Постанова № 57679533, 12.05.2016, Хорошівський районний суд Житомирської області (до 25.04.2025 - Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області)

Дата ухвалення
12.05.2016
Номер справи
276/297/16-а
Номер документу
57679533
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 276/297/16-а

Провадження по справі№ 2-а/276/32/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2016 року смт. Хорошів

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого судді Мельника М.Л.

секретаря Ігнатенко О.М.

з участю представника відповідача Сульженка О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Володарськ-Волинському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з даним позовом вказуючи, що він працює в органах прокуратури на різних прокурорсько-слідчих посадах із серпня 1998 року по даний час. Відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Бердичеві Житомирської області у грудні 2010 року йому призначено пенсію за вислугу років у розмірі 84% від суми місячної заробітної плати. 23 лютого 2016 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 84% від суми місячного заробітку у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Житомирської області від 28 січня 2016 року №18/53 і 04 березня 2016 року він отримав відповідь управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області, якою йому було відмовлено у перерахунку пенсії. Позивач вважає дану відмову неправомірною та такою, що порушує його права.

Позивач просить суд визнати неправомірними дії та рішення управління Пенсійного фонду України у Володарськ-Волинському районі Житомирської області від 04.03.2016 року №734/02 щодо відмови в перерахунку йому пенсії на підставі довідки № 18/53 вих. від 28.01.2016 року, виданої прокуратурою Житомирської області у зв'язку із змінами розміру заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Володарськ-Волинському районі Житомирської області здійснити перерахунок і виплату йому пенсії, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка була чинна на час призначення пенсії у грудні 2010 року, у розмірі 84% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці № 18/53 вих. від 28.01.2016 року, виданої прокуратурою Житомирської області з 01.01.2016 року без обмеження максимальним розміром, встановленим Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування, пенсійної системи», з урахуванням раніше виплачених коштів; стягнути з управління Пенсійного фонду України у Володарськ-Волинському районі Житомирської області на його користь судовий збір у розмірі 551,20 грн.

Позивач в судове засідання не прибув, до суду направив заяву про розгляд справи у його відсутності.

Представник відповідача позов не визнав, обґрунтування якого виклав у запереченні.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи та зібрані по ній докази, суд приходить до висновку про задоволення позову з огляду на наступне.

В судовому засіданні встановлено, що позивач працює в органах прокуратури з серпня 1998 року. Управлінням Пенсійного фонду України у м.Бердичеві позивачу в грудні 2010 року призначено пенсію за вислугу років у розмірі 84 % від суми місячної заробітної плати. У зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати позивач 23.02.2016 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому раніше

- 2 -

призначеної пенсії надавши довідку прокуратури Житомирської області від 28.01.2016 року про його заробітну плату станом на 01.12.2015 року. Своїм листом № 734/02 від 04.03.2016 року відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивачу посилаючись на відсутність порядку перерахунку пенсії працівником прокуратури.

Спірні правовідносини врегульовано положеннями Конституції України та Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу).

Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

02 березня 2015 р. Верховною Радою України ухвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VIII, пунктом 5 Прикінцевих положень якого передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України» тощо.

З аналізу даної норми вбачається, що її положення поширюються на правовідносини щодо призначення, а не перерахунку раніше призначених пенсій вказаним категоріям осіб.

Призначення органами Пенсійного фонду України особі пенсії та проведення її перерахунку є різними формами реалізації права громадянина на пенсійне забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 06.10.2015 р. № 21-2432а15.

У рішеннях від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій, Конституційний Суд України зробив висновок щодо сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Враховуючи, що пенсія позивачу призначена з грудня 2010 р., то до спірних правовідносин мають застосовуватися норми чинного законодавства, які діяли на час призначення йому пенсії, тобто положення ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 р. № 21-420а13 та від 17.12.2013 р. у справі № 21-445а13.

Відповідно до ч.2 ст. 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

За таких обставин, суд вважає, що твердження відповідача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», а також на втрату чинності Законом України «Про прокуратуру» в частині норм про пенсійне забезпечення (окрім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої), яка відбулась після призначення пенсії ОСОБА_2, є необґрунтованими.

Постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», з 01.12.2015 р. переглянуто схеми посадових окладів і підвищено заробітну плату, в тому числі і прокурорсько-слідчим працівникам.

- 3 -

Відповідно до ч.12 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Таким чином, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкту владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», у редакції чинній на час призначення пенсії, є протиправними, а порушене право позивача на перерахунок пенсії підлягає судовому захисту.

Визначаючи дату, з якої позивачу слід зробити перерахунок, суд враховує положення ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема, що перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Так, Постанова КМУ від 09.12.2015 р. № 1013, якою збільшено посадові оклади працівникам прокуратури та на підставі якої позивачу видана довідка про заробітну плату від 28.01.2016 року № 18/53, набрала чинності 15.12.2015 р., а відтак перерахунок пенсії за вказаною довідкою підлягає проведенню з 01.01.2016 року.

Керуючись ст.ст. 161-163 КАС України ст. 46 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії та рішення управління Пенсійного фонду України у Володарськ-Волинському районі Житомирської області від 04.03.2016 року №734/02 щодо відмови в перерахунку ОСОБА_2 пенсії на підставі довідки № 18/53 від 28.01.2016 року, виданої прокуратурою Житомирської області у зв'язку із змінами розміру заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Володарськ-Волинському районі Житомирської області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка була чинна на час призначення пенсії у грудні 2010 року, у розмірі 84% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці № 18/53 від 28.01.2016 року, виданої прокуратурою Житомирської області з 01.01.2016 року без обмеження максимальним розміром, встановленим Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування, пенсійної системи».

Стягнути з управління Пенсійного фонду України у Володарськ-Волинському районі за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Володарсько-Волинський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Головуючий: /підпис/

Копія вірна

Суддя: Мельник М.Л.