Постанова № 57743217, 05.02.2016, Нетішинський міський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
05.02.2016
Номер справи
679/35/16-а
Номер документу
57743217
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а/679/25/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 лютого 2016 року Нетішинський міський суд Хмельницької області у складі: головуючої судді Фурсевич О.В.

при секретарі Плазій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Нетішин адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області про визнання рішення відповідача протиправним та призначення пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області №9433/04 від 16.10.2015 року про відмову в призначені йому пенсії відповідно до ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» по досягненню 50-річного віку та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію відповідно до ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» по досягненню 50-річного віку з моменту звернення за призначенням з 16.07.2015 року.

В обґрунтування своїх вимог в позовній заяві позивач зазначив, що він народився 19.04.1965 року. З червня 1985 року проходив службу в військовій частині №29224 м.Самбір Львівської області. 28.04.1986 року на базі військової частини 73853 м.Самбір Львівської області було сформовано загін №1 Прикарпатського військового округу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і в період з 14 травня 1986 року по 16 червня 1986 року в складі загону позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії. Відповідно до своїх обов'язках він безпосередньо знаходився на території Чорнобильській АЕС, у вищевказаний період отримав дозу радіаційного опромінення 25,3 рентген. Загін був прикомандирований до в/ч 71432 Приволжського військогово округу Городок Вольськ, 18 Саратовської області. 14.05.1986 року він був відряджений до даної частини для виконання спеціальних робіт в тридцяти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС. 17.06.1986 року вибув до в/ч 29224 після виконання спеціальних робіт, однак в списках в/ч 71432 не перебував.

Від імені Президії Верховної Ради СРСР та наказом Міністра оборони СРСР від №42 був нагороджений медаллю «За доблесть у військовій службі» другого ступеня.

Рішенням Славутського районного суду Хмельницької області №2-184 від 10.03.1994 року, яке набрало законної сили, встановлено юридичний факт перебування ОСОБА_1 в зоні відчуження, на території «ЧАЕС», 30-ти кілометровій зоні в період з 14 травня 1986 року по 16 червня 1986 року. На підставі даного рішення суду він отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на «ЧАЕС». Обставини встановленні вказаним рішенням не підлягають доказуванню згідно ч.1 ст.72 КАС України.

Досягнувши 50 річного віку, 16.07.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, рішенням №9433/04 від 16.10.2015 року відповідач відмовив йому у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку посилаючись на те, що надана ним довідки №285, № 286 від 18.04.1990 року, видані військовою частиною 73853, та довідка №595 від 22.10.1992 року, видана військовою частиною 71432, для призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не підтвердились (довідка форми 122). Згідно довідки галузевого державного архіву МО України, підтвердити участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС немає можливості, так як документи військової частини 29224 на зберігання не надходили, а також на запит №4976/04 від 23.07.2015 року та запит №5816/04 від 26.08.2015 року відповідь з Центрального архіву МО Російської федерації, на даний час не надходила. Відповідач зазначив, що право на пенсію він будете мати лише після досягнення 60 років.

Вказане рішення позивач вважає незаконною, оскільки відповідно п.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005роуц №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Позивач стверджує, що довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122 не міг мати, оскільки вона оформлялася і видавалася цивільним особам, а він проходив строкову військову службу.

Також позивач вважає, що отримане ним посвідчення спеціального зразка про те, що він є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 2 категорії є достатнім та єдиним документом, що надає йому право користуватися пільгами передбаченими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала. Пояснила, що підстави для призначення позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відсутні, оскільки дані, зазначені в наданих ним довідках військових частин, не підтверджуються первинними документами. На запит управління ПФУ в м.Нетішин надійшла довідка галузевого державного архіву МО України, в якій зазначено, що підтвердити участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС немає можливості, так як документи військової частини 29224 на зберігання не надходили. На запит №4976/04 від 23.07.2015 року та запит №5816/04 від 26.08.2015 року відповідь з Центрального архіву МО Російської федерації, на даний час не надходила.

Вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно паспорта громадянина України, ОСОБА_1 народився 19.04.1965 року.

Згідно посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС судом встановлено, що ОСОБА_1 віднесений до 2 категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і має право на пільги і компенсації встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

25.06.2015 року позивачу проведена перереєстрація посвідчення, яке відповідає всім вимогам, встановленим п.5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 51 від 20.01.1997 року. Тобто, при проставленні відповідного штампу «Перереєстровано» на зазначеному посвідченні Хмельницькою облдержадміністрацією була здійснена перевірка всіх необхідних для цього документів.

Згідно довідок військової частини 73853 №285, №286 від 18.04.1990 року, довідок військової частини 71432 №595 від 22.10.1992 року, рядовий ОСОБА_1 проходив службу у військовій частині 29224. 28.04.1986 року на базі військової частини 73853 було сформовано загін № 1 Прикарпатського військового округу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який виконував завданні безпосередньо на атомній станції до 16.06.1986 року і був прикомандирований до військової частини 71432 Приволжського військового округу. ОСОБА_1 був прикомандирований до військової частини 71432 14.05.1986 року, наказ № 112 для виконання спеціальних робіт в тридцяти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС. В списках особового складу військової частини 71432 ОСОБА_1 не перебував. В період з 14 травня по 16 червня 1986 року ОСОБА_1 знаходився в складі загону № 1 Прикарпатського військового округу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і приймав участь в ліквідації наслідків аварії і по своїх службових обов'язках щоденно знаходився безпосередньо на території станції, отримав дозу радіаційного опромінення 25,3 ренгена.

Відповідно до карточки обліку доз радіаційного опромінення рядового ОСОБА_1 за період з 19.05.1986 року по 15.06.1986 року він отримав дозу радіаційного опромінення 25,3 рентген.

Рішенням Славутського районного суду Хмельницької області від 10.03.1994 року, встановлено факт перебування ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, в зоні відчуження, на території «ЧАЕС», 30-ти кілометровій зоні в період з 14 травня 1986 року по 16 червня 1986 року. Дане рішення набрало законної сили 21.03.1994 року.

Згідно вимог ч.1 ст.72 КАС України, обставини встановленні вказаним рішенням суду доказуванню не підлягають.

16.07.2015 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З рішення управління Пенсійного фонду України в м.Нетішині № 9433/04 від 16.10.2015 року вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки подані ним довідки №285, №286 від 18.04.1990 року, видані військовою частиною 73853, та довідка №595 від 22.10.1992 року, видана військовою частиною 71432, для призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не підтвердились (довідка форми 122). Відповідно до довідки галузевого державного архіву МО України, підтвердити участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС немає можливості, так як документи військової частини 29224 на зберігання не надходили, а на запит управління Пенсійного фонду в м.Нетішин №4976/04 від 23.07.2015 року та запит №5816/04 від 26.08.2015 року відповідь з Центрального архіву МО Російської федерації, на даний час не надійшла, а тому немає підстав для призначення пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Частиною 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів або з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 роки.

Відповідно до ч. 3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення "Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Відповідно пп.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (в редакції постанови Правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 року № 13-1) до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Таким чином, зі змісту пп.5 п.2.1 вказаного Порядку слідує, що підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Аналогічні правові позиції висловлені Вищим адміністративним судом України в ухвалах від 10.02.2015 року у справі К/800/55999/14, від 01.10.2015 року у справі К/800/30387/15.

На підставі наявних в матеріалах справи довідок військової частини 73853 №285, №286 від 18.04.1990 року, довідки військової частини 71432 №595 від 22.10.1992 року та рішення Славутського районного суду Хмельницької області від 10.03.1994 року, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 14 травня по 16 червні 1986 року і щоденно знаходився безпосередньо на території станції.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а поданими ним документами підтверджено період роботи та об'єкт, де ним проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, суд приходить до висновку, що позивачу безпідставно відмовлено у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до п.1 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На підставі наведеного, суд вважає, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.11, 71, 160, 161, 162 КАС України, ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст.55, 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пп.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області № 9433/04 від 16.10.2015 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зменшення пенсійного віку на 10 років відповідно до вимог ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 16 липня 2015 року.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Нетішинський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуюча: