Постанова № 57667916, 13.05.2016, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
13.05.2016
Номер справи
583/1227/16-а
Номер документу
57667916
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа№ 583/1227/16-а

2-а/583/62/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2016 року м. Охтирка Сумської області

Суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Ярошенко Т.О. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Охтирського обєднаного управління пенсійного фонду України Сумської області про визнання незаконними дій та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

18 квітня 2016 року позивач звернувся до Охтирського міськрайонного суду Сумської області з вищевказаним адміністративним позовом, який спочатку було залишено без руху, а 27 квітня 2016 року були усунуті недоліки та ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 27 квітня 2016 року відкрито скорочене провадження по справі.

Свої вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м.Охтирці та Охтирському районі та з 18 березня 2014 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

На день звільнення заробітна плата позивача складалась з посадового окладу, надбавки за ранг, премії, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутової допомоги.

Позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України в м.Охтирці та Охтирському районі з заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням виплачених йому сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, але отримав відмову листом за №14-100 від 16 грудня 2015 року, з посиланням на те, що зазначені виплати не є складовими заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при розрахунку пенсії державного службовця.

Позивач за захистом своїх прав звернувся до Охтирського міськрайонного суду Сумської області та постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 04 березня 2016 року відмовлено в задоволенні вимог ОСОБА_1 та зобовязано Охтирське обєднане управління Пенсійного фонду України розглянути заяву ОСОБА_1 від 11 грудня 2015 року про перерахунок пенсії у відповідності до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1.

На виконання постанови Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 04 березня 2016 року Охтирське обєднане управління Пенсійного фонду України надіслало позивачу відповідь від 07 квітня 2016 року за №3311/03-11, в якій зазначено, що відсутні підстави для перерахунку призначеної пенсії позивачу.

Просить визнати незаконною відмову Охтирського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 04 квітня 2016 року за № 23 в перерахунку пенсії ОСОБА_1, як державного службовця у розмірі 80% від розміру заробітної плати, яка включає в себе матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань; зобовязати Охтирське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести з 11 грудня 2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції на час призначення пенсії позивачу.

Відповідно до ч.4ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справув порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін за наявними в матеріалах справи доказами у скороченому провадженні.

Від Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду Українив Сумській області на адресу суду надійшли письмові заперечення, в яких відповідач зазначає, що при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату не враховується матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода та індексація заробітної плати, оскільки ці виплати не належать до складових заробітної плати, передбаченихст. 33 Закону України «Про державну службу».

Судом вивчивши матеріали справи, об'єктивно та всебічно дослідивши та оцінивши докази у справі встановлено наступне.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м.Охтирці та Охтирському районі та з 18 березня 2014 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

На день звільнення заробітна плата позивача складалась з посадового окладу, надбавки за ранг, премії, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутової допомоги.

Позивач 11 грудня 2015 року звернувся до Управління пенсійного фонду України в м.Охтирці та Охтирському районі з заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням виплачених йому сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, але отримав відмову листом за №14-100 від 16 грудня 2015 року (а.с. 35), з посиланням на те, що зазначені виплати не є складовими заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при розрахунку пенсії державного службовця.

Позивач за захистом своїх прав звернувся до Охтирського міськрайонного суду Сумської області та постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 04 березня 2016 року зобовязано Охтирське обєднане управління Пенсійного фонду України розглянути заяву ОСОБА_1 від 11 грудня 2015 року про перерахунок пенсії у відповідності до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (а.с. 17-18 ).

На виконання постанови Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 04 березня 2016 року Охтирське обєднане управління Пенсійного фонду України рішенням від 07 квітня 2016 року №23 відмовлено в перерахунку пенсії державного службовця у розмірі 80 % від розміру заробітної плати, яка включає в себе матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань (а.с. 25-26 ).

Відповідно дост. 2 Закону України «Про оплату праці»визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно дост. 33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу»(в редакції, що діяла до 09 червня 2013 року) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 рокустрахові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсіїнеєдержавними службовцямиу розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 рокустрахові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1Закону України «Про державну службу»).

Згідно ч.1ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону № 1058-ІVвизначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, заперечення відповідача про те, що індексація, грошова винагорода, разова премія, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положеннямзаконів № 3723-ХІІта№ 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставинст. 41 ЗУ № 1058-ІVтаст. 66 Закону № 1788-ХІІ.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 03 червня 2014 року у справі № 21-134а14.

Згідно з ч. 1ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

За таких обставин, суд приходить до висновку про незаконність дій відповідача про відмову в перерахунку пенсії, оскількиЗакони України «Про оплату праці»та «Про державну службу»відносять до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України „Про державну службу та ряд інших, у звязку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначенихЗУ «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 58 КУ, закони та нормативно правові акти не мають зворотньої дії в часі. Крім того, нормами чинного законодавства визначено, що не допускається погіршення положення пенсіонера.

Згідно з рішенням КСУ від 09.02.1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Вирішуючи позовні вимоги за позовом до субєкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбаченіКонституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобовязань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленогост. 8 Конституції України.

Вирушуючи позов в межах заявлених вимог суд приходить до висновку, що вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню повністю

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69-71, 86, 158-163, 167, 183-2, 185, 186, 254 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Охтирського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з приводу відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації сум заробітної плати на підставі довідки про складові заробітної плати.

Зобовязати Охтирське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, ідентифікаційний код 37761543 починаючи з 11 грудня 2015 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 пенсії державного службовця. визначеної на підставіст. 37 Закону України "Про державну службу"(у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, що вказані у довідці про складові заробітної плати у розмірі 80 відсотків.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів в порядку, передбаченому ч.2ст. 186 КАС України, з подачею копії скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Охтирського міськрайонного

суду Сумської області ОСОБА_2