ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"16" травня 2016 р. Справа № 5004/165/12 За заявою державного комунального підприємства "Луцьктепло", м. Луцьк
про відстрочку виконання рішення суду
по справі № 5004/165/12
за позовом Прокурора міста Луцька в інтересах держави в особі філії Дочірньої компанії Газ УкраїниНаціональної акціонерної компанії Нафтогаз України, м. Київ
до Державного комунального підприємства Луцьктепло, м. Луцьк
про стягнення 22691686грн.67коп.
Суддя Шум М. С.
За участю представників сторін:
від стягувача: н/з
від боржника(заявника): ОСОБА_1, представник, довіреність № 5163/08 від 05.10.2015р.
В судовому засіданні взяв участь прокурор відділу прокуратури Волинської області ОСОБА_2
Суть спору: заявник державне комунальне підприємство "Луцьктепло" звернулося в господарський суд Волинської області із заявою № 1610/08 від 12.04.2016р. про відстрочку виконання рішення господарського суду Волинської області від 15.03.2012р. №5004/165/12 до 31.12.2016 року.
В обґрунтування заяви про відстрочку виконання рішення по даній справі боржник зазначає часткове погашення боргу, наявність кредиторської та дебіторської заборгованості, що виникла через несвоєчасну оплату населенням міста Луцька послуг з теплопостачання, які надаються ДКП "Луцьктепло", непогашення заборгованості перед ДКП Луцьктепло з різниці в тарифах на теплову енергію, наявність інших виконавчих проваджень щодо ДКП "Луцьктепло", що в свою чергу спричинило збитковість підприємства та важке фінансово-економічне становище. НКРЕКП не включила ДКП "Луцьктепло" до реєстру нормативів коштів на лютий місяць поточного року, у зв'язку з цим всі кошти, які надходили від споживачів в лютому місяці поточного року, перераховувалися в повному обсязі на рахунок постачальника газу НАК "Нафтогаз України", що підтверджується довідкою філії - Волинського обласного управління ПАТ "Державний ощадний банк України"від 10.02.2016р. № 16-4-113. Таким чином в лютому 2016 року боржник не отримав жодної гривні, сплаченої споживачами. Загальна сума кредиторської заборгованості боржника станом на 29.02.2015р. становить 174476,1тис.грн.
В додаткових поясненнях до заяви про відстрочку виконання від 12.05.2016р. на виконання ухвали господарського суду Волинської області від 05.05.2016р. по справі № 5004/165/12 боржник ДКП «Луцьктепло» повідомив наступне:
Станом на 12.05.2016р. боржник самостійно виконав рішення суду на суму 18641619,39грн. органом Державної виконавчої служби стягнуто в примусовому порядку 5674,30грн.
Факт наявності заборгованості за судовим рішенням в сумі 2657550,95 грн. було встановлено господарським судом Волинської області при винесенні ухвали від 16.12.2015р., якою було відстрочено виконання судового рішення до 01.05.16р.
Після того, боржник самостійно сплатив ще 20000,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №1211 від 11.04.2016р., копія якого була додана до заяви від 12.04.2016р. за вих. №1610/08 про відстрочення виконання рішення суду.
Копії платіжних документів на загальну суму 18607293,69 грн. містяться в матеріалах даної справи, крім того, боржником самостійно сплачено ще 40000,00 грн. згідно платіжного доручення № 1521 від 11.05.2016р.
Таким чином, станом на день подання заяви залишок суми, яка підлягає стягненню по виконавчому документу становить 2597550,95 грн.
15 квітня 2016 року боржник направив стягувачу листа з пропозицією погасити заборгованість, в т.ч. за рішенням суду по даній справі, за рахунок коштів Державного бюджету, виділених на відшкодування пільг, субсидій та компенсацій, у порядку, передбаченому постановою КМУ від 11.01.2005р. №20.
Лист мотивований важким фінансовим станом комунального підприємства, відсутністю власних коштів, достатніх для виконання рішень судів, а також наявністю заборгованості державного бюджету перед ДКП «Луцьктепло» по відшкодуванню пільг, субсидій та компенсацій населенню.
Станом на 01.05.2016р. така заборгованість склала 17691,7 тис.грн.
Вказаний вище лист було отримано представником ДК «Газ України» 18.04.2016р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Однак, станом на 12.05.2016р. відповідь на вищевказану пропозицію на ДКП «Луцьктепло» не надійшла.
Фінансовий стан боржника залишається важким. За результатами І кварталу 2016 року комунальне підприємство отримало чистий збиток у сумі 880 тис.грн., що підтверджується Звітом про фінансові результати.
В той же час фінансове становище стягувача характеризується чистим фінансовим результатом у вигляді прибутку в розмірі 400050 тис.грн., що підтверджується Звітом про фінансові результати, розміщеним на офіційному сайті ДК «Газ України».
Враховуючи викладене вище, а також викладене у заяві про відстрочення виконання судового рішення, прошу задовольнити заяву та відстрочити виконання рішення господарського суду Волинської області від 15.03.2012р. по справі №5004/165/12 до 31 грудня 2016 року.
Представник боржника заяву про відстрочку виконання рішення суду підтримав.
В судовому засіданні прокурор відділу проти відстрочки рішення суду заперечив.
Стягувач в судове засідання не зявився, 04.05.2016р. від стягувача надійшли заперечення №31/13-1681 від 29.04.2016р., в яких ДК "Газ України" Національної акціонерної компанії Нафтогаз України просить відмовити в задоволенні заяви ДКП "Луцьктепло", оскільки заявником не наведено достатньо підстав з яких вбачалося б винятковість випадку та наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим в розумінні ст. 121 Господарського процесуального кодексу України(далі ГПК України). Вважає, що обставини, на які посилається боржник не є винятковими, боржникові було надано пять відстрочок, однак протягом 2013-2015 років ДКП "Луцьктепло" не виконує рішення суду. Також зазначають, про скрутне фінансове становище стягувача, внаслідок несвоєчасної оплати боржниками заборгованості за спожитий природний газ. НАК Національна акціонерна компанія Нафтогаз України є обєктом, що має стратегічне значення для економіки і безпеки держави. Компанія закуповує природний газ за зовнішньоекономічними контрактами, якими встановлені чіткі строки розрахунків за поставлений газ, а також жорсткі санкції за порушення цих строків в тому числі припинення постачання природного газу на територію України.
Заслухавши пояснення представника боржника, прокурора та дослідивши матеріали справи, господарський суд, в с т а н о в и в:
Рішенням господарського суду Волинської області від 15.03.2012р. у справі №5004/165/12 позовні вимоги прокурора міста Луцька про стягнення з ДКП "Луцьктепло" на користь ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" сум заборгованостей, пені, збитків від інфляції та процентів річних було задоволено та постановлено стягнути з державного комунального підприємства "Луцьктепло" на користь дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі Волинської філії ДК "Газ України" 21 244 844,64 грн., в тому числі 20 696 724,06 грн. основної заборгованості, 130 850,46 грн. пені, 308 746,08 грн. трьох процентів річних та 108 524,04 грн. інфляційних втрат.
На виконання зазначеного рішення суду було видано наказ №5004/165/12-1 від 27.03.2012р., котрий було пред'явлено стягувачем для примусового виконання до органів Державної виконавчої служби.
Постановою відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 15.06.2012р. було відкрито виконавче провадження (ВП №33061785) з приводу примусового виконання рішення господарського суду від 15.03.2012р. у справі №5004/165/12.
Відповідно до ст. 121 Господарського процесуального кодексу України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, господарський суд, який видав виконавчий документ, розглядає це питання в судовому засіданні з викликом сторін і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, змінити спосіб та порядок його виконання.
Господарський процесуальний кодекс України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи утруднюють його виконання, а тому суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини, за правилами ст. 43 ГПК України і за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення чи унеможливлюють його виконання, має право відстрочити виконання рішення. Тобто, до заяви мають бути додані докази, які підтверджують обставини, викладені в заяві щодо неможливості чи утруднення виконання рішення.
Положеннями пунктів 7.1, 7.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. №9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" (із наступними змінами та доповненнями) визначено, що господарський суд на підставі ст. 121 ГПК України має право за заявою сторони або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, змінити спосіб та порядок його виконання.
Оскільки згадана стаття не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання. Також не обмежується право заявника на повторне звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом.
Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Підставою для відстрочки виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. Згоди сторін на вжиття заходів, передбачених ст. 121 ГПК України, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення.
Пленум Верховного Суду України у п. 10 Постанови від 26.12.2003р. №14 "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" зауважив, що при вирішенні заяви сторони про відстрочку виконання рішення, зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що відповідно до ст. 121 ГПК України їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення. Визначальним фактором при наданні відстрочки є винятковість цих випадків та їх об'єктивний вплив на виконання рішення суду.
Отже, виходячи із наведеного, законодавець та вищі судові інстанції у будь-якому випадку пов'язують можливість відстрочення виконання судового рішення у судовому порядку з об'єктивними, непереборними, іншими словами - виключними обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення.
За результатами розгляду заяви ДКП "Луцьктепло" та долучених до неї документів, судом було встановлено, що станом на день розгляду заяви боржник самостійно виконав рішення суду у справі №5004/165/12 на загальну суму 18647293,69грн., залишок грошової суми, котра підлягає стягненню згідно зазначеного рішення суду складає 2597550,95грн.
Повне виконання рішення суду від 15.03.2012р. унеможливлене важким фінансово-економічним становищем, в котрому на даний час перебуває ДКП "Луцьктепло".
Підприємство теплових мереж "Луцьктепло" є комунальним підприємством власником майна якого є територіальна громада міста Луцька, основним видом діяльності підприємства є постачання пари та гарячої води, чинні тарифи, які затверджені постановами НКРЕ та рішеннями виконавчого комітету Луцької міської ради не є економічно обґрунтованими та не покривають затрат підприємства на виробництво теплової енергії та надання послуг з теплопостачання, основними споживачами теплової енергії, яка виробляється підприємством із спожитого природного газу, є бюджетні установи та організації, населення, інші споживачі, котрі, в свою чергу, несвоєчасно і не в повній мірі оплачують отримані послуги.
ДКП "Луцьктепло" довідкою № 1596/05 від 12.04.2016р. підтверджується, станом на 29.02.2016р. дебіторська заборгованість за послуги з теплопостачання перед підприємством становить 118421,7тис. грн., в т.ч. міський бюджет - 568,2тис.грн., державний бюджет - 6814,1тис. грн., інші споживачі - 11192,6тис. грн., населення - 62347,6тис. грн., пільги та субсидії - 23600,8тис. грн., інша поточна заборгованість - 13898,4тис. грн. Крім того, заборгованість державного бюджету з різниці в тарифах становить 1348,0тис. грн.
Додатково зазначалось, що основним споживачем вказаних послуг є населення міста Луцька, яке не здійснює своєчасні та повні розрахунки за ці послуги.
Боржником вживаються усі передбачені законом заходи по стягненню заборгованості з боржників, зокрема населення, по оплаті за спожиті послуги теплопостачання. Однак, з незалежних від боржника причин дебіторська заборгованість залишається досить великою.
Також заявник зазначає, що кредиторська заборгованість підприємства-боржника станом на 29.02.2015р. складала 174476,1 тис. грн. (довідка від 12.04.2016р. за №1595/05) та включала в себе 77663,8тис. грн. заборгованості перед НАК "Нафтогаз України", 24111,5тис. грн. перед ДК "Газ України", 6146,5тис. грн. перед ПАТ "Волиньобленерго", 2767,9тис. грн. перед КП "Луцькводоканал", 28209,9тис. грн. перед ТзОВ "Східноєвропейська теплогенеруюча компанія", 1620,0 тис. грн. заборгованості перед АТ "СКФ "Україна", 4850,4тис. грн.. по заробітній платі, 67,5тис. грн. боргу по сплаті податків та 9742,3тис. грн. - іншої поточної заборгованості.
Згідно долученого до матеріалів справи звіту боржника про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) підприємства за 2015 рік ДКП "Луцьктепло" за наслідками своєї діяльності отримало збитки в розмірі 12630 тис. грн.
За результатами І кварталу 2016 року боржник отримав чистий збиток у сумі 880 тис.грн., що підтверджується звітом про фінансові результати.
Водночас, боржник зазначає, що усі грошові кошти, які надходять на поточні рахунки ДКП "Луцьктепло", відразу ж спрямовуються на погашення заборгованості за природний газ та електроенергію, які необхідні для забезпечення безперебійного функціонування технологічного комплексу підприємства, а також на виплату заробітної плати і сплату податків, зборів та інших обов'язкових платежів до бюджету.
Підприємство "Луцьктепло" виступає боржником і по інших судових рішеннях, на підставі яких органами ДВС можуть бути застосовані заходи примусового виконання, спрямовані на стягнення грошових коштів з підприємства.
Згідно ст.ст. 33. 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вищенаведене та можливість стабілізації та відновлення фінансового стану підприємства в разі надання відстрочки виконання рішення, заявник - ДКП "Луцьктепло" має стратегічне значення для життєдіяльності міста, а тому вжиття примусових заходів щодо стягнення заборгованості з останнього зупинить підприємство та буде підставою неможливості належного здійснення вищевказаної діяльності та враховуючи те, що невідкладне вжиття до ДКП "Луцьктепло" заходів примусового виконання судового рішення зі сторони органів Державної виконавчої служби (зокрема, звернення стягнення на грошові кошти та інше майно боржника), зупинення видаткових операцій по банківських рахунках підприємства можуть призвести до його неспроможності вчасно погасити поточну заборгованість за спожитий природний газ, закупити матеріальні ресурси, необхідні для ремонту і відновлення теплових мереж. Виконати податкові зобов'язання перед бюджетами, виплатити заробітну плату працівникам, а це, в свою чергу, ще більше може ускладнити важке фінансове становище підприємства, призведе до банкрутства та поставить під загрозу безперебійне проходження опалювального сезону, може призвести до порушення прав та законних інтересів переважної більшості мешканців (споживачів) обласного центру, серед яких 55 тис. житлових помешкань споживачів та майже тисячу юридичних осіб, суд вважає за можливе відстрочити виконання зазначеного рішення суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 86, 121 ГПК України, господарський суд,-
ухвалив:
1. Заяву державного комунального підприємства Луцьктепло № 1610/08 від 12.04.2016р. про відстрочку виконання рішення господарського суду Волинської області від 15.03.2012р. у справі № 5004/165/12 до 31.12.2016р. задовольнити.
2. Відстрочити виконання рішення господарського суду Волинської області від 15.03.2012 року у справі №5004/165/12 до 31 грудня 2016 року.
Суддя М. С. Шум