Провадження № 2-а/734/28/16 Справа № 734/1443/16-а
ПОСТАНОВА
іменем України
17 травня 2016 року смт. Козелець
Козелецького районного суду Чернігівської області у складі
головуючого судді - Бузунко О.А.,
за участю секретаря Галюк Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Козелець справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про визнання дій відповідача протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області щодо відмови у перерахунку пенсії, згідно довідки про заробітну плату від 10.02.2016 року № 652/03; зобов'язати УПФУ в Козелецькому районі Чернігівської області нарахувати і виплачувати основну пенсію відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням заробітку на територіях радіоактивного забруднення відповідно до довідки від 10.02.2016 року № 652/03.
В судовому засідання позивач підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіславши на адресу суду свої заперечення.
З огляду на неявку в судове засідання представника відповідача, який згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України є таким, що належним чином повідомлений про розгляд справи, а також беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд на підставі ч. 6 ст. 71, ч.ч. 4, 6 ст. 128 КАС України розглядає справу у порядку письмового провадження на основі наявних у справі доказів.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема : спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію по 2 групі інвалідності від захворювання, повязаного з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (ступінь втрати працездатності 60%).
З листа від 01.04.2016 року, виданого Управлінням пенсійного фону України в Козелецькому районі Чернігівської області, вбачається, що розмір пенсії позивача з 01.03.2016 року становить: 1089 грн. 67 коп. загальний розмір пенсії від середнього заробітку (середній заробіток 1816 грн. 11 коп. 60%); 1718 грн. 40 коп. основний розмір пенсії з обмеженням (постанова КМУ № 1210 від 23.11.2011 року); 379 грн. 60 коп. додаткова пенсія інвалідам 2 групи внаслідок ЧК (постанова КМУ № 1210 від 23.11.2011 року); 429 грн. 60 коп. підвищенням інвалідам війни 2 групи; 50 грн. 00 коп. щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни; 161 грн. 10 коп. державна адресна допомога; 2738 грн. 70 коп. загальний розмір пенсії. Управлінням Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області не задоволено заяву про перерахунок пенсії позивачу, так як відповідач не вбачає законних підстав для цього.
Відповідно до Посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії А № 117207 с, ОСОБА_1 має 1 категорію.
Згідно з Довідкою про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 р.р. ОСОБА_1 вбачається, що останньому за роботу в населених пунктах зони відчуження (м. Прип'ять) з 22 жовтня 1986 року до 31 листопада 1986 року за місцем роботи Козелець ГОПТХ на посаді повара була виплачена заробітна плата в сумі 58636 крб.
Згідно зі ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 р. обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
У разі обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Згідно з ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 р. за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчислення середньомісячного заробітку провадиться згідно з ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
У випадках, коли особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше 12 місяців, середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців, а у випадках, коли особа пропрацювала на вказаних територіях менше місяця, пенсія може обчислюватись із заробітку за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Наведена норма права визначає порядок підрахунку середнього заробітку для обчислення пенсії громадянам, які пропрацювали на територіях радіоактивного забруднення більше 12 місяців, менше 12 місяців, але більше одного місяця і менше одного календарного місяця.
Стаття 57 цього Закону не встановлює прямого правила для визначення середнього заробітку осіб, які працювали на територіях радіоактивного забруднення у двох календарних місяцях підряд, але у кожному з цих місяців менше місяця.
Разом з тим аналіз правил, встановлених для підрахунку середнього заробітку осіб, які пропрацювали на територіях радіоактивного забруднення менше 12 місяців, але більше одного місяця і менше одного календарного місяця, дає підстави вважати, що середній заробіток таких осіб визначається за допомогою послідовного застосування обох цих правил. При цьому календарний місяць - це місяць за календарем (січень, лютий, березень і т.д.), тобто період з першого по останній день кожного місяця у календарному році (з 1 по 31 (30) число).
Законом передбачено, що у випадках, коли особа пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше місяця, пенсія може обчислюватись із заробітку за цей календарний місяць із додаванням до заробітку на основній роботі. Таким чином, якщо особа працювала на територіях радіоактивного забруднення у двох календарних місяцях підряд, але в кожному з них менше місяця, середній заробіток для обчислення пенсії цієї особи визначається шляхом додавання заробітку за кожен із цих місяців до заробітку на основній роботі, з наступним діленням отриманої суми на два.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про визнання дій відповідача протиправними та зобовязання вчинити певні дії єобґрунтованими та такими, щопідлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 46, 64 Конституції України, ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 2, 11, 71, 72, 94, 128, 158, 159, 160, 162, 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про визнання дій відповідача протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою про заробітну плату від 10.02.2016 року № 652/03 - протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплатити основну пенсію ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням заробітку на територіях радіоактивного забруднення відповідно до довідки № 652/03 від 10.02.2016 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Козелецького районного суду
Чернігівської області ОСОБА_2