П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.05.2016 Справа №607/4405/16-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого Грицака Р.М.
при секретарі Книш Д.В.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Сойка Г.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного Управління пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Тернопільського об'єднаного Управління пенсійного фонду України в якому просить визнати неправомірною відмову відповідача від 08.04.2016 р. та зобов'язати відповідача здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату його пенсії з розрахунку 90% від суми заробітної плати, виходячи з її розміру зазначеному у довідці прокуратури Тернопільської області №44 від 18 квітня 2016 року. В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що з 01.02.2002 року йому призначено пенсію за вислугою років відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» із розрахунку 90 % його заробітної плати. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року збільшено посадові оклади працівникам прокуратури, що є підставою для перерахунку його пенсії. 31 березня він звернувся до Тернопільського об'єднаного Управління пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії з розрахунку 90% від суми заробітної плати, виходячи з її розміру на даний час. Однак відповідачем було відмовлено йому в перерахунку пенсії в розмірі 90 % від розміру заробітної плати на даний час та роз'яснено, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УШ від 02.03.2015р., раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає, що такі дії відповідача є неправомірними та просить позов задовольнити.
В судовому засіданні позивач позов підтримав у повному обсязі та просить задовольнити. Представник відповідача в судовому засіданні позову не визнала та зазначила, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213- УІІІ від 02.03.2015 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України ", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з цим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. А тому вважає дії Тернопільського об'єднаного Управління пенсійного фонду України правомірними та просить у позові відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, оцінивши в сукупності наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
На виконання постанови Кабінету міністрів України від 16 грудня 2015 року №1055 розпочато реорганізацію структури органів Пенсійного фонду України в Тернопільській області, відтак, управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі та управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі реорганізовано в Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працював на посаді старшого прокурора прокуратури Тернопільської області і в 2002 році йому призначено пенсію за вислугою років у розмірі 90% від суми його заробітної плати.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14.06.2012 року, збільшено заробітну плату працівникам прокуратури по посаді, яку займав позивач. Вказаною постановою КМУ затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури з урахуванням надбавки за класний чин та вислугу років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року збільшено посадові оклади працівникам прокуратури. 18 березня 2016 року прокуратурою Тернопільської області ОСОБА_1 видано довідку за № 44 про збільшений розмір заробітної плати на посаді старшого прокурора прокуратури Тернопільської області станом на 01 грудня 2015 року. 31 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії виходячи з 90% від суми заробітної плати зазначеної у довідці про збільшення заробітної плати за № 44 від 18.03.2016 року. Листом №127/К-11 від 08.04.2016 року Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УІІІ від 02.03.2015 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України ", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з цим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до частини першої статі 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюються частинами тринадцятою та вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону).
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною, у постанові від 10 грудня 2013 року по справі № 21-420а13 та у постанові від 06 жовтня 2015 року по справі № 21-2432а15.
Судом встановлено, що відповідачем не оспорюється право ОСОБА_1, на час виходу на пенсію за вислугою років, на вирахування розміру пенсії як 90% від заробітку, що відповідало положенням ст. 50 -1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення йому пенсії.
Відповідно до статті 64 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Суд критично оцінює посилання представника відповідача на неможливість проведення з 01 червня 2015 року перерахунку пенсії позивача у зв'язку з вимогами п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УІІІ від 02.03.2015р. згідно яких у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про прокуратуру", та ін., оскільки на момент призначення пенсії позивач мав право на перерахунок пенсії у зв'язку з збільшенням посадових окладів прокурорсько-слідчих працівників, а тому відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на положення прийнятого закону №213-УІІІ від 02.03.2015 року є порушенням прав позивача закріплених Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином право позивача на вирахування пенсії у розмірі 90% від його заробітної плати після прийняття ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, повинно залишатися незмінним.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відмова Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1, з розрахунку 90% від суми заробітної плати, виходячи з її розміру зазначеному у довідці прокуратури Тернопільської області №44 від 18 квітня 2016 року є неправомірною, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення як такі, що підтвердженні матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
Згідно ст. 94 КАС України слід стягнути з державного бюджету України в користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. судового збору.
Відповідно до вимог п.1.ч.1 ст. 256 КАС України, суд допускає негайне виконання постанови про присудження вплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст. 11, 71, 86, 158, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Тернопільського об'єднаного Управління пенсійного фонду України в перерахунку ОСОБА_1 пенсії з розрахунку 90% від суми заробітної плати, виходячи з її розміру на даний час.
Зобов'язати Тернопільське об'єднане Управління пенсійного фонду України з 01 січня 2016 року провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з розрахунку 90% від суми заробітної плати, виходячи з її розміру зазначеному у довідці прокуратури Тернопільської області №44 від 18 квітня 2016 року.
Стягнути з державного бюджету України в користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. судового збору.
Допустити негайне виконання постанови суду в межах суми платежу за один місяць.
Постанова набирає законної сили через десять днів з дня її проголошення, якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги, через суд першої інстанції у 10-денний строк з дня проголошення постанови.
Головуючий Р.М.Грицак