Ухвала суду № 57676272, 11.05.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
11.05.2016
Номер справи
496/5559/15-а
Номер документу
57676272
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

11 травня 2016 року м. Київ К/800/12395/16

Суддя Вищого адміністративного суду України Заїка М.М., перевіривши можливість розгляду касаційної скарги депутата Хлібодарської селищної ради VII скликання Біляївського району Одеської області ОСОБА_1 на постанову Біляївського районного суду Одеської області від 18 січня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2016 року у справі за позовом депутата Хлібодарської селищної ради VII скликання Біляївського району Одеської області ОСОБА_1 до голови Хлібодарської селищної ради Біляївського району Одеської області ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування розпорядження,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати Розпорядження Хлібодарського селищного голови ОСОБА_2 від 17.11.2015 № 122/СР-2015 «Про зупинення дії рішення Хлібодарської селищної ради від 12.11.2015 № 04-VII «Про обрання секретаря Хлібодарської селищної ради VII скликання».

Постановою Біляївського районного суду Одеської області від 18 січня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2016 року позов депутата Хлібодарської селищної ради VII скликання Біляївського району Одеської області ОСОБА_1 було залишено без задоволення.

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що 12.11.2015 відбулась друга сесія Хлібодарської селищної ради Біляївського району Одеської області VII скликання, до порядку денного якої за пропозицією Голови Хлібодарської селищної ради - ОСОБА_2 було внесено питання про обрання секретаря Хлібодарської селищної ради Біляївського району Одеської області, запропонована кандидатура ОСОБА_3 та створена лічильна комісія, що підтверджується рішенням сесії № 03-VII. З протоколу комісії по підрахунку голосів від 12.11.2015 вбачається, що при таємному голосуванні щодо кандидатури на посаду секретаря Хлібодарської селищної ради, яка була подана відповідачем, було встановлено, що депутати не підтримали пропозицію щодо обрання секретарем Хлібодарської селищної ради ОСОБА_3

Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування» депутат Хлібодарської селищної ради Біляївського району Одеської області ОСОБА_4 вніс усну пропозицію щодо обрання на посаду Секретаря Хлібодарської селищної ради депутата ОСОБА_1 З протоколу комісії по підрахунку голосів від 12.11.2015 вбачається, що таємним голосуванням більшістю кількісного складу депутатів секретарем Хлібодарської селищної ради був обраний ОСОБА_1, а Хлібодарська селищна рада ухвалила рішення № 04-VII «Про обрання секретаря Хлібодарської селищної ради 7 скликання».

Проте, Розпорядженням Хлібодарської селищного голови № 122/СР-2015 від 17.11.2015 дія вказаного рішення, у встановлений Законом строк, була призупинена в зв'язку з невідповідністю вимогам Регламенту Хлібодарської селищної ради та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно частини 4 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення сільської, селищної, міської ради може бути зупинено сільським, селищним, міським головою у п'ятиденний строк з моменту його прийняття і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

Відповідно до частини 15 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються Регламентом ради.

Відповідно до Регламенту Хлібодарської селищної ради VII скликання, а саме п. 3.5.2. - пропозиції до порядку денного сесії селищної ради вносяться головою селищної ради, постійними комісіями ради, депутатами, виконавчим комітетом ради не пізніше як за день до прийняття розпорядження чи рішення про скликання сесії ради, якщо інше не встановлено положеннями регламенту. Такі пропозиції оформляються письмово із зазначенням назв питань, причин їх розгляду, ініціатора їх розгляду та доповідача з питання порядку денного сесії ради. До них додаються проект рішення та інші матеріали з питань, рекомендованих для розгляду сесії. Проекти рішень селищної ради оформляються відповідно до вимог Регламенту. Також у пункті 3.5.8. вказується, що у виняткових випадках пропозиції до порядку деного можуть бути внесені депутатами селищної ради на пленарному засіданні сесії ради у письмовій формі з урахуванням вимог регламенту.

Пропозиція про внесення кандидатури ОСОБА_1 на посаду секретаря Хлібодарської селищної ради на засіданні сесії була усною, а не письмовою, чого вимагає Регламент Хлібодарської селищної ради.

Відповідно до п. 3.6.7. Регламенту Хлібодарської селищної ради VII скликання - проект рішення селищної ради повинен мати погоджувальні візи автора проекту, голови відповідної постійної комісії селищної ради, секретаря селищної ради, юрисконсульта селищної ради.

Проект рішення про обрання депутата ОСОБА_1 на посаду секретаря Хлібодарської селищної ради був написаний безпосередньо на засіданні селищної ради, чим було порушено Регламент ради.

Згідно п. 3.5.6 Регламенту Хлібодарської селищної ради - розгляд питання порядку денного сесії ради без наявності оформленого відповідно до Регламенту проекту рішення, не допускається.

Отже, на підставі вказаних порушень Регламенту та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Голова Хлібодарської селищної ради Біляївського району Одеської області ОСОБА_2 у встановлений законом строк правомірно виніс Розпорядження від 17.11.2015 № 122/СР-2015 «Про зупинення дії рішення Хлібодарської селищної ради від 12.11.2015 року № 04-VII «Про обрання секретаря Хлібодарської селищної ради VII скликання».

У касаційній скарзі депутат Хлібодарської селищної ради VII скликання Біляївського району Одеської області ОСОБА_1 не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

В обгрунтування касаційної скарги зазначає, що обома інстанціями судів не прийнято до уваги та не досліджено його доводи, які базуються на частині 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та частині 2 статті 19 Конституції України та полягають у тому, що спірне розпорядження відповідача має бути базовано лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. Тобто, відповідати чинному законодавству, а не внутрішнім нормативним та іншим актам.

У відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.

Ознак необґрунтованого застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права в касаційній скарзі не зазначено та викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.

Крім того, доводи та зміст касаційної скарги не спростовують висновків судів попередніх інстанцій та не дають підстав для висновку, що судами попередніх інстанцій при розгляді справи допущені порушення норм матеріального та процесуального права, які відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для зміни чи скасування рішень.

З огляду на викладене та керуючись статтями 211, 214 Кодексу адміністративного судочинства України,

у х в а л и в :

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою депутата Хлібодарської селищної ради VII скликання Біляївського району Одеської області ОСОБА_1 на постанову Біляївського районного суду Одеської області від 18 січня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2016 року у справі за позовом депутата Хлібодарської селищної ради VII скликання Біляївського району Одеської області ОСОБА_1 до голови Хлібодарської селищної ради Біляївського району Одеської області ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування розпорядження.

Копію ухвали разом з доданими до скарги матеріалами направити скаржнику.

Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Суддя М.М. Заїка