшують або скасовують відповідальність особи.
Положеннями ст. 22 Конституції України передбачено, що прийняттям нових законів або внесенням змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013р. у справі № 21-420а 13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-УІ зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ. При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Слід також зазначити, що Харківський апеляційний адміністративний суд розглядаючи питання по аналогічним справам щодо перерахунку прокурорсько-слідчим працівникам раніше призначеної пенсії, прийшов до висновку про безпідставність посилання, при відмові в перерахунку, на розділ III «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213:
Керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 об*єднаного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області « про визнання неправомірними дії та зобовязання вчинити певні дії « - задовольнити.
Визнати протиправною відмову ОСОБА_1 об*єднаного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області щодо ререрахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-311 від 22.03.16 року, виходячи з розрахунку 90 % від суми ,вказаної в ній місячної заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії
Зобовязати Дергачівське об*єднане управління Пенсійного Фонду України у Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-311 від 22.03.16 року, виходячи з розрахунку 90 % від суми ,вказаної в ній місячної заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н. Ю. Кононихіна