Справа № 676/6260/15-ц
Номер провадження 2/676/195/16
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2016 р. Кам'янець-Подільський міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючого судді Вдовичинського А.В.,
з участю секретаря Перун А.М.
прокурора Шумейко Л.П.
представника відповідача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кам`янець-Подільський справу за позовом прокурора Кам'янець-Подільського району до ОСОБА_2, ОСОБА_3 районної державної адміністрації, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, третя особа - ОСОБА_3 міськрайонне управління юстиції про визнання недійсним розпорядження ОСОБА_3 районної державної адміністрації № 275/2007-р від 18.04.2007, визнання недійсним договору оренди землі від 17.05.2007р.,
встановив:
прокурор Кам'янець-Подільського району до ОСОБА_2, ОСОБА_3 районної державної адміністрації, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, третя особа - ОСОБА_3 міськрайонне управління юстиції про визнання недійсним розпорядження ОСОБА_3 районної державної адміністрації № 275/2007-р від 18.04.2007, визнання недійсним договору оренди землі від 17.05.2007р. До початку розгляду справи по суті прокурор змінив предмет позову, в заяві від 25.04.2016 р. просить суд винести рішення яким: внести наступні зміни до Договору оренди землі від 17.05.2007 року, укладеного між ОСОБА_3 районною державною адміністрацією та ОСОБА_2, зареєстрованого у ОСОБА_3 районному відділі регіональної філії державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Держкомземі України», про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 02.10.2007 за №0407755150009: п. 4 Договору викласти у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 8 (вісім) відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок на розрахунковий рахунок Грушківської сільської ради. Грошова плата вноситься щомісячно до тридцятого числа кожного місяця. В обґрунтування уточнених позовних вимог прокурор вказує, що на підставі розпорядження ОСОБА_3 районної державної адміністрації №275/2007-р від 18.04.2007 р. між ОСОБА_3 районною державною адміністрацією та ОСОБА_2 17.05.2007 р. укладено договір оренди землі та надано земельну ділянку з земель державної власності площею 80,00 га, розташовану на території Грушківської сільської ради Кам'янець-Подільського району, за яку загальна сума орендної плати в рік становить 6800 грн. Вказаний договір зареєстровано в ОСОБА_3 районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства ''Центр державного земельного кадастру". П. 4 зазначеного договору передбачено, що орендна плата орендарем вноситься в грошовій формі на розрахунковий рахунок Грушківської сільської ради в розмірі 6800 грн. на всю площу з послідуючою індексацією. При визначені розміру орендної плати не було всупереч діючому законодавству враховано нормативну грошову оцінку земельних ділянок. 29.12.2015 р. ОСОБА_2 проведена нормативна грошова оцінка вищевказаних спірних земельних ділянок, яка становить: земельної ділянки, площею 29,4567 га - 838 824,57 гри.; земельної ділянки, площею 50,5433 га - 1 588 297,84грн., загальна сума складає 2 912 546,89 грн. Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області «Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки» від 15.04.2016 за №22- 8785-СГ встановлено новий розмір орендної плати в розмірі 8 (вісім) відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок. В суді прокурор уточнені позовні вимоги підтримав, просить їх задоволити. Суду прокурор пояснив, що навіть після прийняття наказу Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області від 15.04.2016 відповідач ОСОБА_2 не уклав доповнень до договору оренди.
Представник відповідача ОСОБА_3 районної державної адміністрації в суді не заперечив щодо задоволення позову. Суду представник пояснив, що в звязку із змінами в земельному законодавстві повноваження щодо внесення змін до договору оренди віднесено до компетенції Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Відповідач ОСОБА_2 в суді уточнені позовні вимоги визнав, не заперечив щодо їх задоволення. Суду відповідач пояснив, що дійсно нив в грудні 2015 р. проведено нормативно грошову оцінку орендованих земель, після прийняття Головним управління Держгеокадастру у Хмельницькій області наказу від 15.04.2016 р. зміни до договору оренди ним не укладались із уповноваженим представником Держгеокадастру.
Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в судове засідання не зявився, про розгляд справи повідомлявся судовими повістками, причини неявки суду не повідомив. Суд вважає за можливе справу розглянути без його участі на підставі наявних в справі доказів.
Представник третьої особи ОСОБА_3 міськрайонного управління юстиції в судове засідання не зявився, направив суду заяву про розгляд справи без його участі.
Заслухавши пояснення прокурора, представника відповідача ОСОБА_3 районної державної адміністрації, відповідача ОСОБА_2, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Розпорядженням ОСОБА_3 районної державної адміністрації №275/2007-р від 18.04.2007 р. ОСОБА_2В.(відповідачу по справі) передано в користування (оренду) земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель запасу загальною площею 80,00 га, розташовану на території Грушківської сільської ради Кам'янець-Подільського району, строком на 49 років. На підставі вказаного розпорядження між ОСОБА_3 районною державною адміністрацією та ОСОБА_2 17.05.2007 р. укладено договір оренди землі та надано земельну ділянку з земель державної власності площею 80,00 га, розташовану на території Грушківської сільської ради Кам'янець-Подільського району, за яку загальна сума орендної плати в рік становить 6800 грн. Вказаний договір зареєстровано в ОСОБА_3 районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства ''Центр державного земельного кадастру", про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис від 02.10.2007 за №0407755150009.
Відповідно до положень п. 4 зазначеного договору оренди землі орендна плата орендарем вноситься в грошовій формі на розрахунковий рахунок Грушківської сільської ради в розмірі 6800 грн. на всю площу з послідуючою індексацією.Розмір орендної плати переглядається щороку у випадках: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Згідно п. 9 договору оренди землі, орендодавець має право вимагати від орендаря збільшення розміру орендної плати відповідно до законодавства України та з інших мотивів, визначених у п.4 цього договору.
Відповідно до п. 10 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
З наявних в матеріалах справи акту приймання-передачі земельної ділянки від 17.05.2007 р.(а.с.22) та акту встановлення меж земельної ділянки в натурі від 17.05.2007 р. (а.с.21) вбачається, що ОСОБА_3 райдержадміністрацією відповідачу ОСОБА_2 було передано в користування на умовах оренди 2 земельні ділянки площею 80,00 га, що розташована на території Грушківської сільської ради(за межами населених пунктів).
13.08.2014 р. та 30.09.2014 р. Головним управлінням Держземагенства в Хмельницькій області, правонаступником якого є Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, направлялись відповідачу орендатору ОСОБА_2В, листи з вимогою переглянути розмір орендної плати відповідно до вимог Податкового кодексу України, надати документи необхідні для переукладення договору, в т.ч. витяг про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки. Однак в строки зазначені в листах ОСОБА_2 зазначені документи в Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не було подано.
Під час слухання справи в суді відповідачем ОСОБА_2 було проведено нормативну грошову оцінку земельних ділянок та 29.02.2016 р. подано до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області дві заяви про згоду збільшення орендної плати за користування двома орендованими земельними ділянками з врахуванням проведеної нормативної грошової оцінки земельних ділянок з послідуючою індексацією.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області «Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки» від 15.04.2016 р. за №22- 8785-СГ було вирішено змінити істотні умови договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності від 17.05.2007 р., укладеного між ОСОБА_3 районною державною адміністрацією та ОСОБА_2, виклавши п.2 та 4 в новій редакції. При цьому пропонувалось вказати в п.2, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 2912546,89 грн. та в п.4, що орендна плата вноситься орендарем в формі грошової оплати в розмірі 8(вісім) % від нормативної грошової оцінки, орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі, шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок, до 30 числа кожного місяця і т.і. Зазначеним наказом було зобовязано начальника відділу Держгеокадастру у ОСОБА_3 районі укласти додаткову угоду до зазначеного договору оренди земельної ділянки.
На час розгляду справи в суді додаткова угода до договору оренди земельної ділянки не укладена.
Відповідно до ст. 21 Закону України „Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно зі ст. ст. 288.1-288.3 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Відповідно до ст. 288.4 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно зі ст. 288.5 цього Податкового кодексу (зі змінами, внесеними відповідно до Закону України від 27.03.2014р. „Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні") розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (п. 288.5.1 Податкового кодексу) та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (пп. „в" п. 288.5.2 Податкового кодексу).
Ст. 289.1 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Орендна плата, згідно п. 4 укладеного між сторонами договору оренди землі, встановлена в розмірі 6800,00 грн. щорічно, без врахування нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка на підставі наданих ОСОБА_2 Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області становить 2912546,89 грн., крім того в розмірі значно меншому ніж встановлено п. 288.5.1 Податкового кодексу оскільки 3% нормативної грошової оцінки складає 87376,41 грн.
Відповідно до ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Судом приймається до уваги п. 4 та п. 9 договору оренди землі від 17.05.2007р., якими встановлено право зміни розміру орендної плати у випадку підвищення цін, тарифів, в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Відповідно до ст. 30 Закону України „Про оренду землі", зміни умов договору оренди землі здійснюються за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Аналогічні положення містяться в п. 36 договору оренди землі.
За таких обставин, враховуючи те, що розмір орендної плати за землю законодавчо було змінено, а умовами договору оренди передбачена можливість зміни умов договору, в тому числі й щодо розміру орендної плати, яка є регульованою ціною відносно земельних ділянок державної та комунальної власності, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду умов укладеного між сторонами договору в частині розміру орендної плати.
Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 27.12.2010р. №10/58 та від 30.05.2011р. №11/042, які є обов'язковими для всіх судів України згідно із ст. 360-7 ЦПК України.
Відтак, зміна умов договору зумовлена причинами, які орендодавець не міг уникнути, оскільки зміна розміру земельного податку, який входить в розмір орендної плати, змінювався на законодавчому рівні, і орендар не міг не виконати вимогу закону.
Суд приймає до уваги визнання позову відповідачем ОСОБА_2 та представником відповідача ОСОБА_3 районної державної адміністрації, що, в силу ст. 61 ЦПК України, є підставою до задоволення позову.
З огляду на викладені вище обставини, позов обґрунтований матеріалами справи, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.
Судові витрати, на думку суду, слід стягнути з відповідача ОСОБА_2 оскільки саме ним з вересня 2014 р. затягувалося вирішення питання про внесення змін в договір оренди.
З врахуванням наведеного, керуючись ст.ст. 11, 45, 46, 60, 61, 88, 212-215, 218, 360-7 ЦПК України, ст.ст. 1, 2, 13, 15, 21, 23, 30 закону України «Про оренду землі», законом України «Про оцінку земель», ст.ст. 16, 627, 651, 653-654 ЦК України, ст.ст. 271, 289 ПК України, законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 № 5245-VI,-
вирішив:
позов задоволити.
Внести зміни до договору оренди землі від 17.05.2007 р., укладеного між ОСОБА_3 районною державною адміністрацією та ОСОБА_2, зареєстрований у ОСОБА_3 районному відділі регіональної філії державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Деркомземі України», про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 02.10.2007 р. за № 0407755150009, виклавши п.4 договору в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 8(вісім) відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок на розрахунковий рахунок Грушківської сільської ради. Грошова плата вноситься щомісячно до тридцятого числа кожного місяця».
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави 243,60 грн. судового збору.
На рішення прокурором, відповідачами, третьою особою може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів до апеляційного суду Хмельницької області через Кам`янець-Подільський міськрайонний суд.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Вдовичинський А.В