Постанова № 57619543, 27.04.2016, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2016
Номер справи
810/782/16
Номер документу
57619543
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 квітня 2016 року 810/782/16

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., за участю секретаря судового засідання Тятькова І.А.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у місті Києві у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Житлово-будівельного кооперативу «Ярославський»

до Броварської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області

про оскарження рішення та зобовязання вчинити певні дії, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Житлово-будівельного кооперативу «Ярославський» (далі позивач або ЖБК «Ярославський») до Броварської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (далі відповідач або Броварська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області), в якому позивач просить суд визнати неправомірним та скасувати рішення №1510294600062 від 19.02.2015 та №1510294600099 від 15.12.2015 про відмову у проведенні реєстрації у Реєстрі неприбуткових установ та організацій; зобовязати Броварську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області провести реєстрацію ЖБК «Ярославський» у Реєстрі неприбуткових установ та організацій.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що приймаючи рішення про відмову у включенні ЖБК «Ярославський» до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідач посилається на статтю 157 Податкового кодексу України, яка виключена Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-ІІІ від 28.12.2014.

Заперечуючи проти позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях, відповідач зазначив, що Статут ЖБК «Ярославський» не відповідає вимогам п.п.133.4.1 п.133.4 ст. 133 Податкового кодексу України та Положенню про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 за №37, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.02.2013 за №267/22799, а відтак Броварська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області правомірно прийняла рішення про відмову у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31 березня 2016 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2016 року позовну заяву в частині вимог про визнання протиправним та скасування рішення Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області №1510294600062 від 19.02.2015 залишено без розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача проти позову заперечував в судовому засіданні та просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Треті особи, яка не заявляють самостійних вимог на предмет спору явку повноважних представників в судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

На підставі статті 160 КАС України в судовому засіданні 27 квітня 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши думку сторін, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

02 грудня 2015 року Житлово-будівельний кооператив «Ярославський» звернувся до Броварської обєднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області із заявою №22131/4998/2486 за формою №1-РН для включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Разом із заявою позивачем подано копію Статуту ЖБК «Ярославський», затвердженого протоколом Загальних зборів від 20.11.2015 №3/11/15 та зареєстрованого 24.11.2015 за №13551050004006778.

Рішенням від 15.12.2015 за №1510294600099 Броварська ОДПІ ГУ ДФС України у Київській області відмовила позивачу внесенні до Реєстру неприбуткових установ та організацій на підставі статті 157 розділу ІІІ Податкового кодексу України.

Поряд з цим, листом №16150/10/10-06-15-02/1834 від 15.12.2015 відповідач повідомив ЖБК «Ярославський», що Статут позивача не відповідає вимогам п.п.133.4.1 п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України та Положенню про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 №37, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.02.2013 за №267/22799.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.

Відповідно до п.1 Розділу ІІ Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 №37 (далі Положення №37), включення неприбуткової установи та організації до Реєстру проводиться територіальним органом ДПС нижчого рівня за їх місцезнаходженням з присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості згідно з пунктом 5 розділу I цього Положення.

За правилам п.2 Розділу ІІ Положення №37 для внесення до Реєстру неприбуткова установа або організація повинна подати до територіального органу ДПС нижчого рівня за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копії установчих документів.

Згідно з п. 3 Розділу ІІ Положення №37 органи ДПС можуть проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах.

За приписами п. 4 Розділу ІІ Положення №37 за результатами розгляду заяви, установчих документів територіальним органом ДПС нижчого рівня за місцезнаходженням неприбуткової установи та організації приймається рішення, зокрема, відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру.

З оскарженого рішення відповідача вбачається, що останнє прийнято на підставі статті 157 Розділу ІІІ Податкового кодексу України.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року №71-VIII Розділ ІІІ Податкового кодексу України «Податок на прибуток підприємств» викладено в новій редакції, згідної якої положення статті 157 відсутні, з огляду на що суд доходить до висновку про те, що відповідачем прийнято рішення на підставі норми, яка втратила свою чинність.

Суд критично оцінює посилання відповідача в листі від 15.12.2015 №16150/10/10-06-15-02/1834 та в запереченнях на адміністративний позов на невідповідність Статуту ЖБК «Ярославський» положенням пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України за змістом якого неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація, що одночасно відповідає таким вимогам: утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб; установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення); внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій, та Положенню №37, оскільки вказані положення не були підставою для прийняття оскаржуваного рішення.

Поряд з цим необхідно зазначити, що в судовому засіданні представник відповідача на запитання суду не зміг пояснити які саме положення статуту ЖБК «Ярославський» не відповідають вказаним вище вимогам законодавства.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

«На підставі» означає, що субєкт владних повноважень: 1) повинен бути утвореним у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобовязаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

«У межах повноважень» означає, що субєкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.

«У спосіб» означає, що субєкт владних повноважень зобовязаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.

Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, але одночасно вони є і вимогами для субєкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускається бездіяльності.

В контексті вищевикладеного Суд звертає увагу на те, що одним із принципів, яким повинно відповідати рішення суб'єкта владних повноважень, є принцип обґрунтованості, закріплений в пункті 3 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Принцип обґрунтованості прийнятого рішення, тобто прийняття рішення з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії, вимагає від суб'єкта владних повноважень (в тому числі, при винесенні рішення про відмову у включенні ЖБК «Ярославський» до Реєстру неприбуткових організацій) враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих рішень, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути мотивованим.

Враховуючи викладене, суд доходить до висновку про те, що рішення Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області № 1510294600099 від 15.12.2015 прийнято не на підставі та не у спосіб, що передбачені законами України, а відтак підлягає скасуванню.

Однак, відповідно до приписів п.4 Розділу ІІ Порядку №37 за результатами розгляду заяви, установчих документів територіальним органом ДПС нижчого рівня за місцезнаходженням неприбуткової установи та організації приймається рішення про: внесення, повторне внесення неприбуткової установи або організації до Реєстру; відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру; присвоєння неприбутковій установі або організації іншої ознаки неприбутковості.

Тобто повноваження відповідача з питань внесення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій є дискреційними повноваженнями даних державного органу.

Як випливає зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету ОСОБА_3 державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11 березня 1980 року (надалі також «Рекомендація R (80)2») під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. (Рекомендація Комітету ОСОБА_3 Європи № R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнята Комітетом ОСОБА_3 11 березня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів.). Дискреційні повноваження - сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність субєкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) субєкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень єдиним критерієм здійснення правосуддя є право.

Таким чином, позовна вимога щодо зобовязання відповідача провести реєстрацію ЖБК «Ярославський» у Реєстрі неприбуткових установ та організацій є формою втручання в дискреційні повноваження Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягає.

Поряд з цим, враховуючи приписи статті 11 КАС України, відповідно до яких суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог; суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять, суд приходить до висновку про наявність підстав для виходу за межі позовних вимог та зобовязання Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області повторно розглянути заяву Житлово-будівельного кооперативу «Ярославський» за формою №1-РН №22131/4998/2486 від 02 грудня 2015 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Житлово-будівельного кооперативу «Ярославський» - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Броварської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області №1510294600099 від 15.12.2015 про відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру.

Зобовязати Броварської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області повторно розглянути заяву Житлово-будівельного кооперативу «Ярославський» за формою №1-РН №22131/4998/2486 від 02 грудня 2015 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Я.В. Горобцова

ОСОБА_4