Постанова № 57698452, 27.01.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2016
Номер справи
804/7485/15
Номер документу
57698452
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2016 р. Справа № 804/7485/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіБарановського Р. А. при секретаріКанівець К.В. за участю: представника позивача представника відповідача 1 представника відповідача 2 Оксенюк М.М. Трояновської В.Ю. Литвиненко О.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Синельниківської місцевої прокуратури Дніпропетровської області до Межівської районної ради; Відділу освіти Межівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Синельниківська місцева прокуратура Дніпропетровської області (здійснено процесуальне правонаступництво прокуратури Межівського району Дніпропетровської області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Межівської районної ради; Відділу освіти Межівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Межівської районної ради Дніпропетровської області та відділу освіти Межівської районної державної адміністрації щодо не приведення протирадіаційних укриттів у належний для експлуатації стан;

- зобов'язати Межівську районну раду та відділ освіти Межівської районної державної адміністрації вжити організаційних заходів щодо приведення протирадіаційного укриття, яке розташоване в с. Зоряне, вул. Чапаєва, 18/1 Межівського району Дніпропетровської області, а саме: встановити вентиляцію, встановити теплопостачання, встановити зв'язок, створити санітарно-гігієнічні умови для перебування людей.

Позовні вимоги обгрунтовані протиправністю бездіяльності відповідачів. Так, в обгрунтовання позовних вимог позивач зазначає, що прокуратурою району під час вивчення стану дотримання законодавства в сфері цивільного захисту населення, встановлено, що на балансі Межівської районної ради знаходиться протирадіаційне укриття, яке розташоване в с. Зоряне аул. Чапаєва, 18 у приміщенні «Зорянської СЗШ І-ІІІ ступені». Крім того, при перевірці встановлено порушення відповідачем 1 - Межівською районною радою чинного законодавства України у сфері цивільного захисту населення.

Представник відповідача 1 проти задоволення позову заперечував, надавши обґрунтування аналогічні, викладеним у запереченнях на адміністративний позов.

Позиція представника відповідача 1 полягає у тому, що на балансі Межівської районної ради не перебуває будівля РКЗО «Зорянська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів (вул. Чапаєва, 18, с. Зоряне Межівського району Дніпропетровської області) та нежиле приміщення (захисна споруда), що розташоване за адресою: буд. № 18/1 вул. Чапаєва, с. Зоряне Межівського району Дніпропетровської області. Таким чином, позовні вимоги є безпідставними.

Позиція представника відповідача 2 полягає у тому, що на балансі відділу освіти перебуває РКЗО «Зорянська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів (вул. Чапаєва, 18, с. Зоряне Межівського району Дніпропетровської області) як цілісний майновий комплекс технологічні приміщення шкільної їдальні трьохповерхової будівлі школи у випадку надзвичайного стану переводяться в протирадіаційне укриття (ПРУ). Облікова картка №36, клас сховища КЗ-50 площа 44,4 м2 . Також, представник відповідача 2 зазначив, що стан захисної споруди задовільний, а отже позов не підлягає задоволенню, оскільки не встановлено факту порушення у сфері цивільного захисту населення.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Межівська районна рада (код ЄДРПОУ 23929307) зареєстрована як юридична особа 01.01.1994 року та знаходиться за адресою: 52900, Дніпропетровська область, Межівський район, смт. Межова, вул. Фрунзе, буд. 5, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи.

Згідно довідки Межівської районної ради від 03.07.2015 року № 105/0/2-15 на балансі Межівської районної ради не перебувають:

- будівля РКЗО «Зорянська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів (вул. Чапаєва, 18, с. Зоряне Межівського району Дніпропетровської області);

- нежиле приміщення (захисна споруда), що розташоване за адресою: буд. № 18/1 вул.Чапаєва, с. Зоряне Межівського району Дніпропетровської області.

Право власності на захисну споруду, розташовану за адресою: с. Зоряне, вул. Чапаєва, 18/1, Межівського району визнано за Межівською районною радою згідно рішення Зорянської сільської ради від 24.01.2012 року № 142-18/VІ «Про визнання права власності на захисну споруду в селі Зоряне, вулиця Чапаєва, 18/1».

Згідно довідки відділу освіти Межівської райдержадміністрації від 03.07.2015 року № 281 навчальний корпус та допоміжні споруди знаходяться на балансі відділу освіти Межівської райдержадміністрації.

Згідно довідки відділу освіти Межівської райдержадміністрації від 03.07.2015 року № 282 нежиле приміщення (захисна споруда) загальною площею 44,4 м2, що знаходиться на цокольному поверсі будівлі майстерні-котельні, що розташована за адресою: вул. Чапаєва, 18/1, с. Зоряне Межівського району Дніпропетровської області обліковується на балансі відділу освіти Межівської райдержадміністрації.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Пунктом 2 ст. 121 Конституції України передбачено, що на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави у суді у випадках, визначених законом.

Згідно п. 1 Перехідних положень розділу XIII Закону України «Про прокуратуру», окремі положення якого набрали чинності з 26.10.2014, прокуратура виконує функцію нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами виключно у формі представництва інтересів громадянина або держави в суді.

Згідно ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Згідно з ч.1 ст.47 Кодексу цивільного захисту України (далі - Кодекс ЦЗ України) державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Згідно ч.1 п.1 ст. 32 Кодексу ЦЗ України до захисних споруд цивільного захисту належать:

1) сховище - герметична споруда для захисту людей, в якій протягом певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних факторів, які виникають внаслідок надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів;

2) протирадіаційне укриття - негерметична споруда для захисту людей, в якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості.

З матеріалів справи вбачається, що вищезазначені технологічні приміщення шкільної їдальні мають природну вентиляцію через систему повітряних проводів (металеві коробки) з виводом через шкільну їдальню до навколишнього середовища. Приміщення опалюються, мають стаціонарне освітлення та забезпечені переносними ліхтарями та додатковим генератором на випадок аварійних ситуацій, наявні медичні препарати для надання долікарської допомоги, ємкості для питної води та гігієнічних потреб

Відповідно до п.8 ст. 32 Кодексу ЦЗ України утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.

Відповідно до підпунктів 1, 2, 4, 21, 22 пункту 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України на суб'єкта господарювання покладається обов'язок:

забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання;

забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту;

організація та здійснення під час виникнення надзвичайних ситуацій евакуаційних заходів щодо працівників та майна суб'єкта господарювання;

забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки;

утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням.

Таким чином, обов'язок утримувати захисну споруду цивільного захисту у готовності до використання покладено на балансоутримувача, а не на власника.

Частиною 6. ст. 32 Кодексу ЦЗ України визначено, що проектування, будівництво, пристосування і розміщення захисних споруд та об'єктів подвійного призначення здійснюються згідно з нормами, які розробляються відповідно до Закону України "Про будівельні норми". Реконструкція захисних споруд здійснюється за державними будівельними нормами В 2.2.5-97 «Захисні споруди цивільної оборони», затверджені наказом Держкоммістобудування України від 08.07.1997 року №106. Об'єкти або приміщення, що пристосовуються під захисні споруди, в усіх випадках повинні відповідати цим вимогам.

Судом встановлено, що 15.01.2016 року комісією у складі: головного інспектора Межівського РС ДСНС України у Дніпропетровській області майора служби ЦЗ Хоменка А.В.; начальника відділу виконавчого апарату районної ради з питань управління спільною власністю територіальних громад району Дубини Н.С.; методиста відділу освіти Межівської районної державної адміністрації БугайоваО.І.; старшого інженера господарської групи відділу освіти Межівської районної державної Сметани О.І.; директора (РКЗО) «Зорянської СЗШ І-ІІІ ст.» Захарій Л.С. у присутності начальника відділу освіти Межівської районної державної Литвиненка О.О. була проведена комплексна перевірка захисної споруди цивільного захисту (цивільної оборони) (протирадіаційне укриття) районий комунальний заклад освіти (РКЗО) «Зорянська СЗШ І-ІІІ ст.» с. Зоряне. За результатами перевірки складено акт, в якому зазначено, що сховище (протирадіаційне укриття), яке знаходиться в підвальному приміщенні (РКЗО) «Зорянська СЗШ І-ІІІ ст.» готове до прийняття осіб, що укриваються.

Таким чином, суд приходить до висновку, про відсутність факту порушення з боку відповідачів у сфері цивільного захисту під час комплексної перевірки споруди цивільного захисту (цивільної оборони) (протиправне укриття) районний комунальний заклад освіти (РКЗО) «Зорянська СЗШ І-ІІІ ст.» с. Зоряне, а тому позовна заява Синельниківської місцевої прокуратури Дніпропетровської області не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 28 січня 2016 року

Суддя Р.А. Барановський