Червоноармійський районний суд Житомирської області
116 м. смт. Червоноармійськ Червоноармійський район Житомирська область Україна 12000
Справа № 292/16/16-а
Номер провадження 2-а/292/16/16
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
12 травня 2016 року смт.Червоноармійськ
Червоноармійського районного суду Житомирської області
ОСОБА_1
секретар судового засіданняРиданова Г.В.
у адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі про визнання дій неправомірними, зобов"язання провести перерахунок та виплату пенсії.
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом доЧерняхівського об"єднаного управління сійного фонду України в Житомирської області та зазначає, що він працював в органах прокуратури на різних прокурорсько-слідчих посадах з липня 1995 року по березень 2015 року. Наказом прокурора області №103-к він був звільнений за власним бажанням 26.03.2015 року на підставі ст.38 КЗпП України у зв"Язку віиходом на пенсію за вислугу років, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру"
14.03.2016 року він звернувся до управління Пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до Закону України "Про прокуратуру " у розмірі 70 відсотків від суми місячного (чинного)заробітку у зв"язку з підвищенням розміру запробітної плати , відповідно до довідки прокуратури Житомирської області від 04.03.2016 року № 18/18 вих.іиданої згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати ,особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
Однак, 21.01.2016 року відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на те, що згідно ч.18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України та на даний час такий порядок відсутній.
Просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачеві пенсії за вислугою років та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії виходячи з розміру 70 відсотків місячної заробітної плати з 01.01.2016 року згідно довідки прокуратури Житомирської області №18/87 від 15.02.2016 року.
У судове засідання позивач не з'явився, згідно поданої заяви просить розглядати справу за його відсутності. Підтримав заявлений позов з викладених у ньому підстав.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, згідно поданої заяви просить розглядати справу за його відсутності. Позов не визнав та просив у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення,виходячи з наступних підстав.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської області та з урахуванням трудового стажу понад 20 років, отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону Україну 'Про прокуратуру" у розмірі 70 відсотків заробітної плати.
Як вбачається з довідки прокуратури Житомирської області №18/186 від 04.03.2016 року (а.с.14) заробітна плата на 01.12.2015 року згідно постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року складається: основний оклад 2894,00 грн., класний чин 135,00 грн., вислуга років 908,70 грн., щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески 6078,23 гри.. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за виконання особливо важливої роботи - 2756,39 грн., матеріальна допомога на оздоровлення - 557,84 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побугових потреб - 557,84 грн., а всього становить 13888,00 грн..
Позивач 14.03.2016 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської області з заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням довідки прокуратури Житомирської області №18/186 від 04.03.2016 року, однак, листом № 731/02 від 18.03.2016 року (а.с.15) відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років, посилаючись нате, що до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" внесено зміни, відповідно до яких з 01.01.2015 року пенсія призначається у розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати, а також у зв'язку з тим, що Кабінетом Міністрів України не визначено порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури.
Згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213- VIII, який вступив в дію з 01.04.2015 року, передбачено, що з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, норми Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії та не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про прокуратуру".
Крім того, Верховний Суд України у постанові від 10.12.2013 року по справі №21-348а13 дійшов правового висновку, зазначивши, що внесені Законом № 3668-УІ зміни до ст.50-1 Закону України 'Про прокуратуру" № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ.
Згідно статті 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може буги звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Згідно ч.І ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачеві) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до положень ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Тобто, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії.
При цьому, перерахунок має здійснюватися з урахуванням норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто, згідно ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, а саме 70% від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат.
Щодо невизначення Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, то зазначена обставина не може бути підставою для позбавлення особи гарантованого законом права на перерахунок пенсії.
Оскільки позивач 14.03.2016 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської області з заявою здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням довідки прокуратури Житомирської області №18/186 від 04.03.2016 року, а не з заявою про призначення пенсії, тому відповідач повинен був керуватися ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачеві) та відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.
Таким чином, позовні вимоги в частині визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 70% від суми заробітної плати та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років, виходячи з розміру 70% від місячної (чинної) заробітної плати на підставі поданих документів про суму заробітної плати є обґрунтованими.
Однак, перерахунок пенсії позивачу на підставі поданої ним 14.03.2016 року заяви з долученою довідкою прокуратури Житомирської області №18/186 від 04.03.2016 року має бути проведено з 04.03.2016 року, оскільки позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії 14.03.2016 року.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про прокуратуру", ст.ст.6, 11, 69, 71, 99, 158-163, 256 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Черняхівського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України в Житомирської області щодо відмови у перерахунку позивачеві пенсії за вислугою років.
Зобов'язати Черняхівське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирської області здійснити перерахунок і виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" на підставі довідки прокуратури Житомирської області від року № 18/186 в розмірі 70 % місячної (чинної) заробітної плати, починаючи з 04.03.2016 року з урахуванням проведених виплат.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Червоноармійський районний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О.В.Гуц
.