ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
22 квітня 2016 рокусправа № 201/13017/14-а(2-а/201/334/2014)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.
суддів: Туркіної Л.П. Коршуна А.О.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Дніпропетровська, правонаступником якого є Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську
на постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 04 лютого 2016 р.
у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Дніпропетровська про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Дніпропетровська, в якому просив визнати протиправною відмову Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку за статусом учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС всупереч вимогам ст. 55 ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська призначити пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до ст. 55 ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з моменту звернення до УПФУ в Жовтневому районі м. Дніпропетровська про призначення пенсії на даних підставах відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 04.09.2015року.
Постановою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 04 лютого 2016 р. адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено.
Визнано протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська призначити ОСОБА_2 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особи, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до
01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що
Частиною 5 п.2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1 в редакції, що діяла на момент звернення за призначенням пенсії, передбачено, що до заяви на призначення пенсії додається, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди ) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"). У разі ліквідації підприємства, що унеможливлює надання довідки за формою №122, для визначення права на призначення пенсії надаються інші документи, що підтверджують періоди роботи в зоні відчуження. Натомість, основним документом, що визначає час виконання роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є довідка за формою №122. Серед наданих заявником документів така довідка відсутня.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986р. та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до довідки ремонтно-експлуатаційної бази флоту № 33/636 від 07.08.92р. ОСОБА_2 працював на посаді моториста-рульового теплоходу «Краматорськ», виконував роботи з ліквідації аварії в 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЄС відпрацював 5 робочих днів та дві години. З бухгалтерської довідки ремонтно-експлуатаційної бази флоту 33/673 від 10.08.92 про отриману ОСОБА_2 заробітну плату та інші доходи за листопад 1986 року, що позивачу було здійснено нарахування заробітної плати з надбавкою. Ця надбавка була застосована у зв'язку із виконанням ОСОБА_2 робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у листопаді 1986 року. Також вказане підтверджується довідкою Дніпропетровського річкового порту № 115 від 27.08.2015 та копією судового журналу заробітної плати, наявних в матеріалах справи. Відповідачем відмовлено у задоволенні заяви позивача від 04 вересня 2015 року щодо призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» через відсутність довідки за формою, затвердженої постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питань від 09 березня 1988 року № 122.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що судом першої інстанції до даних правовідносин правильно застосовані норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В порядку ст. 55 КАС України, замінено відповідача Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Дніпропетровська правонаступником Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську.
Згідно матеріалів адміністративної справи, позивачем до Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську надані первинні документи, які свідчать про перебування ОСОБА_2 у листопаді 1986р. у зоні відчуження протягом п'яти робочих днів, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, яке відповідно до п. З ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом, довідка про заробітну плату за листопад 1986 року та розмір доплати за ЧАЕС, табель обліку робочого часу за листопад 1986 року, розрахункова відомість на заробітну плату за листопад 1986 року, із зазначенням нарахування доплати за ЧАЕС (судовий журнал заробітної плати екіпажу теплохода "Краматорськ"), довідка від 07.08.1992 № 33/636, видана Дніпропетровською ремонтно-експлуатаційною базою флоту, про участь у роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у складі екіпажу теплоходу "Краматорськ" у 30-ти кілометровій зоні ЧАЕС у 1986 році на протязі 5 (п'яти) днів та 2 годин.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Приписами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особи, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Пунктом 5 ч. 5. підрозділу 2.1. розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заяви про призначення пенсії за віком додаються певні документи, що, зокрема, засвідчують особливий статус особи - посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).
При цьому, у разі неможливості подання довідки за формою №122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують періоди роботи в зоні відчуження: довідка про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати.
Слід зазначити, що матеріали справи містять копії: посвідчення ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС видане на ім'я позивача (а.с. 13), довідку про реорганізацію підприємства (а.с. 15), довідку про роботу позивача в листопаді 1986 року (а.с. 16), довідку про зайнятість позивача на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі екіпажу теплоходу - доставляв вантажі в 30-км зону ЧАЕС (а.с. 17), довідку про заробітну плату та обчислення пенсії (а.с. 18), розрахункові відомості про заробітну плату (а.с. 20, 21), трудову книжку (а.с. 22, 23).
На думку колегії суддів апеляційної інстанції, вказані документи підтверджують право позивача на призначення ОСОБА_2 пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Тому, виходячи з вищевикладеного суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
Керуючись п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Дніпропетровська, правонаступником якого є Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську - залишити без задоволення.
Постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 04 лютого 2016 р. - залишити без змін.
Стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції в розмірі 606,32 (шістсот шість)грн. 32 коп.
За реквізитами:
Отримувач коштів УДКСУ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровськ Дніпропетровської області
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37989274
Банк отримувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ
Код банку отримувача (МФО) 805012
Рахунок отримувача 31217206781004
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу *;101; 40380972 (код клієнта за ЄДРПОУ);Судовий збір, за апел. скаргою Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Ю.В. Дурасова
Суддя: Л.П. Туркіна
Суддя: А.О. Коршун